Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Za první překážkou

13. srpna 2010, 14:42 - Petr Nováček
13. srpna 2010, 14:42

Poslanecká sněmovna bez problémů vyřídila žádost Nečasovy vlády o důvěru

Poslanecká sněmovna minulé úterý bez problémů vyřídila žádost Nečasovy vlády o důvěru. Skóre 118 ku 82 potvrdilo, že má ve sněmovně nejvyšší většinu ze všech českých vlád od roku 1992. Vydrží-li „stoosmnáctka“ pohromadě, Nečasova vláda protlačí Parlamentem s výjimkou ústavních zákonů vše, co si zamane. A možná i reformní zákony, pokud ČSSD v říjnových volbách „zaboduje“ a levice získá v Senátu většinu. Schvalovací procedura by se pouze zpomalila. Levicovým Senátem vracené pravicové reformní předlohy by totiž ve sněmovně „stoosmnáctka“ poslanců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) nakonec schválila. S pouhými 82 hlasy – 56 ČSSD a 26 KSČM – by tomu levicová opozice mohla jen přihlížet.
Vydrží však „stoosmnáctka“ pohromadě celé čtyři roky? Tuto otázku si kdekdo klade především v souvislosti s VV. Obavy z drobení „stoosmnáctky“ vyvstaly už den před hlasováním o důvěře vládě. Poslanec Stanislav Huml totiž vypověděl „stranickou smlouvu“, jíž se každý uchazeč o poslanecký mandát za VV musel až pod sedmimilionovou sankcí zavázat, že bude hlasovat dle pokynů stranického vedení a nepřeběhne k jiné straně. Důvodem Humlovy „vzpoury“ byl jiný názor na odbojovou činnost skupiny bratří Mašínů, než zastává vedení VV v čele s Radkem Johnem. Hlasoval pak sice pro důvěru vládě, ale jeho loajalita se zdá nahlodaná. Nechal se totiž slyšet, že teprve s kauzou Mašínů si uvědomil, že by mohl být někdy až vydírán, aby hlasoval proti své vůli. „Stranická smlouva“ je nicméně protiústavní a Humlovi pokuta ani ztráta mandátu nehrozí. Pokud nevezme výpověď „stranické smlouvy“ zpět, v poslaneckém klubu VV může mít časem následovníky, kteří budou hlasovat po svém. To by koaliční jednotu neposílilo!
Komunální a senátní volby mohou klima ve vládní koalici zdrsnit. A dojde-li na reformy, nebudou populární. Ve spíše populistických, pevnou ideologií nespoutaných VV to může vést k témuž, co známe z minulosti od lidovců. Přibližně v poločase se začít od ODS a TOP 09 odtahovat a poohlížet se před příštími volbami po jiném ženichovi. Schwarzenbergova TOP 09 a Nečasova ODS sice ideologicky pevné jsou, ale zase se v pravici přetahují o tytéž voliče. Ostrý souboj obou pravicových stran v říjnových komunálních a senátních volbách se čeká najmě v Praze. Cosi se šušká o zákulisních sondážích určitých lidí s vazbami na pražskou ODS a i na VV. Jejich cílem má být koaliční většina ODS a VV v příštím pražském zastupitelstvu a odsunutí „topky“ do opozice, i kdyby v Praze volby vyhrála. Ostrá soutěž se rozpoutá i o 27 senátorských mandátů. Na konto ODS, která jich obhajuje osmnáct, si chce polepšit nejen ČSSD, ale i „topka“ a pochopitelně VV, jež v Senátu zatím zastoupené nejsou. Pokud budou podzimní volby nekompromisním soubojem kandidátů ODS, TOP 09 a VV, na vztazích ve vládní koalici se to nepříznivě podepíše.
Pro všechny tři koaliční strany výhodná účast na vládní moci bude naopak působit proti případným odstředivým tendencím a držet vládní spolek pohromadě. Sto osmnáct poslankyň a poslanců je navíc většina s natolik velkou rezervou, že i kdyby jich několik odpadlo, mnoho se nezmění. Je natolik velká, že revanš ČSSD za „zlanaření“ Miloše Melčáka a Michala Pohanky zkraje roku 2007 a posléze několika jejich kolegů nepřipadá v úvahu, protože by poměr sil ve sněmovně nezměnil. To by mohlo nastat pouze odchodem VV či TOP 09 z koalice, čímž by se Nečasova vláda stala menšinovou a ztratila by schopnost naplnit své programové prohlášení. Ač je to rozsáhlejší dokument, než bývá zvykem, zejména v neekonomických pasážích trpí značnou povrchností. Na několika místech si protiřečí, a pokud jde o kompetence Národní rozpočtové rady, jež má být zřízena, je prý dokonce protiústavní. Ve sněmovně to v rozpravě prohlásil komunistický poslanec a právník Vojtěch Filip. Po úvodním expozé premiéra Petra Nečase vystoupilo na 30 poslanců ČSSD a KSČM. Ti jako opozice nejen bili vládu po hlavě, ale někteří se i obraceli s věcnými dotazy na příslušné ministry. Žádný z nich jim však nepovažoval za nutné odpovědět.
Bylo to sedmihodinové divadlo v přímém televizním přenosu, v němž se vládě nechtělo asistovat, a tím je protahovat, byl-li výsledek hlasování o důvěře předem jasný. Vláda však bez opozice neprosadí ústavní zákony ani reformy důchodů či zdravotnictví, mají-li přežít příští volby. „V těchto věcech budeme mít zájem o dlouhý a trpělivý dialog s opozicí,“ prohlásil premiér Nečas. Bude však mít zájem o dialog i opozice? Nedali ministři mlčením ve sněmovně najevo, že při „stoosmnáctce“ jim až na výjimky může být takříkajíc ukradená?


Čtěte také

Události  Genetika, ilustrační foto

Navrhněte si dítě. Éra jedináčků přeje genetické optimalizaci potomků

Ve stínu úvah, co se stane, až počet obyvatel planety stoupne o další miliardy, zůstává…

před 5 hodinami

Šéf labouristů Jeremy Corbyn

Ruský vliv v britské kampani: Corbyn použil pochybný dokument

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební…

7. prosince 2019

 Železniční přejezd, ilustrační foto

Přejezdy pro hvězdy. V Česku mají zmizet tisíce křížení kolejí a vedlejších silnic

Česko má železniční přejezd na každém kilometru trati. Správce železnice chce vymýtit…

7. prosince 2019

 Ilustrace k eseji Freedom for Tibet y Catalunya

Esej: Freedom for Tibet y Catalunya

Proč jsou podpora nezávislosti Tibetu a názor, ze české národní zájmy jsou zpozdilým …

7. prosince 2019

Praha „Véčko“ na Pankráci

Vídeň, náš vzor. O osudu Prahy v UNESCO se rozhodne na jejím horizontu

Praha je v ohrožení. Kdo to nevěděl, mohl se to dočíst nejpozději na konci října ve…

7. prosince 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak připravit auto na zimu
Stres je všudypřítomný. Jak se jej zbavit?
Pro koho se příští rok sníží limit doplatků za léky?
Do čeho Češi nejčastěji spoří a investují
Nechodíte rádi do banky? Nevadí, již nemusíte
Auta
Krásná Alfa Romeo 2600 Sprint byla v 60. letech postrachem…
Nová studie ukázala, že výroba baterií je ekologičtější. Je to definitivní vítězství elektromobilů?
Ford vyrábí autodíly z kávového odpadu od McDonald’s
Dähler vyladil nové BMW X3 M a X4 M až na 449 kW a 760 Nm. A to je prý teprve začátek
Nový mýtný systém v provozu
Hry pro příležitostné hráče