Žádná daň z příjmu, ovšem drahé životní náklady

19. prosince 2011, 09:47 - Pavel Trčala
19. prosince 2011, 09:47

Dovozní clo do Spojených arabských emirátů je většinou pět procent, daň z příjmu ani DPH se neplatí. Přesto vás mohou v zemi čekat vysoké výdaje například na zdravotní péči. Mezi dvacítkou volných zón je i zóna specializovaná na média či futuristické ekologické město Masdar.

Foto: Masdar

Ve Spojených arabských emirátech tradičně dominuje vývoz ropy. Zároveň se tam toho mnoho nevyrábí, což přeje dovozu. Hlavními dovozci do SAE jsou Čína, Indie, USA a Německo. Na rozdíl od jiných zemí, které jsme popisovali v předchozích vydáních, tu clo není závažnou překážkou. Většina dováženého zboží podléhá clu ve výši pouze pět procent. Pokud budete dovážet alkohol, počítejte se sazbou 50 procent, u cigaret dokonce 100 procent. SAE nemají společnou celní správu, každý emirát řídí dovoz zvlášť. Bezcelní dovoz je možný do volných celních pásem.

Ještě než se rozhodnete založit si ve Spojených arabských emirátech firmu, můžete začít podnikat jako pobočka neboli Branch Office. Tento subjekt bude právně považován za součást vaší firmy v České republice. Avšak tuto pobočku nemůžete založit sami, ale pouze s místním servisním agentem neboli sponzorem, který garantuje, že činnost kanceláře odpovídá normám a vydané licenci.

Daně

Ve Spojených arabských emirátech v současné době neexistují daně z příjmů fyzických osob, daně z příjmů právnických osob, daň z přidané hodnoty ani spotřební daň. To však neznamená, že je tato země zcela bez daňového systému. Například zisky zahraničních bank jsou daněny ve výši 20 procent a zisky ropných společností ve výši 55 procent.

Pokud budete pracovat v SAE, vaše příjmy budou zdaněny nepřímo, a to například vysokými nájmy, poplatky za služby, náklady na zdravotní péči, mýtným či parkovným.

Limited Liability Company LLC

Pro založení LLC, tedy obdoby naší s. r. o., bylo ve Spojených arabských emirátech dříve potřeba připravit relativně vysoký základní kapitál. Například v Dubaji to bylo 300 tisíc dirhamů, což je v přepočtu více než 1,5 milionu korun. Minimální kapitál byl zrušen v roce 2009, ale v některých oborech je stále vyžadován a je relativně vysoký. Pokud si chcete založit firmu například v Dubai Media City a hodláte podnikat v televizním nebo rozhlasovém vysílání, musíte si nachystat 2,5 milionu dirhamů, což je v přepočtu téměř třináct milionů korun. Výška minimálního kapitálu závisí na oboru a emirátu. Relativně vysoký minimální základní kapitál musejí předložit také například pojišťovny a banky.

Na každý pád minimálně 51procetní podíl musí vlastnit občané místní národnosti nebo firma stoprocentně vlastněná emirátskými občany. Mezi sebou si pak můžete rozdělit rozhodovací pravomoci a zisk dle vaší dohody.  LLC musí také získat autorizaci a licenci dle oboru a registraci u Ministerstva hospodářství a obchodu SAE. Je vhodná pro dlouhodobou přítomnost v zemi.

Joint Venture

Jde o smluvní ujednání mezi dvěma nebo více obchodní partnery, kteří chtějí v SAE společně rozvinout jeden nebo více podnikatelských projektů. Tento druh společnosti využívají zejména zahraniční investoři, kteří se chtějí účastnit konkrétních projektů v rámci Spojených arabských emirátů nebo tam chtějí dělat byznys pouze krátkodobě.

Konkurují Američané i Číňané V SAE se rapidně zvýšil počet obyvatel a je zapotřebí zvyšovat také dodávky energie. V tomto oboru se v SAE již prosazují i naše firmy. Petrochemie by mohla být slibným oborem, který je však ovládán zejména silnými západoevropskými a americkými společnostmi. Z oblasti strojírenství jsou zajímavé průmyslové kotle, armatury, dodávky pro dopravní infrastrukturu. V SAE je minimální místní výroba, a tak mají naši výrobci šanci i v oblasti spotřebního zboží, pokud ovšem mohou nabídnout něco exkluzivního, co nemůže být vyrobeno v Indii nebo v Číně. Free Zone Companies Další možností podnikání v SAE je etablovat se v zóně volného obchodu jako takzvaný Free Zone Establishment FZE nebo FZCO. Tato firma může neomezeně podnikat v rámci volné zóny a mimo SAE. Pokud by však chtěla dělat byznys v rámci Spojených emirátů, musí mít také místně registrovaného partnera. Několik českých společností využívá této možnosti pro své aktivity v rámci Perského zálivu. V SAE je dvacet zón volného obchodu, ve kterých neplatí obchodní právo SAE, ale každá jednotlivá zóna má své vlastní regulace. Public Joint Stock Company Méně obvyklými typy společnosti jsou Joint Stock Companies, tedy obdoby naší a. s. Veřejná akciová společnost má kapitál rozdělený do stejně velkých částí. Tento typ společnosti je jediný, kterému je v SAE dovoleno podnikat v pojišťovnictví, bankovnictví, investicích a fondech. Zahraniční investoři, kteří chtějí zakládat společnosti v rámci emirátských vládních entit, musejí také použít tento typ společnosti. Private Joint Stock Company Soukromá akciová společnost je obdobná jako ta veřejná, ovšem s tím rozdílem, že základní kapitál musí být minimálně dva miliony dirhamů a akcie nemohou být veřejně obchodovány. Při zakládání firmy musíte mít místní adresu. Volných kapacit je dostatek, ale ceny nájmu jsou vysoké. Zdravotnictví Zdravotní péče je v SAE velmi nákladná. Vyšetření vás přijde v přepočtu na pět set až tisíc korun. Hospitalizace na standardním pokoji vás bude stát v přepočtu téměř tři tisíce korun za den. Před cestou si rozhodně pořiďte dobré pojištění, které je koneckonců vyžadováno i pro udělení víza. Zóny volného obchodu**

Podnikatelským fenoménem v SAE jsou zóny volného obchodu, které nabízejí zahraničním firmám bázi pro distribuční centra a průmyslovou výrobu, a to jak pro zboží pro SAE, tak pro reexport. Mezi dvaceti zónami jsou i ty specializované jako Media Zone se zaměřením na televizní a filmovou produkci nebo Masdar Free Zone se zaměřením na firmy zabývající se obnovitelnými zdroji energie.

Autor působí jako mezinárodní konzultant společnosti Trcala Consulting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít