Zabetonovali Evropu

26. ledna 2009, 00:00 - Petr Bayer
26. ledna 2009, 00:00

Společnost Merko CZ prorazila na evropské trhy se zařízeními na výrobu betonu.

V soutěži Exportér roku 2008 se tato severomoravská firma stala vítězem ve dvou kategoriích.

Merko CZ před časem získala další zakázku na dodávku dvou mobilních betonáren do Ruska za téměř tři miliony eur (přibližně 80 milionů korun). Tato pohyblivá zařízení, která lze podle potřeby rychle demontovat a přesunout na nové místo, patří mezi nejžádanější technologie v tomto oboru. Celkem firma betonárny dodává do 11 zemí zejména ve střední a východní Evropě.

Rusko je „na beton“

Ostravské Merko vyvezlo první pohyblivou betonárnu do ruské Brjanské oblasti již v loňském roce. „Zpočátku jsme měli obavy, zda vstupem na nový trh, který se z našeho pohledu vyznačoval určitými politickými a komerčními riziky, neohrozíme dynamický rozvoj naší firmy,“ popisuje generální ředitel firmy Libor Koudela. Nutností proto bylo nalézt nejen odběratele, ale především důvěryhodnou banku. „Finančně náš první kontrakt v objemu více než 1,5 milionu eur bezproblémově zajistila UniCredit Bank Czech Republic,“ dodává Koudela.

Po odkupu tříleté pohledávky za ruskou ZAO Metrobeton českou bankou obdrželo Merko peníze hned po uvedení zařízení do provozu a ruský partner nemusel celou částku platit najednou, ale platbu mohl rozložit do tří let. „Dodavatel dostal ihned po ukončení dodávky zaplaceno a zbavil se všech rizik, která by nesl v případě poskytnutí dodavatelského úvěru,“ tvrdí ředitelka divize UniCredit Bank Jana Kytlicová. Úrok se započetl do ceny kontraktu a byl údajně podstatně nižší, než za jaký by ruská společnost získala úvěr u tamních bankovních institucí. Ruský zákazník tak mohl následně uzavřít s českým podnikem nový kontrakt na další dvě „pojízdné“ betonárny.

Shání projektanty i montéry

Firma Merko vznikla v roce 1991 jako ryze obchodní společnost. O tři roky později působnost rozšířila o stavební a montážní aktivity a za další tři léta z malé soukromé firmy vyrostla do akciové společnosti, jež kromě moderních mobilních zařízení dodává též klasické betonárny a rovněž je rekonstruuje. Technologická zařízení zajišťuje od počátečního projektu až po uvedení celého zařízení do provozu. Nevyhne se přitom nedostatku kvalifikovaných pracovních sil. Chybí projektanti i montéři. Zatímco v roce 2006 pro firmu pracovalo 148 lidí, o rok později to bylo již 159 osob a loni 173 zaměstnanců. „V roce 2009 plánujeme udržet současný stav,“ poznamenává Koudela.

Za dobu své činnosti Merko CZ dodala desítky betonáren do všech krajů České republiky a dále na Slovensko, do Polska, Rakouska, Chorvatska, Srbska, Bosny, Rumunska, Bulharska, Ruska a na Ukrajinu. „Pro letošní rok počítáme s novými teritorii v dalších státech bývalého SSSR, zejména v Kazachstánu,“ líčí Koudela.

Tržby společnosti v loňském roce stouply o více než třetinu na předběžných 620 milionů korun. Letos chtějí tuto hranici udržet. Export se vyhoupl z necelých deseti milionů korun v roce 2000 na loňských asi 320 milionů korun a představoval 52 procent tržeb. Za vývozní úspěchy získala tato firma v anketě Exportér roku 2008 dvě první místa, a to v kategorii středních exportérů za největší meziroční nárůst exportu a cenu Exportér roku pro Moravskoslezský kraj.

Firma rovněž založila dceřiné firmy na Slovensku, v Polsku a chorvatském Záhřebu. Nezůstává však pouze u výroby betonáren, neboť pro zákazníky zajišťuje rovněž doplňkový sortiment, jako jsou kontejnery, přepravníky, automatické provozní linky pro výrobu prefabrikátů, třídírny, recyklační zařízení, topení a tlakové stanice pro dodávky vody.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít