Zábava, zábava a zase zábava

21. března 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
21. března 2005, 00:00

VELETRH CeBIT Největší evropský počítačový veletrh CeBIT pravidelně ukazuje, kam v příštích měsících půjde obor informačních technologií. Vedle zábavy bude v kurzu telefonování po internetu. Malé, kompaktní, a přece výkonné počítače. Mobilní telefony s televizí. Telefony pro volání pomocí internetu.

VELETRH CeBIT

Největší evropský počítačový veletrh CeBIT pravidelně ukazuje, kam v příštích měsících půjde obor informačních technologií. Vedle zábavy bude v kurzu telefonování po internetu.

Malé, kompaktní, a přece výkonné počítače. Mobilní telefony s televizí. Telefony pro volání pomocí internetu. Obří plazmové televizory. Miniaturní digitální přehrávače hudby. Víceúčelové osobní přístroje pro telefonování, hraní her, přehrávání videa, hudby nebo fotografování. To jsou v kostce věci, kterými letos v německém Hannoveru oplýval mezinárodní počítačový veletrh CeBIT.

Všichni výrobci se snažili buď všechno co nejvíce minimalizovat, nebo naopak zvětšit. Na kompromisy nikdo nepřistupuje. Jako tradičně poutaly největší pozornost pavilony s telekomunikační technikou a stánky menších výrobců z Asie. Ti vystavovali nejneuvěřitelnější elektronické hračky, především u osobních přehrávačů hudby nebo výrobků založených na připojení k počítači pomocí USB portu. Plno ale bylo také před plazmovými obrazovkami a v uzavřených kójích, kde se divákům promítaly nejnovější filmové trháky v dokonalých systémech domácího kina.

MOBILY S TELEVIZÍ A INTERNETEM

Telefonní mobilní přístroje se stále více oddalují od ideje původních mobilních telefonů - tedy být neustále na příjmu. A přibližují se hybridnímu zařízení kombinujícímu několik přístrojů dohromady. Vytvářejí totiž hotové centrum přenosné zábavy. Ovšem nikoliv zábavy, kterou si majitel nosí s sebou, ale takové, kterou si musí stahovat z mobilní sítě. Tím dělají výrobci mobilů radost operátorům, protože ti samozřejmě majitele mobilů za přenos filmů a hudby do telefonu řádně zkasírují.

Mobily tak dnes kromě telefonování a už relativně kvalitního fotografování dokáží i skvěle přehrávat hudbu, natáčejí video a dokonce i přehrávat televizní signál.

Dobře si s hudbou poradí například Sony Ericsson W800i, který kombinuje mobil s walkmanem. Hudbu lze z něj poslouchat pomocí stereosluchátek až 30 hodin na jedno nabití baterie. Na dodávanou paměťovou kartu se vejde až 150 písniček v digitální kvalitě. Podobně se do hudby obulo i LG s přístrojem M4300. Mobil má dva fotoaparáty, blesk a umí natočit i video. Především však láká na integrovaný MP3/AAC přehrávač, který doprovází i dva zabudované stereoreproduktory s prostorovým zvukem. Na písničky pak má připravenu paměťovou minikartu.

Pro fotografování se zase nejlépe hodí na CeBIT představený Samsung SCH-V770. Podle dostupných údajů má fotit dokonce lépe než leckterý digitální fotoaparát dnes dostupný v obchodech. Fotografie totiž vytváří v rozlišení sedm megapixelů, zatímco rozlišení průměrného přístroje se pohybuje kolem čtyř megapixelů. Přístroj je dokonce připraven na montáž dalších objektivů a má integrovaný blesk.

Veliké množství dat vyžaduje také pořádnou paměť, a tak mobily začínají nabízet nejen podporu pro paměťové karty, ale také dokonce skutečné pevné disky, jak je známe z počítačů. Prvním pokusem je mobil Samsung i300 s pevným diskem o třech gigabytech, který je možno připojit k počítači, případně ho používat jako přenosnou velkoobjemovou paměť.

LG trochu zklamalo sebevědomé Evropany, kteří si stále myslí, že jsou s mobilními technologiemi na špičce světa. Prezentovaný mobilní telefon sice bez problému přehrával televizní signál z nedaleko umístěného DVD přehrávače, ale technologii přenosu televizního signálu, jakou totiž LG už běžně využívá v Koreji, prý v Evropě neuvidíme dříve než za sedm let.

HALÓ, JAK MĚ SLYŠÍTE?

Telefonování se hodně probíralo i v internetové sekci. Řada firem na veletrhu představila nové přístroje pro využívání internetu k telefonování. Takzvaná IP telefonie už přestává být doménou pouze technicky zdatných jedinců a rozšiřuje záběr.

Takový jednoduchý přístroj ukázala tchajwanská společnost Telewell Electronics. Stačí ho jen připojit k běžnému počítači a nastavit patřičné parametry. Příští generace těchto zařízení by měla být ještě jednodušší a především začnou fungovat hned, jakmile je uživatel připojí k internetu. Siemens přišel se zařízením, které umožňuje telefonovat s klasickým bezšňůrovým telefonem i bezdrátově surfovat po internetu, to vše s pomocí jednoho širokopásmového připojení.

IP telefonii chtějí v Česku nabízet i samotní telekomunikační operátoři. Takový provoz už testují například Český Telecom nebo operátor kabelové televize Karneval. Nejčastěji se k volání po internetu používá služba Skype, která nabízí hovory mezi dvěma surfaři na internetu zcela zdarma. Tato služba za poplatek nabízí i zřízení skutečného telefonního čísla. Program Skype už používá více než 84 milionů lidí po celém světě. V Česku k těm nejznámějším patří Fayn a SoftPhone, ovšem tady jde o skutečnou náhražku normálního telefonování, takže tu nenajdete služby zdarma.

Na CeBIT předváděly produkty pro IP telefonii je dvě české firmy, 2N Telekomunikace a Strom Telecom. Obě si připravily nejen samotné přístroje, ale i jiné vybavení pro tuto technologii.

KOMPAKTNÍ A VÝKONNÉ

Veletrh však nebyl jen o telekomunikacích. Slovo dostaly i počítače. K vidění nebyla žádná převratná technologie, ale některé věci stojí za zmínku. Například notebook FlyBook. Pravděpodobně nejmenší notebook na světě s rozměry 235 x 140 x 30 milimetrů (formát o něco málo větší než papír A5) a váhou 1,003 kilogramu. Kromě běžných funkcí zvládal také telefonování v mobilní síti, bezdrátový internet wi-fia vysoký výkon. Vypadá už spíše jako přerostlý telefon než skutečný počítač.

I normální stolním počítačům se nevyhýbá miniaturizace. Po Mini Mac (Profit 5/2005) přicházejí i další výrobci s kompaktními stolními počítači, které nezaberou příliš mnoho místa a dají se bez obav umístit třeba do obývacího pokoje. Malé krabičky tam zkrátka snadno zapadnou. Hned deset modelů takovýchto počítačů představovala na veletrhu například firma Shuttle.

Stále však vzbuzovali zájem i asijští výrobci nejroztodivnějších počítačových krytů. Průhledné, různobarevné, plné neonových světel, digitálních displejů. Počítač už zkrátka nemusí být jen ošklivá šedivá krabice dole pod stolem.

Především tchajwanské firmy však bodovaly neuvěřitelnými doplňky k počítačům. MP3 přehrávač s velikostí třetiny krabičky od cigaret se dvěma stereoreprodutory byl jen malý zlomek. O malinko větší přehrávače hudby (polovina krabičky na cigarety) už měly i kvalitní barevné displeje pro přehrávání filmů z paměťových karet. Kdo by se spokojil jednobarevným displejem, mohl si vybrat přístroj o něco menší. Vždyť také kolem stánků neznámých firem občas zakroužil evropský distributor a jednal o případných dodávkách.

Nevýhodou obchodování s asijskými výrobci jsou ale vysoké náklady na dopravu. Aby byla cena za výrobky alespoň trochu přijatelná, musíte si objednat nejméně jeden obří kontejner výrobků.

V Česku na takové produkty musíme ještě chvíli počkat. Velké plazmové obrazovky, domácí kina s dokonalým zvukem a bezdrátovými reproduktory, skládací displeje i multimediální telefony jsou ale prakticky za rohem.

Foto popis| Interaktivní hry, fotografování a video - to jsou hlavní oblasti zaměření výrobců informačních technologií.

Foto autor| foto: ČTK ( 2x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít