Špinavé zdroje podporujeme jen skrze příspěvek na bydlení, vzkazuje vláda do Bruselu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Špinavé zdroje podporujeme jen skrze příspěvek na bydlení, vzkazuje vláda do Bruselu

,
Špinavé zdroje podporujeme jen skrze příspěvek na bydlení, vzkazuje vláda do Bruselu
Zdroj: Mladá frota

Podpora plynu či uhlí skrze státní příspěvek na bydlení sociálně slabým domácnostem je jedinou tuzemskou dotací fosilních zdrojů, vzkázalo Česko Evropské komisi.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zareagovalo na připomínky Evropské komise na podobu klíčového klimaticko-energetického plánu a předložilo upravený dokument. Jednou z výtek Komise bylo, že materiál nevyčíslil dotace na spalování fosilních paliv v Česku.

Stát se s kritikou vypořádal šalamounsky. „Ve smyslu definice Mezinárodní energetické agentury lze za dotaci na fosilní paliva v ČR považovat pouze příspěvek na bydlení,“ uvádí se v dokumentu. Do nákladů na bydlení se totiž započítávají i náklady na plyn, elektřinu či dodávky tepla.

Měla by ČR podporovat více obnovitelné zdroje energie?

V Česku příspěvek pobírá zhruba 175 tisíc domácností. Ministerstvo práce a sociálních věcí má pro letošek na tento účel vyčleněno 9,15 miliardy korun. Úředníci do Bruselu vzkázali, že Česko se chystá pravidla přenastavit tak, aby příspěvek sociálně slabé domácnosti motivoval k využívání ekologičtějších paliv.

Upravený klimaticko-energetický plán zároveň odkazuje i na studii Ceny energií a náklady na energie v Evropě z ledna letošního roku, podle které jde na podporu „špinavé“ energie v Česku zhruba 200 milionů eur ročně. Stát však neměl k dispozici primární data a ze samotné studie není patrné, co výpočet zahrnuje. Není tedy ani jasné, zda jde o vyčíslený příspěvek na bydlení, nebo se autorům podařilo identifikovat nějakou jinou dotaci.

Ve srovnání s ostatními členskými státy je každopádně tuzemské podpora poměrně malá. V celé Evropě dostal v roce 2016 fosilní průmysl celkem 55 miliard eur, nejvíce ve Velké Británii, Německu a Francii. Na obnovitelné zdroje šlo oproti tomu 75 miliard.

Úředníci ministerstva průmyslu dodali, že spalování fosilních paliv je spojeno i s externími náklady. Pro komplexní pohled by tedy bylo potřeba vyčíslit i tyto položky, nikoliv jen dotace samotné.

Dále čtěte:

Zemkova Z-Group spustila v Maďarsku soláry za 100 milionů korun

Solární byznysmen Zemek: Nechci být obětním beránkem

Velký návrat: solárníci v Německu loni instalovali zdroje o výkonu tří jaderných reaktorů

Energetická laboratoř v praxi: sever Německa chce být do roku 2035 bez emisí

Nejsilnější reaktory má Čína. Elektrárna Taišan spustila druhý zdroj o výkonu 1,66 GW

Facebook zelená. Staví obří solární park za 10 miliard

Dohledatelní fotovoltaici: vlastníci největší solární elektrárny poodkryli karty

Ohodnoťte tento článek
Diskuze