Zač je perník v Pardubickém kraji?

07. února 2005, 00:00 - PŘEMYSL HOUŽVIČKA
07. února 2005, 00:00

ZÁKLADNÍ ÚDAJE Spíše podprůměrné mzdy, ale oproti jiným regionům i o něco nižší nezaměstnanost. To jsou nejdůležitější makroekonomické ukazatele Pardubického kraje.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE Spíše podprůměrné mzdy, ale oproti jiným regionům i o něco nižší nezaměstnanost. To jsou nejdůležitější makroekonomické ukazatele Pardubického kraje. Kraj se nachází ve východní části Čech, s centrem přibližně 120 kilometrů od hlavního města Prahy. Spolu s kraji Královehradeckým a Libereckým tvoří v rámci strategie Česka takzvaný NUTS 2-Severovýchod. OD PRŮMYSLOVÉ EXPANZE K NOVÉMU USPOŘÁDÁNÍ

Průmyslový rozvoj Pardubicka začal v polovině 19. století. Přelomem je připojení Pardubic na dráhu z Prahy do Olomouce v roce 1845 a výstavba silniční sítě. V kraji vyrůstá přes 30 velkých průmyslových podniků a v souvislosti s tím se rozvíjí i bankovnictví. V roce 1850 poprvé vzniká Pardubický kraj, který zahrnuje území od Českého Brodu přes Humpolec až k česko-moravským hranicím.

V rámci správní reformy v roce 1949 se Pardubice stávají podruhé krajským městem. Nový kraj se rozkládá na území Chrudimska a části Čáslavska, včetně Chotěboře. Toto rozčlenění trvá až do roku 1960. Poté se Pardubice, po dlouhou dobu nejlidnatější město východních Čech, stávají okresním městem v rámci Východočeského kraje.

V roce 1990 zanikají krajské národní výbory a začíná debata o novém správním uspořádání země. Pardubický kraj vzniká ústavním zákonem k 1. lednu 2000 a tvoří ho území dřívějších okresů Pardubice, Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. Kraj má napojení na všechny hlavní komunikace: evropský železniční koridor a letiště, budoucí dálnici a labský přístav.

VYNÁŠÍ FINANČNICTVÍ, NAOPAK NEJMÉNĚ TEXTIL

Počet zaměstnanců se sídlem v Pardubickém kraji (bez subjektů do 20 pracovníků) činil za 1. až 3. čtvrtletí loňského roku 133,6 tisíce fyzických osob, meziročně to bylo o 2,8 procenta méně. Úbytek počtu zaměstnanců se loni projevil ve všech oblastech, nejvíce v okresu Pardubice (o 5,5 procenta) a na Chrudimsku o 2,5 procenta.

Průměrná hrubá měsíční mzda v kraji vzrostla za první tři čtvrtletí loňského roku proti roku předchozímu o 7,5 procenta a činila na fyzickou osobu 15 059 korun, v přepočtu na plně zaměstnané 15 539 korun (nárůst rovněž o 7,5 procenta). Pokud jde o průměrnou mzdu v rámci všech čtrnácti krajů České republiky, pardubický byl loni až na 10. místě. Z okresů se nejlépe umístily Pardubice (na 31. místě). Ve srovnání s celorepublikovou průměrnou mzdou (17 945 korun) pobírali zaměstnanci Pardubického kraje o 2406 korun méně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A…
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít