Žádná fialová saka

18. listopadu 2009, 16:49 - Michal Kučera
18. listopadu 2009, 16:49

Podnikatel už nesmí být negativní slovo, říká šéfka Ernst & Young Magdalena Souček

Kdo se stane českým byznysmenem letošního roku, bude známo až počátkem února. Již teď to ale vypadá, že příští ročník soutěže bude trochu jiný než ty předchozí. O inovaci Podnikatele roku se má zasloužit především nově ustanovený advisory board čili volně přeloženo sbor poradců. Ten je složen ze špičkových manažerů a manažerek, jejichž firmy se mimo jiné soustřeďují i na malé a střední podniky. Místo v něm našly generální ředitelky Vodafonu a Microsoftu Muriel Antonová a Jane Gilsonová, stejně jako šéf pražské burzy Petr Koblic nebo ředitel RaiffeisenBank Lubor Žalman. Ty doplňují dva bývalí vítězové soutěže Radim Jančura ze Student Agency a Kvido Štěpánek ze společnosti Isolit-Bravo.

Zvýšit prestiž „Cílem zavedení advisory boardu má být především zvýšení prestiže a povědomí o soutěži a podnikání obecně. Doufáme, že board vnese do soutěže nového ducha. Letos je totiž českému Podnikateli roku deset let, a to je pro nás podnět k zamyšlení. V porotě jsou především vítězové z minulých let, což znamená, že porotci se dívají na věc více či méně z jednoho pohledu, a my bychom rádi soutěž nějak obohatili,“ vysvětluje inovaci Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti Ernst & Young, jež akci každoročně pořádá. „Rádi bychom také zlepšili vnímání podnikání jako takového. Přece jen je občas stále ještě vnímáno rozporuplně, podnikatel je někdy ještě používán jako negativní slovo a my bychom rádi v tomto směru dělali trochu osvětu,“ dodává.
Poradci mají vedle přinášení nových impulsů také možnost nominovat vhodné soutěžící. Zvažuje se také zavedení zvláštní ceny – Advisory board award. „Očekáváme, že členové advisory boardu přijdou sami s nějakými podněty, jak soutěž vylepšit a odlišit ji od ostatních, které existují. Doufáme také, že se jim povede trochu zpropagovat význam malých a středních firem a rodinných byznysů. Firmy zastoupené v advisory boardu ale považujeme také za potenciální finanční partnery soutěže,“ uvedla Souček.

Rodina a zaměstnanci O titul Podnikatele roku se může ucházet každý tuzemský podnikatel, jenž je alespoň čtvrtinovým vlastníkem firmy a současně je aktivním členem jejího nejvyššího vedení. Další podmínkou je, že společnost, kterou vede, musí existovat nejméně dva roky. Nominace do soutěže se přijímají až do 15. prosince. Počet podnikatelů, kteří se do soutěže přihlašují sami, a těch, které organizátoři soutěže přímo oslovují, je každý rok zhruba rovnocenný. Řadu lidí nominují také jejich rodinní příslušníci, zaměstnanci nebo obchodní partneři. „Bohužel, někteří lidé se do soutěže nechtějí přihlásit, přestože jsou velmi úspěšní. Nestojí totiž o žádnou publicitu,“ říká Souček. Ceny budou opět uděleny v několika kategoriích. Vedle Podnikatele roku České republiky to bude Technologický podnikatel roku a Začínající podnikatel roku. Samostatnou kategorií zůstává také Sociálně prospěšný podnikatel roku. Porota ocení také nejúspěšnější podnikatele jednotlivých krajů. Celorepublikový vítěz bude jako každý rok reprezentovat Česko na světovém finále, které pravidelně hostí monacké Monte Carlo.

Tolerantnější porota Porotci každoročně hodnotí zhruba 60 kandidátů. Přihlásí se jich často i více, ale někteří neprojdou vstupními kritérii, jako jsou podnikatelská historie nebo výše vlastnického podílu. „Ověřujeme si, zda čísla, jež nám dotyčný podnikatel uvedl v nominačním formuláři, odpovídají realitě. Děláme monitoring tisku, abychom zjistili, zda se v minulosti nevyskytl nějaký škraloup, který by mohl vrhnout na soutěž špatné světlo. Po zkontrolování těchto věcí přichází osobní pohovor v délce zhruba dvě hodiny. Probíhá podle přesně daných mezinárodních pravidel a obsahuje předem dané otázky, na něž musí podnikatel odpovědět. Formuláře totiž nestačí – potřebujeme také zjistit, jaký je ten konkrétní člověk osobně. Porotci poté dostanou synopsi toho rozhovoru,“ osvětluje pravidla soutěže šéfka Ernst & Young.
Samotné rozhodování poroty nedozná ani v jubilejním ročníku žádných změn. Organizátoři sice zvažovali možnost rozšíření poroty, ale letos na ni nedošlo. „Chceme postupovat krok za krokem. Problém by byl také v tom, že porota by již byla příliš velká a zorganizovat setkání většího počtu takhle zaneprázdněných lidí by již bylo velmi obtížné,“ říká Magdalena Souček. „Podmínky soutěže jsme tak neměnili, pouze jsme se shodli, že pokud bychom měli mezi soutěžícími podnikatele, který není Čech, ale podniká v České republice, nevidíme důvod ho tam nemít. Zohlednili jsme ale fakt, že je období hospodářské recese, a to se může odrazit na finančních výsledcích. Proto bude porota chápat, pokud se třeba objeví určitý momentální pokles, a nebude se na to zřejmě hledět tak přísně jako v minulosti,“ konstatuje Souček.

Akademici a média Porota je složena především z vítězů soutěže z minulých let. Vedle nich v ní ale zasedne také zástupce akademické obce, kterým bude Jana Ryšlinková z US Business School Praha, dále zástupce advisory boardu Petr Šmída z Amsterdam Trade Bank a za média István Lékó, šéfredaktor týdeníku EURO, jenž je mediálním partnerem soutěže.
Ceny pro Technologického podnikatele roku a Sociálně prospěšného podnikatele se ovšem od zbytku soutěže trochu odlišují, a to především tím, že o nich rozhodují jiné poroty. Předsedou porotců v oblasti technologií je Ondřej Bartoš z TUESDAY Business Network. Stejnou roli u druhé ceny plní Petra Vitoušová z Bílého kruhu bezpečí. Obě poroty jsou opět složeny především z minulých vítězů, které v případě ceny za sociální prospěšnost doplňuje zástupce Schwabovy nadace, jež je spolu s Ernst & Young vyhlašovatelem ceny.

* BOX
Porota Podnikatele roku:**
Vladimír Kovář, UNICORN
Tomáš Březina, BEST
Zbyněk Frolík, LINET
Pavel Juříček, BRANO Group
István Lékó, týdeník EURO
Jana Ryšlinková, US Business School Praha
Miroslav Řihák, Anect
Petr Šmída, Amsterdam Trade Bank

Pouták: Přihlášky do soutěže je možné posílat do poloviny prosince

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít