Zač je toho Loket?

19. března 2007, 00:00 - PETR KUČERA
19. března 2007, 00:00

ŽELEZNICE LOKET - HORNÍ SLAVKOV Už téměř deset let nejezdí lokálka mezi Loktem a Horním Slavkovem. Trasa, vedoucí v turisticky atraktivní oblasti „lázeňského trojúhelníku“, je na prodej za 17 milionů korun. Vlaky mezi historickým městem Loket a Novým Sedlem začaly jezdit od roku 1877.

ŽELEZNICE LOKET - HORNÍ SLAVKOV Už téměř deset let nejezdí lokálka mezi Loktem a Horním Slavkovem. Trasa, vedoucí v turisticky atraktivní oblasti „lázeňského trojúhelníku“, je na prodej za 17 milionů korun. Vlaky mezi historickým městem Loket a Novým Sedlem začaly jezdit od roku 1877. V Novém Sedle se lokálka napojovala na Buštěhradskou dráhu, hlavní trať mezi Německem, Chebem, Karlovými Vary a Prahou. Na přelomu století začaly jezdit vlaky mezi Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary, ale také tato důležitá trať Loket zdaleka míjela. O pár let později proto dráhy i z této trasy postavily odbočku, vedoucí z Krásného Jezu (blízko Bečova nad Teplou) přes Horní Slavkov do Lokte, kde se napojila na již existující koleje do Nového Sedla. TURISTICKÝ REGION Loketská dráha sloužila nejen k přepravě lidí, ale také nákladu – zejména pro místní porcelánky, doly či lesní závody. Za komunismu nepříliš udržovaná trať chátrala, až byl v roce 1997 provoz na úseku Krásný Jez -Horní Slavkov - Loket „dočasně pozastaven“. Patnáctikilometrová trať se čtyřmi tunely a 11 mosty, překonávající velké převýšení v krásné krajině Slavkovského lesa, zarůstá od té doby náletovými dřevinami. Někde už jsou rozkradené i koleje, v zanedbaném stavu jsou i bývalá nádraží. Oblast Slavkovského lesa, nalézající se v trojúhelníku mezi Karlovými Vary a Františkovými a Mariánskými Lázněmi, přitom turisté ve větší míře teprve objevují. Nejatraktivnější památkou je zde Loket, nabízející vedle monumentálního hradu také zachovalé historické centrum či „vodáckou“ řeku Ohři obepínající téměř celé město. Dalšími cíli v regionu jsou zámek v Bečově nad Teplou či klášter Teplá. Vzhledem k velice nízké hustotě osídlení je oblast ideální pro cykloturistiku i pěší výlety, byť velké plochy území opuštěného původními obyvateli jsou dnes zapleveleny bolševníkem. Mimochodem, památkou totality je také zdejší paneláková „vzorová socialistická obec“ Rovná. ZÁJEMCI JSOU, ALE…**

Od roku 1997 tak zůstal v provozu jen zbytek tratě z Lokte do Nového Sedla. Vloni byl dokonce prodloužen o necelý kilometr, neboť byla část zchátralé slavkovské části opravena a v Lokti-zastávce vznikl přestupní bod na „náhradní“ autobusy do Horního Slavkova.

Státní Správa železniční dopravní cesty dlouho odmítala nevyužívanou trať pronajmout či prodat. Zájemců přitom bylo hned několik. Firma Viamont, provozující například trať Sokolov - Kraslice, zvažovala obnovení osobní dopravy, kvůli nákladům na rekonstrukci ale projekt neuskutečnila. Další zájemci se sdružili kolem radnice v Horním Slavkově – chtějí vytrhat koleje a proměnit trať na cyklostezku, využitelnou i pro in-line bruslaře a v zimě pro běžkaře. Technické památky kolem trasy by však zůstaly zachovány. Třetí skupina počítá s přeměnou tratě na velodráhu, místo vlaků by zde tedy jezdila jen turistická „šlapadla“.

Dalším zájemcem je spolek Loketské místní dráhy, za nímž vedle nadšenců stojí i firma Railtrans. Ta počítá s obnovením provozu alespoň v úseku Loket-Horní Slavkov, zpočátku jen pro nepravidelné turistické vlaky. Pokud by jejich rychlost nebyla větší než 20-30 kilometrů za hodinu, stačilo by prý k obnově provozu pouze pár milionů korun. Později chce sdružení obnovit běžný provoz v celém úseku mezi Bečovem a Novým Sedlem. Spolek našel společnou řeč i se zastánci velodráhy, oba projekty mohou fungovat současně.

Před pár týdny navíc o trať projevila zájem i strojírenská firma STASIS - ZBA z Horního Slavkova. Vše tedy závisí na státní Správě železniční dopravní cesty. Ta totiž podle dřívějších vyjádření zájemců o trať jednání o prodeji protahuje, navíc za něj chce 17 milionů korun. To se případným investorům nelíbí, protože do zchátralé tratě naopak budou muset desítky či stovky milionů korun investovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít