Za starými mistry i za investicemi do Colloredo-Mansfeldského paláce - Euro.cz

Přihlášení

Za starými mistry i za investicemi do Colloredo-Mansfeldského paláce

, smart,
Za starými mistry i za investicemi do Colloredo-Mansfeldského paláce
Komerční sdělení

Necelý týden od 17. května bude možné shlédnout předaukční výstavu společnosti ARTHOUSE HEJTMÁNEK v autentickém prostředí staroměstského Colloredo-Mansfeldského paláce v Praze. Samotná aukce proběhne ve čtvrtek 22. května od 14.30h.

Po velmi úspěšné loňské jarní aukci s celkovým výnosem 27,4 mil. korun, na které se nově zařadila Galerie a aukční dům Arthouse Hejtmánek mezi přední aukční síně v Čechách, přicházejí letos manželé Hejtmánkovi s rovněž ojedinělou nabídkou kolekcí umění z evropských a českých sbírek. V aukci se objeví 420 uměleckých děl z období od 13. do 21. století, v celkové hodnotě vyvolávacích cen přesahujících 50 milionů korun.

Překonat nastavenou laťku výběrem uměleckých děl, koncepcí výstavy i katalogu se zřejmě již daří, jak je patrné z ohlasů na vydaný katalog – jeho online verzi v sedmi jazykových mutacích je možné si prohlédnout na internetových stránkách www.arthousehejtmanek.cz. „Je pro nás velmi zajímavé sledovat skrze tazatele z celého světa celou škálu zájmů o umění napříč historií i sběratelskými a obchodními okruhy, pokaždé nás zájemci něčím překvapí a obohatí o nové souvislosti“, říká majitel společnosti Tomáš Hejtmánek.

Mezi sběratelsky ojedinělými obrazy se letos objeví i nejcenější dílo aukce od manýristického malíře Parise Bordoneho (1500-1571), Venuše, Amor, Bakchus a Diana, který startuje na šestimilionové vyvolávací ceně. V kolekci starého umění zaujme Alegorie pomíjivosti od barokního malíře J. M. Rottmayera, Autoportrét s manželkou z dílny J. Kupeckého a řada dalších. České malířství je dále zastoupeno A. Machkem, L. Maroldem, J. Mařákem a z moderny také R. Kremličkou, V. Špálou a B. Kubištou.

BOHUMIL KUBIŠTA (1884-1918) – PORTRÉT ANTONÍNA PROCHÁZKY, 1905, Čechy, vyvolávací cena: 390 000 Kč
BOHUMIL KUBIŠTA (1884-1918) – PORTRÉT ANTONÍNA PROCHÁZKY, 1905, Čechy, vyvolávací cena: 390 000 Kč

Dobové interiéry prezentované na výstavě z výjimečných kolekcí nábytku ze 17. až 20. století, sestavené z kabinetů, sekretářů, skříní, stolů a stolků, doplní unikátní kolekce hodin, zbraní, porcelánu a skla. K nejvýznamnějším investičním položkám patří sbírka zlatých kapesních hodinek a tabatěrek nebo početná kolekce stříbra z 18. a 19. století.

ZLATÉ KAPESNÍ HODINKY PATEK PHILIPPE, 1910-15, Švýcarsko, vyvolávací cena: 600 000 Kč
ZLATÉ KAPESNÍ HODINKY PATEK PHILIPPE, 1910-15, Švýcarsko, vyvolávací cena: 600 000 Kč

„Při koncipování výstavy a katalogu nás nezajímá jen výčet úžasných uměleckých solitérů, ale snažíme se divákům přiblížit i vztahy mezi jednotlivými díly, např. ukázat jak sbírkové předměty ovlivňovali dílo samotných umělců, jako je tomu v případě Oty Janečka, a také nás baví dialogy mezi starožitnostmi a současným uměním a designem“, dodává Marie Hejtmánková. Do tohoto výběru současníků se tak dostávají díla jako např. 2,5metrová železná koule s názvem Hvězdy od Čestmíra Sušky, a dále K. Kintera, M. Pěchouček, O. Placht, M. Jelenová, nebo designeři otec a syn Berdychové, Z. Lhotský a J. Pelcl.

ARTHOUSE HEJTMÁNEK, galerie a aukční dům, s.r.o. Vás srdečně zve na AUKCI

VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN / 13. – 21. STOLETÍ / Z EVROPSKÝCH SBÍREK
22. 5. 2014 v Colloredo-Mansfeldském paláci, Karlova 2, Praha 1 (od 14.30, vstup do sálu 14h)

předaukční výstava:

17. – 22. 5. Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 2, Praha 1 (denně 10-18h)

ARTHOUSE HEJTMÁNEK, galerie a aukční dům, s.r.o.

Goetheho 17/2, Praha 6
+420 734 311 861, info@arthousehejtmanek.cz, www.arthousehejtmanek.cz, Facebook