Žádný velký průvan - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Žádný velký průvan

, Petra Pelantová,
Žádný velký průvan
Zdroj: Euro.cz

Šéfové tuzemských finančních domů jsou k Obamově plánu skeptičtí

Šťavnaté komentáře šéfů tuzemských bank na téma Obama a regulace bank lze získat pouze v případě, že vypnete diktafon. „Je to jen zastírací manévr, aby odvedl pozornost od propírané zdravotnické reformy,“ uvedl jeden z bankéřů pod podmínkou, že nebude zveřejněno jeho jméno. Další velice drsně konstatoval, že není třeba se ničeho obávat, neboť se kromě vyhlazení původního obyvatelstva ještě Američanům nepodařilo žádnou regulaci dotáhnout do konce. Jako příklad zmínil prohibici. „Není se o čem bavit, něco takového nemůže Obamovi projít. Na trzích by to udělalo ještě větší průvan než finanční krize, takže lze čekat, pokud Obama plány protlačí, že se banky v tichosti domluví, jak to obejít,“ prohlásil zase jiný bankéř. Mezi názory zaznělo i to, že „silná bankovní lobby nakonec dosáhne významného zmírnění navrhované regulace“.

Ano, ale…
„Jde o věc v praxi neproveditelnou,“ říká k plánu na omezení velikosti bank šéf tuzemské Raiffeisenbank Lubor Žalman a pokračuje: „Nic z tohoto návrhu ovšem neřeší podstatu problému. Jestliže budou politici zachraňovat banky, které příliš riskují ve snaze vyšponovat své zisky, nemohou se divit, že příliš riskujících bank je čím dál víc. Je sice správné pomoci klientům takových bank a zabránit panice, ale managementy bank a akcionáři, kteří neodhadli rizika, to musejí odnést na plné čáře, stejně jako neúspěšné firmy v jakémkoliv jiném oboru. A to se nestalo.“
Někteří bankéři naopak tvrdí, že Obamovy regulatorní smyčky mají šanci na schválení. „Očekáváme změny a nová pravidla,“ prohlásil první muž České spořitelny Gernot Mittendorfer na dotaz týdeníku EURO. Neznamená to však jednoznačný souhlas. „Důležité je, aby ti, kdo budou tyto změny zavádět, pečlivě rozmysleli dopad změn do ekonomiky,“ pokračoval Mittendorfer s tím, že „světová ekonomika potřebuje zdravý a fungující bankovní sektor a bankéři musejí přijmout zodpovědnost za dění v letech 2008 a 2009“.
Šéf ČSOB Jan Kavánek odmítl plány komentovat. Banka se prý „k regulatorním či legislativním záměrům nevyjadřuje“. Za Komerční banku se místo francouzského ředitele vyjádřil hlavní ekonom Kamil Janáček, který uvedl, že „jde o neuvážené vyhlášení prezidenta Obamy a také o další zbytečný zásah americké administrativy do bankovního sektoru“. „Jak se ukázalo již v minulosti, taková opatření nepřinesla očekávané efekty a později byla opuštěna,“ nešetřil pesimismem Janáček.
Opatření by neměla mít vliv na tuzemský bankovní trh, shodují se bankéři. Ovlivněn by mohl být pouze prodej investičních produktů navázaných na hedgeové fondy. Jenže na tuzemském trhu nepředstavuje tento byznys velké objemy. Private equity fondy se zase budou muset více snažit získat přímo privátní investory, ale ani to by se na českém trhu nemělo výrazně podepsat.