Za udržení dobrého bydla

15. května 2009, 12:12 - Táňa Králová
15. května 2009, 12:12

Glosa

Dvěma protesty ničeho nedosáhli, proto chystají třetí. Agrární komora ale může sebehalasněji demonstrovat proti nízkým výkupním cenám mléka, v ulicích a na silnicích je stejně nerozdýchá. Zemědělci mají pravdu, že za šest korun za litr se na mléku vydělávat nedá. Cena je to vážně bídná. Jenže než spadla na úroveň, na jaké byla naposledy před patnácti lety, vylétla na luxusních deset korun. Šéf Agrární komory Jan Veleba vyhrožuje vybíjením stád, když se cena nevzpamatuje a stát krávy finančně nepodrží. Skutečná situace ale není tak zoufalá, jak ji agrární lídři veřejnosti zkresleně malují.
Za loňský rok chovatelé vydělali na mléku 22 miliard korun, tedy o miliardu víc než rok předtím. Kdyby krávy a prasata byly v Česku na vymření, jak slyšíme, asi by do jejich chovů zemědělci mohutně neinvestovali. I v časech krize totiž pokračuje obrovský zájem o evropské dotace na výstavbu a rekonstrukci chlévů a nákup nových technologií. V únoru zemědělci předložili rekordní množství projektů na modernizaci živočišné výroby a spolu s nimi požádali o investiční dotace 2,4 miliardy korun (k tomu minimálně stejně tolik zaplatí sami). A hned v březnu v Praze demonstrovali za záchranu dojnic.
Je jedině dobře, že i v těžké době jsou chovatelé investičně při chuti. Potřebují modernizovat, aby snížili výrobní náklady a mléko i prasata dělali efektivněji. Nemá cenu dokola opakovat, že litr mléka vyrábějí za 8,50 koruny a mlékárny jim za něj nyní zaplatí jen něco málo přes šest korun. A kde jsou téměř čtyřicetimiliardové dotace, které letos přitečou do zemědělství? Na každou krávu je v nich také extra prémie 1600 korun, jenže Agrární komora by chtěla 300 eur. Nejraději by oprášila i výdobytky plánovaného hospodářství a zavedla minimální cenu mléka.
Nový šéf resortu Jakub Šebesta, do vlády nominovaný sociální demokracií, se rozkoukává. Prozatím slíbil návrat dotovaného školního mléka, což má prý pomoci oživit stagnující mléčný trh. Zrušením školního programu loni v srpnu se sledovala roční úspora šedesát milionů korun. Návrat dotovaného mléka pro školáky mléčnému trhu pranic nepomůže, když vypijí zanedbatelných 0,6 procenta z celkové produkce. Radovat se ale může sedm mlékáren, které krabičky pro žáky dodávají. Mléko by ale také mohlo téct proudem místo piva na předvolebních mítincích levicových partají. Beztak je další protesty chystané komorou mají podpořit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít