Žádní puritáni

07. května 2009, 19:47 - Táňa Králová
07. května 2009, 19:47

Regulérní tendr v nedohlednu

Být Česko právním puritánem, muselo by přiznat: monitorovací systém čerpání evropských fondů (EURO č. 15 a 13/2009) je od začátku zatížen právní vadou. Znamenalo by to vrátit Bruselu všechny poskytnuté peníze a zastavit jejich přítok do doby, než proběhne regulérní tendr, což i s námitkami u antimonopolního úřadu může trvat do konce roku 2012. Touto úvahou, kterou zhruba před měsícem pronesl ve sněmovním kontrolním výboru náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Koliba, možná řekl víc, než zamýšlel. I tak se šéf resortu Cyril Svoboda (KDU-ČSL) těsně před odchodem pochválil, že za pouhých sto dnů zachránil monitorovací systém, a tím čerpání evropských dotací. Jak? Dohodl se s dosavadními poskytovateli – firmami Tesco SW a S&T, které kdysi zakázku dostaly v rozporu se zákonem. Teď jim posílá kolem 140 milionů korun (viz Hašení problémů). „Uzavřením licenční smlouvy a dohody o narovnání se naplňuje první etapa nápravy právní vady z roku 2001,“ prohlásil Svoboda. Zda úřad postupoval správně, když tyto peníze oběma firmám vyplácí na základě takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění, prošetřuje z podnětu společnosti SAP Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Koncem dubna jsme zahájili správní řízení,“ potvrdil Filip Vrána z tiskového oddělení ÚOHS. „Když dosavadní čerpání evropských prostředků bylo na vodě, nemohli jsme si dovolit udělat výběrové řízení na celý systém. Potřebovali jsme stabilitu, a ta je víc než zájmy jednotlivých firem,“ hájí Svoboda své kroky. Jeho náměstka Kolibu stížnost společnosti SAP popudila natolik, že zvažoval, zda se neobrátit na její německou matku, zda-li ví, co česká dcera provádí.
Zásady dané zákonem o veřejných zakázkách se v Česku ne vždy nosí, takže ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zvolilo při hašení právních problémů kolem monitorovacího systému, zažehnutého před osmi lety exministrem Petrem Lachnitem (ČSSD), raději nepuritánské řešení. Nyní ho prověřují protikorupční policie a antimonopolní úřad.

Dá Brusel, nebo nedá? Svoboda rovněž tvrdí, že nyní už bude možné hradit chod systému z evropských peněz. Kvůli právnímu škraloupu ho financuje český rozpočet, který do protizákonně provozovaného systému investoval téměř dvě stě milionů korun. Z unijních zdrojů chce MMR zaplatit už 107 milionů korun za licenci. „Projekt je schválen, platba se nyní úřaduje,“ řekl minulý týden náměstek Koliba. Zdroj zasvěcený do této agendy ovšem upozorňuje, že souhlas na národní úrovni ještě není definitivním vítězstvím, a tak hrozí, že Česko může po auditu Bruselu peníze vracet, nebude-li vše právně v pořádku. „Určitě by bylo chvályhodné, aby ministerstvo mělo vyhlášenou soutěž na centrální monitorovací systém,“ přiznal Svoboda jeden ze svých neúspěchů. Svému nástupci Rostislavu Vondruškovi nepředává připravený tendr, který jediný může odstranit jádro celé právní vady. MMR místo toho chystá další přechodné řešení, než se prý podaří systém řádně vysoutěžit. „Budeme vypisovat zakázku na provozovatele systému, který konečně legálně vlastníme, a to na dobu určitou,“ potvrdil náměstek Koliba. Hodnotu zakázky nechtěl upřesnit. „Bude záležet, jestli bude na půl roku, nebo tři roky,“ říká neurčitě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít