Žádnou zrušenou akci jsme nezaznamenali

23. června 2009, 14:56 - Tobiáš Tvrdík
23. června 2009, 14:56

Martinem Pánkem

V době krize, kdy se začalo šetřit na rozpočtech společenských akcí všeho druhu, zajistilo některým gastronomickým společnostem práci české předsednictví EU. Situaci na trhu ale nepřispěl březnový pád vlády, který ubral České republice na kreditu. „První vliv bych viděl u velkých kongresů, jež jsou asi pro nás nejzajímavější. Může to hrát roli při rozhodování, zda zvolit Prahu, Vídeň nebo třeba Budapešť,“ říká Martin Pánek, předseda představenstva gastronomické skupiny Vyšehrad 2000, která provozuje pražskou restauraci Pod křídlem noci a kavárnu v Obecním domě. Od konce roku se navíc bude starat o gastronomický provoz Malostranské besedy, jejíž rekonstrukce se chýlí ke konci.

EURO: Firmy musejí kvůli krizi škrtat v nákladech a firemní večírky bývají mezi prvními výdaji, které jsou zeštíhleny. Jaký má tento trend dopad na vaše zakázky? PÁNEK: Rok 2007, hlavně podzim, byl výjimečný a objem zakázek byl značně velký, takže na podzim roku 2008, kdy se intenzivněji mluvilo o krizi, jež se u nás začala projevovat, jsme tento posun zaznamenali. Ve srovnání s jinými lety to byl ale standardní rok. To zhoršení situace se ale markantně projevilo v únoru a březnu letošního roku. Snižovaly se počty osob a snižovaly se rozpočty.

EURO: Únor a březen bývají tradičně slabším obdobím pro cateringové firmy, pomohlo vám v tomto směru nějakým způsobem české předsednictví EU a s ním spojené zahraniční návštěvy a summity? PÁNEK: Pro nás to mělo určitě pozitivní vliv na množství realizovaných akcí, protože jsme jednou z firem, které se do této činnosti zapojily. Jednalo se například o neformální setkání ministrů zahraničních věcí, ministrů obrany nebo ministrů průmyslu. Na druhé straně těch zakázek bylo méně, než kolik jsem očekával. Jistě na to měl vliv pád vlády, každopádně určité hlasy hovoří o tom, že se nekonalo tolik společenských akcí, kolik jich lze v rámci předsednictví EU pořádat. I když nemám přehled, kolik jich proběhne v Bruselu, kolik v Praze a kolik ve Francii, srovnání by jistě mohlo být zajímavé.

EURO: Některé cateringové firmy se po pádu vlády obávaly, že přijdou o nasmlouvané zakázky. PÁNEK: Žádnou zrušenou akci jsme nezaznamenali. Lze samozřejmě polemizovat nad neúčastí ministrů, jako tomu bylo v Mariánských Lázních, kde se místo 27 ministrů pro místní rozvoj sešlo jen sedm. Přitom když jsme dělali catering na setkání ministrů obrany před pádem vlády, tak tady byla celá Evropa.

EURO: Myslíte si, že ztráta prestiže České republiky kvůli zpackanému předsednictví může mít v delším horizontu negativní vliv na firmy podnikající v cestovním ruchu včetně luxusních restaurací? PÁNEK: Určitě tomu neprospěje, to můžeme konstatovat s naprostou jistotou. První vliv bych viděl u velkých kongresů, které jsou asi pro nás nejzajímavější. Může to hrát roli při rozhodování, zda zvolit Prahu, Vídeň nebo třeba Budapešť. Určitě to nepodpořilo ani situaci v cestovním ruchu. Ale pak je tu také mexická chřipka, a když k tomu přičteme krizi, kvůli níž přijíždí méně turistů, kteří méně utrácejí, je potom velmi těžké dešifrovat, který z jevů měl větší vliv.

EURO: Zkušební provoz Malostranské besedy, kde budete mít na starost gastronomický provoz, má být zahájen 19. prosince. Kdy tento atraktivní objekt hodláte otevřít k dennímu užívání? PÁNEK: Vzhledem k naplánovaným dokončovacím stavebním pracím to vypadá, že termín 19. prosince bude splněn. Jsme smluvně zavázáni do dvou měsíců od předání Malostranskou besedu zprovoznit, takže předpokladem je začátek března či konec února. Ve zkušebním provozu máme naplánováno asi pět hudebních či divadelních představení měsíčně a na to naváže postupné zprovoznění například pivnice a restaurace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít