Záhadné a děsivé drony mají v Americe vytvořit paniku a regulaci, stěžují si dronaři - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Záhadné a děsivé drony mají v Americe vytvořit paniku a regulaci, stěžují si dronaři

,

Ve Spojených státech se množí zprávy o výskytu záhadných dronů na různých místech. Nepatří ani letectvu, ani žádným jiným federálním agenturám. Nikdo se k nim nehlásí. Amatérští nadšenci pro provoz bezpilotních letadel tvrdí, že to má u veřejnosti vyvolat paniku, aby byla přijata přísnější regulace provozu bezpilotních letadel.

Drony zůstávají ve vzduchu ve výšce asi 200 až 300 stop (60 až 90 metrů) a neustále létají ve čtvercích dlouhých asi 25 mil (40 kilometrů). Je jich nejméně 17 a objevují se každou noc okolo sedmé hodiny večerní a mizí okolo desáté,“ informoval o tajemných objektech na nebi pro Denver Post den před Vánocemi šerif Thomas Elliott z okresu Phillips na severovýchodě Colorada. Záhadné aktivity dronů hlásili lidé také z Nebrasky, Severní Karolíny nebo severní Kalifornie.

Místní úřady, ministerstvo obrany ani letectvo neumí vysvětlil původ objektů. Proto se ve společnosti šíří panika, případně konspirační teorie o záhadných UFO.

Loretta Alkalayová, jež je bývalou právničkou americké agentury pro bezpečnost civilního letectví FAA, tvrdí, že se jedná o vyvolání paniky před drony samotnými. Sama je nadšenou amatérskou provozovatelkou bezpilotních letadel a advokátkou, jež se specializuje na letectví. Společnost se má podle ní vystrašit.


Chceme pravdu. V USA sílí hlasy za odtajnění informací o UFO

UFO, ilustrační obrázek


Za několik týdnů se počet zvláštních incidentů zvýšil, ale vysvětlení nepřišlo. V Coloradu a Nebrasce dokonce vznikla samostatná vyšetřovací skupina, ve které jsou zástupci 15 různých amerických agentur, aby záhadu objasnili.

Čínský výrobce dronů DJI ale upozornil na to, že incidenty s drony jsou ve velkém procentu pouze dezinformací. Často chybí důkazy, že k nebezpečnému setkání došlo.

Například v roce 2015 pilot dopravního letadla hovořil o srážce s dronem nedaleko mezinárodního letiště v Chicagu O´Hare. Nakonec vyšlo najevo, že šlo o srážku s ptákem. Později zaujal média případ dronů v blízkosti londýnského letiště Heathrow. Britskou veřejnost však pravděpodobně nevyděsil dron, ale plastový sáček, řekl později ministr dopravy.

Vlastníte dron?

DJI tvrdí, že se jedná o součást sílícího trendu, kdy piloti civilních letadel hlásí téměř jakýkoliv předmět, který vidí na nebi, jako nebezpečný dron. Jen 3,5 procenta z hlášených případů mohlo letadla skutečně ohrozit.

Mnoho lidí, kteří používají drony, míní, že se jedná o snahu vyvolat souhlas s větší regulací na americkém nebi. FAA připravuje nová pravidla pro identifikaci amatérských bezpilotních letadel. Mluvčí DJI v USA Adam Lisberg je přesvědčen o tom, že šíření paniky kvůli dronům má „mizerným způsobem“ prosadit přísnější regulaci. Nicméně nevěří konspirátorům, že neznámé drony vysílá přímo americká vláda, aby prosadila regulaci. FAA má změny pro provoz bezpilotních letadel připravovat již několik let.

„Otázkou zůstává, co všechno musí úřady znát,“ odmítá identifikaci dronů Sean Wendland, nadšený dronař z kalifornského Sacramenta. Pokud nikomu neubližují, měly by americké úřady nechat jejich majitele na pokoji, zlobí se.

Dále čtěte:

Toyota věří létajícím taxi. Do startupu investuje 400 milionů dolarů

Německý automotoklub ADAC vyzkouší obří elektrický dron pro záchranu řidičů

Drony v bojové formaci: Airbus otestoval letku budoucnosti

Návrat stoleté technologie: vírníky mohou létat ve městech jako taxi

Vizualizace vírníku pro společnost Uber od firmy Jaunt Air Mobility.