Za první překážkou

13. srpna 2010, 14:42 - Petr Nováček
13. srpna 2010, 14:42

Poslanecká sněmovna bez problémů vyřídila žádost Nečasovy vlády o důvěru

Poslanecká sněmovna minulé úterý bez problémů vyřídila žádost Nečasovy vlády o důvěru. Skóre 118 ku 82 potvrdilo, že má ve sněmovně nejvyšší většinu ze všech českých vlád od roku 1992. Vydrží-li „stoosmnáctka“ pohromadě, Nečasova vláda protlačí Parlamentem s výjimkou ústavních zákonů vše, co si zamane. A možná i reformní zákony, pokud ČSSD v říjnových volbách „zaboduje“ a levice získá v Senátu většinu. Schvalovací procedura by se pouze zpomalila. Levicovým Senátem vracené pravicové reformní předlohy by totiž ve sněmovně „stoosmnáctka“ poslanců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) nakonec schválila. S pouhými 82 hlasy – 56 ČSSD a 26 KSČM – by tomu levicová opozice mohla jen přihlížet.
Vydrží však „stoosmnáctka“ pohromadě celé čtyři roky? Tuto otázku si kdekdo klade především v souvislosti s VV. Obavy z drobení „stoosmnáctky“ vyvstaly už den před hlasováním o důvěře vládě. Poslanec Stanislav Huml totiž vypověděl „stranickou smlouvu“, jíž se každý uchazeč o poslanecký mandát za VV musel až pod sedmimilionovou sankcí zavázat, že bude hlasovat dle pokynů stranického vedení a nepřeběhne k jiné straně. Důvodem Humlovy „vzpoury“ byl jiný názor na odbojovou činnost skupiny bratří Mašínů, než zastává vedení VV v čele s Radkem Johnem. Hlasoval pak sice pro důvěru vládě, ale jeho loajalita se zdá nahlodaná. Nechal se totiž slyšet, že teprve s kauzou Mašínů si uvědomil, že by mohl být někdy až vydírán, aby hlasoval proti své vůli. „Stranická smlouva“ je nicméně protiústavní a Humlovi pokuta ani ztráta mandátu nehrozí. Pokud nevezme výpověď „stranické smlouvy“ zpět, v poslaneckém klubu VV může mít časem následovníky, kteří budou hlasovat po svém. To by koaliční jednotu neposílilo!
Komunální a senátní volby mohou klima ve vládní koalici zdrsnit. A dojde-li na reformy, nebudou populární. Ve spíše populistických, pevnou ideologií nespoutaných VV to může vést k témuž, co známe z minulosti od lidovců. Přibližně v poločase se začít od ODS a TOP 09 odtahovat a poohlížet se před příštími volbami po jiném ženichovi. Schwarzenbergova TOP 09 a Nečasova ODS sice ideologicky pevné jsou, ale zase se v pravici přetahují o tytéž voliče. Ostrý souboj obou pravicových stran v říjnových komunálních a senátních volbách se čeká najmě v Praze. Cosi se šušká o zákulisních sondážích určitých lidí s vazbami na pražskou ODS a i na VV. Jejich cílem má být koaliční většina ODS a VV v příštím pražském zastupitelstvu a odsunutí „topky“ do opozice, i kdyby v Praze volby vyhrála. Ostrá soutěž se rozpoutá i o 27 senátorských mandátů. Na konto ODS, která jich obhajuje osmnáct, si chce polepšit nejen ČSSD, ale i „topka“ a pochopitelně VV, jež v Senátu zatím zastoupené nejsou. Pokud budou podzimní volby nekompromisním soubojem kandidátů ODS, TOP 09 a VV, na vztazích ve vládní koalici se to nepříznivě podepíše.
Pro všechny tři koaliční strany výhodná účast na vládní moci bude naopak působit proti případným odstředivým tendencím a držet vládní spolek pohromadě. Sto osmnáct poslankyň a poslanců je navíc většina s natolik velkou rezervou, že i kdyby jich několik odpadlo, mnoho se nezmění. Je natolik velká, že revanš ČSSD za „zlanaření“ Miloše Melčáka a Michala Pohanky zkraje roku 2007 a posléze několika jejich kolegů nepřipadá v úvahu, protože by poměr sil ve sněmovně nezměnil. To by mohlo nastat pouze odchodem VV či TOP 09 z koalice, čímž by se Nečasova vláda stala menšinovou a ztratila by schopnost naplnit své programové prohlášení. Ač je to rozsáhlejší dokument, než bývá zvykem, zejména v neekonomických pasážích trpí značnou povrchností. Na několika místech si protiřečí, a pokud jde o kompetence Národní rozpočtové rady, jež má být zřízena, je prý dokonce protiústavní. Ve sněmovně to v rozpravě prohlásil komunistický poslanec a právník Vojtěch Filip. Po úvodním expozé premiéra Petra Nečase vystoupilo na 30 poslanců ČSSD a KSČM. Ti jako opozice nejen bili vládu po hlavě, ale někteří se i obraceli s věcnými dotazy na příslušné ministry. Žádný z nich jim však nepovažoval za nutné odpovědět.
Bylo to sedmihodinové divadlo v přímém televizním přenosu, v němž se vládě nechtělo asistovat, a tím je protahovat, byl-li výsledek hlasování o důvěře předem jasný. Vláda však bez opozice neprosadí ústavní zákony ani reformy důchodů či zdravotnictví, mají-li přežít příští volby. „V těchto věcech budeme mít zájem o dlouhý a trpělivý dialog s opozicí,“ prohlásil premiér Nečas. Bude však mít zájem o dialog i opozice? Nedali ministři mlčením ve sněmovně najevo, že při „stoosmnáctce“ jim až na výjimky může být takříkajíc ukradená?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít