Začalo to opeřeným míčkem

22. září 2010, 14:03 - Johanka Mrázová
22. září 2010, 14:03

V 7. století to v Číně začalo odbíjením opeřeného míčku. Novodobou éru začala hra poona, později badminton, okolo roku 1850, kdy ji z Indie do Anglie odvezli britští vojáci. Teď má svého pokračovatele – speed badminton neboli speedminton.

Autor: gekkos-berlin.de

Hlavním důvodem, proč jistý Berlíňan Bill Brandes přemýšlel o úpravě badmintonu, byl fakt, že venku lehký míček jednoduše neposlouchá. Každý poryv větru kazí hru a to opravdu není žádná legrace. Proto míček upravil a přidal mu na váze. Změnila se také raketa, která nyní více připomíná tu squashovou. Těžší míček umožnil rychlejší hru, které nejprve Bill Brandes říkal shuttleball. V roce 2001 ale dostala své aktuální jméno, tedy speed badminton. Už za dva roky na to, v roce 2003, bylo v Německu šest tisíc aktivních hráčů a o dva roky později se zde konal první šampionát. Není divu, úpravou míčku a rakety tento sport překonal svá slabá místa a nyní nabízí ryzí zábavu.

Ve dne i v noci

Speed badminton není tak náročný na prostor jako třeba tenis. Na tenisovém kurtu si pohodlně zahrají dvě dvojice. Hrát se dá ve dvou nebo ve čtyřech. Pro hráče ve dvouhře platí vyhrazený prostor – čtverec o velikosti strany 5,5 metru, mezi dvorci je pak vzdálenost 12,8 metru. Ke speed badmintonu na rozdíl od staršího předchůdce nepotřebujete síť. Vyhradit čtverce můžete třeba jen páskou, popřípadě stačí označit rohy prostoru.

Tuhle hru můžete provozovat prakticky kdekoli a kdykoli – venku na pláži, v parku, na střeše domů (pokud tedy mají rovnou střechu), na ulici nebo třeba v tělocvičně. Největší legraci si ale užijete, pokud si zahrajete večer nebo rovnou v noci. Ano, čtete správně. V noci. Některé míčky na speed badminton se totiž vyrábějí i se svítícím pruhem. Když k tomu přidáte fluoreskující spreje nebo pásky, které vyznačí hrací pole, je o program na několik hodin postaráno. Turnaj s přáteli si můžete ještě vylepšit, pokud svítícími barvami pomalujete i sebe. Jestli myslíte, že to nejde, zkuste zabrouzdat po internetových stránkách. Zjistíte, že noční hra a pomalovaní hráči ke speed badmintonu prostě patří.

Jde to i bez barev

Speed badminton ale nemusí být jen zábavou pro skupinové večírky. Dá se k němu přistupovat i k jako zcela seriózní alternativě squashe nebo tenisu. Speed badminton se hraje na 16 bodů a tři vítězné sety. Připravit se ale musíte na opravdovou rychlost. U staršího badmintonu, který má lehčí míčky, dosáhl rekordní smeč rychlosti 322 km/h. Speed badminton má ambice být ještě rychlejší. Proto můžete tenhle sport provozovat na udržení kondice. Při jediném zápasu totiž naběháte i několik kilometrů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít