Zaha M. Hadid: Postavím vám Kaplického knihovnu

09. srpna 2010, 14:46 - Vláda Barák
09. srpna 2010, 14:46

Byla jednou z porotkyň mezinárodní architektonické soutěže na projekt Národníknihovny, ve které jednohlasně zvítězil návrh Jana Kaplického. Jeho manželce Elišce přislíbila spolupráci na případném dokončení tohoto projektu.

Autor: Isifa

Není pro ni problém navrhnout skokanský můstek, požární zbrojnici, boty nebo Egyptský pavilon pro světovou výstavu Expo 2010. Architektura je jejím osudem.

Narodila se 31. října 1950 v Bagdádu v Iráku. Její otec byl ekonom a podnikatel a také spoluzakladatel irácké Národní demokratické strany. Hadid nejdříve vystudovala matematiku na Americké univerzitě v Bejrútu, od roku 1972 studovala architekturu u Architectural Association ve Velké Británii, kde se potkávala s dalšími slavnými architekty, jako byli Alvin Boyarski, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Will Alsop nebo Bernard Tschumi. Na této škole získala v roce 1977 cenu Diploma Prize.

Vzhůru mezi elitu

Diplomní projekt absolvovala Zaha Hadid pod vedením Rema Koolhaase z ateliéru OMA, který dnes stejně jako Zaha patří ve světové architektuře k naprosté špičce. Koolhaas měl na začínající Zahu významný vliv – zejména svou odvahou dělat věci nově, přemýšlet o nich v netradičních souvislostech a nahlížet je z jiných perspektiv. Koolhaasův holandský smysl pro racionalitu a strohost našel odezvu v zájmu Zahy Hadid o matematiku. Není divu, že talentovaná žačka nastoupila do ateliéru OMA a u svého učitele působila následující tři roky. Ve stejné době také začala vyučovat na Architectural Association, poté působila jako hostující profesorka na Harvard a Columbia University. V roce 1980 založila vlastní společnost Zaha Architects, která dodnes sídlí v Londýně.

Prokletí vizionářů |REALIZOVANÉ PROJEKTY ZAHY HADIDOVÉ|
|- Egyptský pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji v Číně - lanovka Nordkettenbahn (2007), Innsbruck, Rakousko - Glasgow Transport Museum (2007 až 2009), Glasgow, Skotsko - stanice vysokorychlostního vlaku (2006), Afragola, Itálie - budova ústředí BMW (2005), Leipzig, Německo - Phaeno Science Center (2005), Wolfsburg, Německo - interiér hotelu Puerta America (2005), Madrid, Španělsko - skokanský můstek Bergisel (2002), Innsbruck, Německo - terminál a parkovište Hoenheim-North (2001), Strasbourg, Francie - Rosenthal Center for Contemporary Art (1998), Cincinnati, Ohio, USA - požární stanice Vitra (1994), Weil am Rhein, Nemecko| I ona patřila mezi architekty, kteří měli zpočátku o zakázky nouzi a zůstávali ponořeni spíše ve své fantazii. Traduje se, že americký architekt Frank Lloyd Wright zrealizoval více budov ve věku penzisty než ve věku produktivním. Když Oldřich Tyl a Josef Fuchs stavěli ohromný Veletržní palác, Jan Kaplický se první velké zakázky (Mediální centrum kriketového klubu) dočkal až roku 1999. Zahu Hadid potkalo vlastně totéž – dlouhé čekání na realizaci vlastních projektů vyplnila ale vlastní kreativní činností, zejména v oblasti malování. S uvedenými architekty má pak Zaha ještě jedno společné – nevoli ke kompromisům.
Největší z architektek V roce 2004 se Zaha Hadid stala první ženou, které byla udělena Pritzkerova cena za architekturu, jakýsi ekvivalent Nobelovy ceny. Její bohatá práce je ceněna nejen kvůli osobitosti, ale také proto, že se dokázala prosadit v profesi, která je dominantou mužů. V případě prací Zahy Hadid není potřeba rozlišovat mezi stavbami, které se dočkaly realizace, a „pouhými“ návrhy. Už v koncepční fázi vykazují veškeré její projekty charakteristické znaky a rukopis. Dar pro Egypt

Egyptský pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji v Číně má rozlohu 1 000 metrů čtverečních a byl postaven za tři měsíce. Hlavním tématem se stalo heslo Káhira, matka světa. Celým prostorem se vine bílá stuha v podobě vypnuté membrány, která je typická pro interiérové řešení Zahy Hadid. Do ní jsou zapleteny jednotlivé výstavní artefakty a prostory. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout sedm antických pokladů nebo busty a sochy přivezené z egyptských muzeí. Bonusem pak jsou multimediální projekce. Zaha Hadid celý futuristický design budovy i její interiér navrhla jako dar Egyptu. Tímto pavilonem projde za den 14 tisíc lidí. Otevřený bude až do narozenin jeho autorky, tedy do 31. října.

Pokud vás zaujaly práce této fenomenální architekty, podívejte se v knihkupectví po její rozsáhlé monografii Zaha Hadid, complete works 1979 – 2009. Více informací naleznete také na www.zaha-hadid.com.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít