Začíná dostavba pražského letiště

22. září 2003, 00:00 - (laj)
22. září 2003, 00:00

ING. MARTIN KAČUR, GENERÁLNÍ ŘEDITEL ČESKÉ SPRÁVY LETIŠŤ, S. P., VE ČTVRTEK PODEPSAL DVĚ SMLOUVY SE ZHOTOVITELI DALŠÍCH DVOU SEGMENTŮ PROJEKTU EUROPA - VÝSTAVBY TERMINÁLU SEVER 2.

ING. MARTIN KAČUR, GENERÁLNÍ ŘEDITEL ČESKÉ SPRÁVY LETIŠŤ, S. P., VE ČTVRTEK PODEPSAL DVĚ SMLOUVY SE ZHOTOVITELI DALŠÍCH DVOU SEGMENTŮ PROJEKTU EUROPA - VÝSTAVBY TERMINÁLU SEVER 2.

Smlouvy jsou výsledkem dvou mezinárodních veřejných soutěží, které ČSL vyhlásila v červnu (komunikace) a červenci (Prst C) 2003. Stavební práce v prostorách pražského letiště budou na obou stavbách zahájeny nejpozději 1. října. Sdružení firem Hochtief VSB, a. s., a ŽS Brno, a. s., bude realizovat kompletní dodávku Prstu C Terminálu Sever 2 se souvisejícími objekty, které budou sloužit k nástupu a výstupu cestujících do a z letadel a umožní pohyb cestujících mezi Prstem C, Terminálem Sever 2 a tranzitním prostorem Terminálu Sever 1. Prst C se skládá ze tří podlaží a je vybaven deseti nástupními mosty do letadel. Zastavěná plocha představuje 8050 m 2. Dodávka prací v hodnotě přes 1 miliardu korun dále zahrnuje rozšíření stávající čistírny odpadních vod, jejíž hydraulická kapacita bude navýšena o 65 m 3 /h na cílových 126 m 3 /h a objem retenčních nádrží na 13 350 m 3. Sdružení jako generální dodavatel stavebních, montážních a řemeslných prací a materiálů bude zároveň koordinovat práce a dodávky se zhotoviteli ostatních objektů Terminálu Sever 2 pod dohledem manažera výstavby. Doprastav, a. s. - sdružení DPS pro nový terminál postaví zakázku v hodnotě přes 400 milionů korun. Její součástí je výstavba komunikací uvnitř letiště o rozloze 5900 m 2 a dostavba 17 551 m 2 komunikací před letištěm, včetně estakády v délce 382,5 m a ploše 3861 m 2. Sdružení DPS, které vzniklo na základě iniciativy firem Doprastav, a. s., Bratislava a Metrostav, a. s., Praha, bude generálním do- řemeslných prací a materiálů, a mimo jiné bude koordinovat práce a dodávky se zhotoviteli ostatních objektů Terminálu Sever 2. Za koordinaci výstavby jednotlivých objektů projektu EUropa, kontrolu kvality, množství, nákladů a financování stavebních prací i dalších s projektem souvisejících činností zodpovídá manažer výstavby Bovis Lend Lease, se kterým ČSL uzavřela smlouvu 30. června 2003. „V ybavení Prstu C Terminálu Sever 2 výrazně zvýší kvalitu služeb pro cestující, protože bude nabízet moderní čekárny, pohyblivé chodníky, obchody a restaurace na rozloze kolem 8 tisíc metrů čtverečních. Zároveň řeší oddělené spojení s letištím terminálem pro cestující v zemích EU,“ uvádí Ing. Martin Kačur, generální ředitel České správy letišť, a dodává: „Významnou součástí stavby je také rozšíření čistírny odpadních vod, které výrazně přispěje ke zlepšení životního prostředí v okolí letiště.“ Nový Terminál 2 Sever by měl být pro cestující otevřen do konce roku 2005 a v první fázi zvýší kapacitu pražského letiště o dalších 3,5 milionu cestujících ročně. Celková roční kapacita letiště bude po dokončení činit 10 milionů odbavených pasažérů. Otevření nového terminálu zároveň umožní oddělené odbavování letů do zemí, které jsou signatáři tzv. Schengenských dohod a odbavení jejich občanů se řídí zvláštním zjednodušeným vnitrostátním režimem.

Vybrané charakteristiky projektu EUropa

technické obestavěný zastavěná

řešení prostor plocha

Terminál Sever 2 546 315 m 3 28 690 m 2

Spojovací objekt 219 276 m 3 16 455 m 2

Prst C 126 260 m 3 8050 m 2

Celkem 891 851 m 3 53 195 m 2

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a…
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít