Za zlatem do Perského zálivu

02. dubna 2008, 12:11 - Douglas Robson
02. dubna 2008, 12:11

Státy bohaté na ropu nešetří...

Celý podtitul: Státy bohaté na ropu nešetří penězi na významné sportovní akce. Považují je za strategické záležitosti, jež propagují jejich značku, a za možný nový pohon pro své ekonomiky.

Dle jakýchkoli měřítek je na sportovní středisko Aspire v katarském hlavním městě Doha úžasný pohled. Vyrůstá z pouště a zářící budovy jsou mimo vyprahlou průmyslovou oblast. Uvnitř impozantní hlavní budovy, kopulovité stavby o 30 tisících metrech čtverečních, najdete deset sportovišť - od bazénů olympijských rozměrů až po skutečné fotbalové hřiště. Hned vedle se klene mezinárodní stadion Kalifa pro 50 tisíc diváků. Nad ním ční mrakodrap z ocele, Aspire Tower, který je se svými přibližně třemi sty metry nejvyšší stavbou v zemi.
Tato sportovní minimetropole - mimochodem dějiště Asijských her v roce 2006 - tvoří základ snahy Doha o uspořádání prvních letních olympijských her v arabském státě. Kromě 70 procent dokončené sportovní infrastruktury jsou zárukami této snahy podpora 86 procent místních obyvatel a solidní státní záštita ve výši dalších čtyř až pěti miliard dolarů, které jsou třeba kvůli zázemí pro média a na olympijskou vesnici. Doha by mohlo být úspěšné 4. června, kdy Mezinárodní olympijský výbor sníží současný počet sedmi kandidátských měst na čtyři nebo pět. Konečné rozhodnutí padne 2. října 2009. „Podporuje nás celý arabský svět,“ říká Hasan Ali bin Ali, předseda přípravného výboru v Doha.

Spousta peněz v hotovosti

Žádost Doha o uspořádání olympijských her však není ani zdaleka jediným útokem Perského zálivu na velké sportovní akce. Ve čtyři sta kilometrů vzdálené Dubaji vzniká kriketový stadion pro 25 tisíc diváků, který bude tvořit jádro Dubajského sportovního střediska o rozloze pěti kilometrů čtverečních. Náklady na jeho výstavbu v poušti se pohybují kolem osmi miliard dolarů a v roce 2010 zde budou stadiony pro všechny druhy sportů, tréninková střediska, obří nákupní centra, hotely a rezidence. Dále po cestě, v Abú Zabí, jsou zaneprázdněni přípravami největšího okruhu pro závody F1, jehož vybudování by mělo dle zasvěcených přijít na jednu miliardu dolarů. Nové projekty, turnaje v golfu, tenisu a ragby, dostihy a motocyklové závody rychle přibývají.
Toto vše je součástí úsilí států Perského zálivu profilovat se ve světě sportu. „Jaká je nejrychlejší cesta, aby se vaše jméno stalo značkou?“ ptá se Samer Al Šajch, marketingový manažer Bahrajnského mezinárodního okruhu, který 6. dubna uspořádá již pátý ročník závodu Grand Prix. „Ukazujete-li svou malou zemi stovkám milionů diváků na celé zeměkouli.“
V regionu s miliardami petrodolarů neplatí žádná běžná měřítka. Americká a evropská města zápasí se získáním financí na zařízení, představitelé států Perského zálivu však mají spoustu peněz v hotovosti a chuť je utratit za sport - jsou to vlastně suverénní sportovní fondy. Abdul Rahman Falaknaz, klíčový vývojový projektant Dubajského sportovního střediska, vzpomíná na září 2003, kdy na setkání s dubajským vládcem, šejkem Muhammadem bin Rašídem al-Maktúmem, navrhl středisko vytvořit. Po dvou otázkách, týkajících se nákladů a doby výstavby, se šejk Muhammad obrátil na svého poradce a zahřměl: „Zařiďte to.“
Vládci regionu pochopili význam sportovních hvězd. Tiger Woods si v roce 2008 odvezl 420 tisíc dolarů za vítězství v turnaji Dubai Desert Classic. A jeho agent Mark Steinberg nepotvrdil ani nevyvrátil zprávu, že Woods dostal tři miliony dolarů jen za účast. Na letošních tenisových turnajích v Kataru a v Dubaji Maria Šarapovová a Roger Federer věděli, že odjedou bohatší o šesti- nebo sedmimístnou finanční částku, ať už vyhrají, nebo prohrají. (Šarapovová zvítězila, Federerovi se to nepodařilo.) Špičkoví golfisté Ernie Els a Woods zde staví golfová hřiště a fotbalová mocnost Manchester United podepsala smlouvu na provozování tréninkové školy.
Výnosy z této činnosti by se mohly stát novým ekonomickým pohonem pro celé Spojené arabské emiráty a jejich sousedy, až vyschne ropa. Tato proměna je především naléhavá pro Dubaj, která během několika desítek let vyčerpá své ropné zásoby. Tím se zatím nemusí trápit ani Abú Zabí, které vlastní deset procent světových zásob ropy, ani Katar bohatý na zemní plyn. Diverzifikační strategie v posledních dvaceti letech pomohla Dubaji snížit podíl výnosů z ropy a zemního plynu ve své ekonomice na pouhých šest procent. Turistika naopak tvoří asi třetinu. „Vizí je přivést sport do Dubaje,“ říká Abdulah bin Suvajdan, náměstek dubajského ministra turistiky. „Nejsme závislí na ropě.“
Společnosti zblízka i zdaleka cítí příležitost. Letecká společnost Emirates Airlines navýšila svůj globální sportovní marketingový rozpočet z šesti milionů dolarů v roce 1999 na sto milionů v roce 2008, uvádí Boutros Boutros, který se u ní zabývá sponzorskou činností. Společnost Dubai Duty Free už dlouhou dobu zvyšuje podporu sportům a v roce 2007 utratila asi sedmnáct milionů dolarů za tenis, golf a dostihy. Britská banka Barclays letos vynaložila devět milionů dolarů, aby se její název až do roku 2010 objevoval v tenisovém turnaji pořádaném Dubai Duty Free, což je největší taková smlouva v regionu. Zapojily se však i další západní společnosti včetně výrobce hodinek Omega a CNN. Tyto dvě společnosti v roce 2004 společně sponzorovaly golfový turnaj Dubai Desert Classic.
Sportovní ofenziva státu Perského zálivu začala v roce 1989, kdy golfová asociace PGA European Tour zahájila turnaj Dubai Desert Classic. O čtyři roky později tenisová ATP Tour uspořádala v Doha první akci v Perském zálivu. V roce 1996 šejk Muhammad slavnostně otevřel dubajský Světový pohár dostihem Thoroughbred, který se stal nejlépe dotovaným na světě - jeho vítěz získá šest milionů dolarů. Letos se konal 29. března a jeho součástí bylo vyhlášení Curlina koněm roku 2007. Diváci v USA mohli tuto událost sledovat v přímém přenosu na vysokorychlostní internetové síti ESPN360. V roce 2004 šéf F1 Bernie Ecclestone rozšířil Grand Prix závody o Bahrajn a jeho okruh za 150 milionů dolarů.
V současnosti vytryskl gejzír akcí v celé oblasti. V příštích třech letech bude Sony Ericsson na konci každého roku pořádat v Doha tenisový turnaj žen WTA. Katarští představitelé vynaložili více než 42 milionů dolarů, aby tento termín odebrali Madridu. Druhý závod F1 se příští rok pojede na Blízkém východě v Abú Zabí. A Dubaj bude v roce 2009 hostit prestižní turnaj sedmi nejlepších ragbyových týmů světa, World Cup Sevens, který se naposledy konal v roce 2005 v Hongkongu.

Zisk není nutný

Peníze vynakládané na sportovní akce a obrovská střediska, jakým je to dubajské, nabývají ještě více na významu, pokud si uvědomíte, že jejich pořadatelé z nich nemají žádný zisk. Golfový turnaj Dubai Desert Classic v roce 2008 navštívilo pouze 61 964 diváků. Na tenisovém turnaji mužů i žen v únoru byl dokonce poměrně malý stadion poloprázdný. Sinead El Sibaj, která má na starosti reklamu pro společnost Duty Free, tvrdí, že na turnajích „nejde o vydělávání peněz“. Říká, že „zviditelnění, jež přinášejí tyto turnaje, je investicí do naší značky a zároveň akcí na propagaci Dubaje“.
Mnoho lidí je však stále přesvědčeno, že v poušti najde sportovní zlato. Jedním z důkazů je rostoucí zájem IMG, obří sportovní manažerské společnosti s klienty, jako jsou Woods, Federer, jezdec Nascaru Jeff Gordon a hráči amerického fotbalu Peyton a Eli Manning. V roce 2005 clevelandská firma otevřela pobočku v Dubaji a najala si drahé prostory v elegantní ulici Šejka Zajeda. Plánuje vybudovat mnohaúčelové dubajské lifestylové sportovní středisko dle vzoru své slavné Bradentonské akademie na Floridě s tenisovou a golfovou školou, jež povedou legendární postavy Nick Bollettieri a David Leadbetter. Její klienti jsou také optimisty. Woods vytváří své úplně první golfové hřiště a středisko o rozloze 2,5 kilometru čtverečního, které by mělo začít fungovat koncem roku 2009.
IMG je natolik zahleděný do regionu, že zvažuje otevřít další pobočku v Abú Zabí. „Jediným omezením je vaše představivost,“ říká Greg Sproule, 44letý Kanaďan, který vede pobočku v Dubaji. „Lidé chtějí více, být lepší a kreativnější a vydělat peníze. To je velké kouzlo.“

Popisek s. 85:
V Dubaji. Jelena Dementěvová na tenisovém turnaji WTA a umělecké ztvárnění Dubajského sportovního centra. Projekt za osm miliard dolarů má být otevřen v roce 2010.

Copyrighted 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít