Zadržení doktora Bartáka provázejí nestandardní postupy

01. září 2011, 14:08 - Jaromír Bartůněk, ČTK
01. září 2011, 14:08

Kauza lékaře a šéfa modřanské polikliniky Jaroslava Bartáka je v těchto dnech veřejným tématem číslo jedna. Policie ho obvinila ze sedmi trestných činů - sexuálního nátlaku, znásilnění, vydírání, omezování osobní svobody, nebezpečného vyhrožování, ublížení na zdraví a nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Foto: Jiří Meixner/iDNES.cz/Profimedia.cz

K zadržení Bartáka došlo v sobotu 27. srpna přímo na ruzyňském letišti, když se vracel z dovolené v Turecku, kde byl se svou rodinou. Policisté na něj čekali hned v příletové hale. Podle informací Profit.cz byly ale okolnosti Bartákova zadržení zbytečně teatrální a nestandardní.

Profit.cz zjistil, že náměstek ředitele pro kriminální službu Krajského ředitelství Praha Ivan Smékal na své pondělní (29. 8. 2011) ranní poradě ostře kritizoval vedoucí třetího oddělení odboru obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Alenu Kolářovou. Právě ona byla pověřena úkolem zadržet Bartáka na letišti Praha-Ruzyně a následně ho předvést na Krajské ředitelství policie v Kongresové ulici v Praze. Náměstek Smékal vytkl Kolářové zejména to, že doktora Bartáka nechala v rozporu se standardními postupy a navíc s náznakem jisté teatrálnosti vyložit přímo na velkém parkovišti před policejním ředitelstvím v Praze, kde už čekali novináři. Barták byl do budovy policie předveden pod dohledem uniformovaných policistů a ještě navíc v doprovodu s budoucím vyšetřovatelem Petrem Rozumem (na fotografii v kostkované košili) – to vše za účasti kamer a fotoaparátů nastoupených novinářů. Běžnou praxí pražského ředitelství je přitom dopravit zadržené nepozorovaně do sklepních garáží a následně interním výtahem k výslechu. Kolářová se hájí tím, že takový postup jí nařídil sám pražský ředitel Martin Vondrášek. Jeho vyjádření Profit.cz zjišťuje.

V celém případu doktora Bartáka je přitom zvláštních a nestandardních postupů mnohem víc. Příkladem je jeho hospitalizace na Bulovce. Zadržený Jaroslav Barták totiž po prvním výslechu zkolaboval, a byl proto hospitalizován v této nemocnici na kardiologickém oddělení, údajně pod stálým dohledem policie. Běžnou praxí v takovém případě je umístění zadrženého do zdravotního zařízení vazební věznice.

Nezvyklé je i to, že Barták po svém zadržení nadále disponoval svým soukromým mobilním telefonem. Na něj se mu dovolali například reportéři TV Nova, kterým ochotně poskytl vyjádření. Právníci oslovení TV Nova připustili, že policie Bartákovi mobil odejmout mohla. Pro jeho odebrání měl vyšetřovatel Petr Rozum hned několik nástrojů daných trestním řádem. Protože se tak nestalo, Barták mohl využít mobilní telefon k ovlivňování svědků případu, i když policie tvrdila, že má jeho telefon pod kontrolou.

Profit.cz se dále podařilo zjistit, že Bartáka by měl obhajovat známý advokát, dřívější prorektor Policejní akademie ČR František Novotný, studenty přezdívaný jako Franta Hmota. V tuto chvíli vystupuje jako Bartákův obhájce advokátka Klára Slámová. Obviněný svou vinu popírá a proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4, který ho poslal do vazby, podal stížnost. V případě odsouzení mu hrozí až 10 let vězení.

Bartákovu aféru spustila jedna z jeho bývalých asistentek, kterou lékař údajně trýznil během dovolené na Filipínách. Dívka již dříve vypověděla, že ji tam vylákal pod záminkou pracovní cesty.  Po celou dobu pobytu ji bil, sexuálně napadal a vyhrožoval jí smrtí. S podobným obviněním se záhy přihlásily další ženy. Lékař v souvislosti s tím uvedl, že to byly prostitutky a že jde o spiknutí s cílem ho diskreditovat.

Barták už přitom kvůli násilí na mladých ženách jednou skončil před soudem. V prosinci 2007 před pražským Michnovým palácem údajně brutálně zbil svou tehdejší asistentku. Během soudního procesu žena přijala odškodnění.

Vzhledem k tomu, že doktor Barták se od začátku aféry v médiích opakovaně prezentoval nevybíravými výroky, distancovala se od jeho chování jak modřanská poliklinika, jejímž třetinovým vlastníkem Barták je, tak i Česká lékařská komora.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Vypočítejte si vaši čistou mzdu v roce 2018: liší se od té z roku 2017?
Jak zadat příkaz v bance, aby platba došla do konce roku 2017
Máte už novou dálniční známku?
Auta
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude…
Škoda láká anglické záchranné složky na upravený Kodiaq a policii na rychlý Superb
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky výfuku?
Značka Alpine je definitivně zpět. Renault v Dieppe odstartoval výrobu A110
Co udělá víc oktanů s výkonem tříválce 1.0 TSI? Naše dlouhodobá Škoda Fabia vám to ukáže
Technologie
Intel začíná brát vážně ovladače GPU. Lepší výkon a „launch driver“ pro Ōkami HD
Nejlepší mobil od LG je v Česku. V30 má příliš sebevědomovou cenu
Problémy? Nová konzole Ataribox byla na poslední chvíli odložena
Internet dostal velkou facku. V USA po dvou letech zrušili síťovou neutralitu
Dokonáno. Norský rozhlas jako první na světě ukončil FM vysílání
Hry pro příležitostné hráče