Žáčkovo harakiri

09. února 2010, 12:14 - Jan Schneider
09. února 2010, 12:14

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů obhajuje svou odbornou i morální úroveň

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček začal svou reakci (EURO 5/2010) na kritiku činnosti instituce (EURO 51–52/2009) nesmyslným tvrzením, že po listopadu 1989 se s dokumenty Státní bezpečnosti (StB) nakládalo „bez jakékoli zákonné opory“. Poté konstatoval, že z titulu své funkce jsem ony materiály tehdy též využíval. Z obou výroků nic nevyvodil, jen zbaběle cosi naznačil. V tomto duchu mnohomluvná, nicneříkající Žáčkova apologetika pokračuje.

Neodborná služebnost

Na výtku, že se ÚSTR nevěnuje roli vrcholných orgánů Socialistického svazu mládeže (SSM) při počátcích majetkové transformace před listopadem 1989, Žáček nesmyslně namítá, že se ústav nemůže věnovat událostem po roce 1990. Jeho odmítnutí zabývat se dobou, kdy se skutečně „rozdávaly karty“, je příznačné.
Žáček dosvědčil svou (v lepším případě) zoufalou neodbornost kritikou Stanislava Pence za zveřejnění rejstříků osob vyskytujících se v státobezpečnostních archivech. Pencovy rejstříky jsou prosty příznaků kategorizace zájmu StB o tyto osoby. A těžko jim tedy mohou způsobit nějakou újmu. To však nelze říct o „archivních pomůckách“ zveřejněných Žáčkovým ústavem, které obsahují tisíce jmen s uvedenou kategorií zájmu StB.
Žáček, neznaje přísloví o smradlavé sebechvále, nazývá činnost jím řízené instituce „úctyhodnou“. Srovnejme tedy publikační činnost ÚSTR s nakladatelstvím se stejně velkou redakcí. Například Academia vydala bez milionových dotací za rok desetkrát tolik knih. Výsledky ÚSTR nadto nejsou hodnocené (a zřejmě ani hodnotitelné) analogicky vědeckým pracovištím. Senát je hodnotí. Politicky!

Morální vylágoš

Žáček naříká nad „manipulativním vytržením a zneužitím“ citátů z knihy Sto studentských revolucí. Ony rozsáhlé a celistvé pasáže jsou však pouze jeho ipsissima verba! Jeho tvrzení, že svazácké středisko nebylo svazáckým doupětem, jsem kvůli slzám musel číst opakovaně. Ve finále se pak Žáček diví, proč je kritizován, jsou-li ve státní správě ještě horší kreatury.
Amatérský psychoanalytik Žáček spáchal harakiri na svém morálním i odborném profilu snahou dopídit se motivů mé kritiky. Prý jsem musel opustit post zpravodajského analytika. Vlastně ano.
Přijal jsem tehdy nabídku vést Kancelář Rady vlády pro zpravodajskou činnost. Dále Žáček usoudil, že jsem asi frustrován, protože jsem neobstál v souboji s Petruškou Šustrovou v širším výběru Strany zelených pro kandidaturu do Rady ÚSTR. Pravdou je, že nějaký Schneider to byl. Ale rozlišovat mezi Janem a Jiřím, to už bychom asi od „historika“ Žáčka chtěli moc. Předpoklad břitkého intelektu mu opravdu nejde k typu. Připomíná spíše konkvistadora chystajícího se zaútočit na vesnici, v níž byli kromě indiánů i misionáři. „Pobijte je všechny,“ zavelel onen muž, metodický blíženec Pavla Žáčka, „on si je už pánbůh přebere.“

Jako by to nestačilo

Žáček poslední dobou upoutal pozornost několikrát. Klíčovými slovy jsou nákup služebního vozu, rekonstrukce kanceláře ředitele, kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu. Navíc porušil zákon o finanční kontrole a neprojednal s ministrem financí odvolání pracovnice interního auditu. ÚSTR na toto místo dosud výběrové řízení nevypsal, což je paradoxně možná dobře. Mohlo by se totiž také podobat výběrovému řízení na místo ředitele ústavu, které je pasováno na míru tomu současnému. Například požadavek mít odslouženo pět let ve vedoucích funkcích splní opravdu málokterý historik.
Pavel Žáček se roli historika zpronevěřil již svým podílem na přípravě uzákonění „správného“ výkladu dějin. Postavit odlišný názor na historii mimo zákon je totalitní praktikou par excellence! Zde je jeho parketa – být za každého režimu mocensky zaštítěn, sloužit mu do roztrhání svědomí. Je zřejmé, že Žáček v zastávané funkci neobstál ani odborně, ani manažersky, ani morálně. Spíše než Žáčkovu omluvu za uvedené nepravdy bych proto s úlevou – a jistě nikoli sám – přivítal jeho rezignaci.

Reakce
Na článek spolupracovníka týdeníku EURO Jana Schneidera Brigádní referent Žáček (EURO 51–52/2009) zareagoval ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček článkem Zpravodajský analytik Schneider (EURO 5/2010). Jan Schneider mu nyní odpovídá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít