Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Utáhněte opratě Facebooku a YouTube, žádá většina Čechů

Technologičtí obři Google nebo Facebook profitují na úkor umělců, jejichž díla masově…

Posuvné dveře: do pouzdra, nebo na stěnu?

Současný trh s interiérovými dveřmi je opravdu rozmanitý. Sáhnout můžete nejen po…

Vesnice v rychlosti připojení k internetu stále zaostává za městem

Myslíte si, že je česká společnost připravena na práci z domova, neboli na tzv. home…

Za obchody se zbrojařem Strnadem půjdou před soud, připravuje se obžaloba

 Hrbáček 26. června 2017, 15:06  -  Jan Hrbáček
26. června 2017, 15:06

Čtveřice bývalých armádních manažerů by si v dohledné době pravděpodobně měla přečíst obžalobu kvůli nevýhodným prodejům armádní techniky. Údajně nepotřebná vojenská technika a díly „za hubičku“ z velké části skončily u společnosti Excalibur Army (dnes Czechoslovak Group) největšího českého zbrojaře Jaroslava Strnada. Vyřazované kvantum armádního materiálu pak bylo po modernizaci následně prodáváno s velkým ziskem do třetích zemí.

Žalobce pražského Vrchního státního zastupitelství Pavel Prygl potvrdil, že případ spěje do finále. „Rozhodnutí ve vámi uvedeném trestním řízení je zpracováváno. To je vše, co je možné k věci sdělit,“ zareagoval na otázky týdeníku Euro Prygl. Záležitost se týká Adolfa Veřmiřovského, Josefa Lachmana, Romana Pavlíka a generála Vladimíra Halenky.

Jaroslav Strnad ani nikdo z jeho lidí, kteří se na nevýhodných obchodech podíleli, ale obviněn není. A to přesto, že jeho firma na takto laciném výprodeji a následném přerodeji několikanásobně vydělala.

Policie navrhla obžalovat zmiňovanou čtveřici mužů už vloni na podzim. Podezřelí jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku, za které hrozí dva až osm let vězení, a zneužití pravomoci úřední osoby, opět se sazbou pět až 12 let vězení. Žalobce Prygl ještě může vrátit případ policii k došetření nebo rozhodnout jinak.

Systém prodeje fungoval následovně: Armáda se rozhodla vyřadit náhradní díly pro pozemní techniku nebo techniku samotnou ze svého majetku. Nejprve ale musela rozhodnout, že jde o nepotřebné věci, což bylo v gesci podřízených šéfa logistiky - generála Vladimíra Halenky. Prodej pak realizoval odbor pro nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany, jemuž šéfoval Josef Lachman a jeho zástupcem byl Roman Pavlík.

Odbor byl povinen organizovat veřejné soutěže, aby z prodeje vytěžil co nejvíce. Jedinou výjimkou mimo soutěž byla situace, kdy o tento majetek požádal státní podnik. V tomto případě VOP CZ, v inkriminované době vedený Adolfem Věřmiřovským. Státní podnik tak získal bez soutěže obrovské množství dílů za levno.

Čtveřice obviněných:
Adolf Veřmiřovský – bývalý ředitel VOP CZ, s.p. - VOP 026 Štemberk a VOP 025 Nový Jičín
Josef Lachman – bývalý ředitel Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany
Roman Pavlík – bývalý zástupce ředitele Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany
generál Vladimír Halenka – bývalý ředitel sekce logistiky na Generálním štábu

VOP CZ ale techniku nevyužil a s nízkou marží ji téměř ihned přeprodal Excaliburu. „Nebylo výjimkou, že se zaměstnanci VOP nakupovaných dílů ani nedotkli, protože je hned odebíral Excalibur,“ sdělil týdeníku Euro zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Pro Excalibur neobyčejně výhodné obchody takto probíhaly několik let.

Poté, co se o tento systém obchodování začaly zajímat tajné služby a policie, byl zaběhnutý mechanismus obměněn. VOP CZ prodával nakoupenou techniku slovenskému státnímu podniku VOP Trenčín, který je poté přeprodával některé ze společností, napojených na majitele Excaliburu Strnada – Realtrade Praha a MSM Martin. Excalibur si těsně před zatýkací akcí od slovenského ministerstva obrany dokonce trenčínský podnik pronajal.

Týdeník Euro získal velmi tučný výčet Strnadovým firmám přeprodaných dílů. Asi nejkřiklavějším případem jsou motory pro bojová vozidla pěchoty BVP, která jsou na trhu velmi oblíbená (kvůli takzvané blbuvzdornosti). Nové motory byly označeny jako nepotřebný majetek, za velmi nízkou cenu prodány do VOP, z vojenských skladů je pak většinou odvážely kamiony společnosti Nika Chrudim (která patří do skupiny Excalibur, dnes Czechoslovak Group) přímo do areálu bývalého VOP Šternberk, který Jaroslav Strnad také koupil od armády za podezřele nízkou cenu. V jiném případě pak byly odvezeny do armádního VOP Nový Jičín, kde se na nich vykázala drobná práce a byly v krátkém čase přeprodány s malým navýšením ceny do Excaliburu.


Čtěte: Na co potřebují čeští miliardáři dotace? Babiš, Dospiva a spol. jsou nejúspěšnějšími žadateli


Policie disponuje důkazy o vzájemných schůzkách aktérů, sledováním, prostorovými odposlechy. V případu má svoji roli i bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita. Ten v současnosti pracuje pro Strnada na Slovensku ve firmě MSM Martin. Stejně tak jako jeden z obviněných Adolf Veřmiřovský pracuje ve Strnadem vlastněné kopřivnické Tatře.

V případu je poněkud sporné obvinění generála Vladimíra Halenky, protože byl pouze u jednoho ze dvou inkriminovaných obchodů. Ten, který proběhl za jeho fungování v čele armádní logistiky, popsal tak, že na jaře 2012 se začaly optimalizovat skladové zásoby, kde šlo o majetek za miliardu korun, což schválil ministr obrany. Armáda měla ušetřit tím, že se některé sklady, například v Novém Jičíně, jehož roční náklady na provoz činily 48 milionů, úplně opustí.

Halenka přiznává, že většina skladovaného, prodávaného, majetku byla nová. Vybrat materiál, kterého se armáda zbaví, prý měli lidé pod ním a on nerozhodoval, který to má být. „Oni na základě kvalifikovaného posouzení část nechali a část označili za nepotřebnou. Jak se to provedlo, jsem nevěděl do doby, než jsem si to přečetl ve svém obvinění,“ prohlásil krátce po obvinění na jaře roku 2015 Halenka.

Policie pracuje ještě na dalších prodejích armádního majetku, souvisejících s popisovanou kauzou. I v těchto případech se dá v horizontu měsíců očekávat, že padnou návrhy na obžalobu. „Policejní orgán provádí úkony přípravného trestního řízení, které je neveřejné, proto vám bližší informace nemohu poskytnout,“ okomentoval kroky policie dozorující žalobce Prygl.

Majitel zbrojařské skupiny Czechoslovak Group Jaroslav Strnad se k otázkám týdeníku Euro nevyjádřil. Jeho právní zástupce Pavel Jelínek uvedl, že všechna podezření v této věci vůči Strnadovi a lidem okolo něj včetně jeho firem byla vyvrácena.

Dále čtěte:

Miliardář Strnad chce provozovat ostravské letiště Mošnov

Strnad před branami. Tatravagónka vydá akcie pro českého miliardáře

Zbrojaře Strnada zajímají slovenské státní peníze. Koupil dvě klíčové firmy

Strnad směřuje výrobu tradičních značek na SlovenskoČtěte také

Euro TV
Nářky zpovykaného Pražana

Ohyzdné Jančíkovy květníky zmizí z ulic Prahy. Nejvíc si jich odveze Schwarzenbergova firma

Radnice Prahy 5 se zbaví více než dvou stovek obřích betonových květníků, které si před…

25. března 2019

Donald Trump podepsal uznání izraelské svrchovanosti nad Golanami

Spojené státy uznaly izraelskou svrchovanost nad Golanami, dekret podepsal Trump

Dekret, kterým Spojené státy uznávají svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami,…

25. března 2019

 Televize Nova, ilustrační foto

Majitel televize Nova zvažuje změny. Možný je i prodej celé společnosti

Společnost Central European Media Enterprises (CME), která provozuje i českou TV Nova,…

25. března 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Strašák jménem volatilita

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Jak nejlépe zhodnotit peníze?
Jak šel čas se zvýšením rodičovské aneb zvraty, chyby a důchodci
Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat přílohy?
Na co může zdravotní pojišťovna přispět vašim dětem? (1)
Ekonomická svoboda v Česku je vysoká
Auta
České kamiony jezdí stále kratší trasy
Škoda Octavia přichází v provedení Sportline. U nás si ho můžete koupit pouze po částech
Zásady volání na tísňovou linku? Nehádat se s operátorem a odpovídat věcně
Simply Clever nádržka ostřikovačů Škody Scala tu byla už v 90. letech. Podívejte se
Volkswagen Crafter 35 – Algema Blitzlader2
Hry pro příležitostné hráče