Za hodinu zjistíme, jestli máte šanci na dotaci

04. prosince 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
04. prosince 2006, 00:00

GENERÁLNÍ ŘEDITEL AGENTURY CZECH INVEST TOMÁŠ HRUDA:* Operační program Průmysl a podnikání právě skončil, brzy začne fungovat program Podnikání a inovace. Co tato na první pohled mírná změna názvu bude znamenat pro podnikatele v praxi?

GENERÁLNÍ ŘEDITEL AGENTURY CZECH INVEST TOMÁŠ HRUDA: Operační program Průmysl a podnikání právě skončil, brzy začne fungovat program Podnikání a inovace. Co tato na první pohled mírná změna názvu bude znamenat pro podnikatele v praxi?

Ukončili jsme první, vlastně přípravné programové období. Bylo to období zkoušení, a proto ani programů nebylo tolik. Nyní začne nové, kompletní období s plnou alokací možných prostředků. Budeme tedy pokračovat s určitým posunem v programech, které byly úspěšné. Zároveň budou vypsány nové programy.

Nové programy by mělo charakterizovat slovo „inovace“. Jde tedy o posun od podpory kvantity ke kvalitě? Ano, nové programy znamenají posun podpory směrem ke znalostní ekonomice. Největší změnou budou programy typu Potenciál. Ten má vytvořit podporu pro podnikový výzkum a vývoj. Dále jsou to programy podporující rozvoj informačních a telekomunikačních technologií. Novinkou je také podpora patentování vlastních nápadů. Není už programů moc?

Je to jeden z pohledů. Na druhou stranu, my si myslíme, že je správné, abychom podporovali firmy v celém cyklu jejich života -nejen například při nastartování podnikání. Budeme samozřejmě i nadále pomáhat začínajícím firmám, chceme ale podpořit i ty, které se hodlají dále rozvíjet. Je prostě potřeba, aby se každá firma dokázala identifikovat se svou konkrétní potřebou a najít odpovídající program. Naší filozofií je nabízet řešení. Pokud firma ví, co je jejím slabým místem, má na vybranou z více programů, které to pomohou vyřešit.

Zvládnou ten správný výběr i malé firmy bez zázemí odborných poradců? Abychom to zjednodušili, vytvoříme jakéhosi průvodce. Firmy by pak měly velmi rychle zjistit, jaké programy jsou vhodné právě pro jejich situaci. Kromě toho máme velice důležitý nástroj - ve všech krajích jsou naše regionální kanceláře. Ve chvíli, kdy má podnikatel nějakou konkrétnější představu, co by na svém podnikání chtěl zlepšit, tak to může zkonzultovat s některým z našich pracovníků. A potom už dostane jasnou, precizní informaci o konkrétním postupu. Na jaké dotační programy se ve vašich kancelářích mohou podnikatelé informovat? Určitě v oblasti podnikání a investic. Pokud tomu bude chtít firma věnovat alespoň hodinu svého času, měla by být schopna posoudit, zda jí máme co nabídnout. Kolik těch programů konkrétně firmám nabídnete?

Pro příští období je připraveno deset hlavních programů pod hlavičkou programu Podnikání a inovace. Občas si podnikatelé stěžovali, že nevědí, do kterého programu by svůj projekt měli správně zařadit. Co když třeba splňuje podmínky více programů - může si zažádat o dotace ze dvou nebo tří? To rozhodně ne. Stejné náklady lze dotovat pouze jednou. Může se ale stát, že firma vytvoří více projektů z různých oblastí (a s oddělenými náklady). Potom lze čerpat několik podpor. Samozřejmě znovu je dobré informovat se už předem, ať na Zelené lince, nebo přímo v regionálních kancelářích. Mezi programy rozlišení existuje, a to poměrně přesné. Na první pohled to možná tak jednoduché není. Ale je to určitá daň za to, že se jedná o poměrně sofistikované, náročné projekty. Jak to vypadá časově, kdy si bude možné podat projekty? Definitivní obsah programů budeme znát po schválení vlády počátkem příštího roku. Druhou otázkou je, kdy se reálně spustí. Nechceme přijímat žádosti dříve, než budou programy skutečně schváleny. Záleží například na tom, zda konkrétní program bude podléhat schválení veřejné podpory, nebo může fungovat ihned na základě již vydané výjimky. A jestliže některý program bude schvalovat ještě Brusel, dojde k další prodlevě. Už se alespoň ví, který program by mohl odstartovat nejdříve? Na první čtvrtletí příštího roku máme nachystánu první vlnu výzev na podávání žádostí do dotačních programů Marketing a Rozvoj. Pro podnikatele prý při podávání žádosti odpadne povinnost dodávat balíky tiskopisů. Ano, dojde k zásadní změně, která celý proces velmi zjednoduší. Z pohledu klientů to bude velice komfortní systém - žádosti budou přijímány elektronicky formou takzvaného e-Accountu. Je to jakási paralela s elektronickým bankovnictvím. Formulář je připraven tak, aby žadatele provedl krok po kroku celým systémem, aby přesně věděl kdy a kam který dokument dodat. I zpětně tak firma může projít celý „životní cyklus“ žádosti. Novou podmínkou je tedy přístup na internet. Ano, a samozřejmě také elektronický podpis. Není ale potřeba si pořizovat žádný speciální počítačový program. Data se budou vkládat do aplikace přímo na webových stránkách. Klient bude mít neustále kontrolu, jaká data a kdy do žádosti vložil. Ten portál se tak stane jakýmsi zrcadlem našeho informačního systému, kde budou všechna data o projektech. Místo hromady papírů bude všechno elektronicky. Takže věříte, že všechny malé a střední podniky už mají připojení na internet?

Jedním z programů je i podpora rozvoje informačních technologií. Ale nedokážu si představit, že by firmy, které nemají přístup na internet, byly schopny splnit základní podmínky dotačních programů. Samozřejmě, jsou výjimky - například start úplně nové společnosti. Ale teoreticky není problém ani jít do internetové kavárny nebo do knihovny a žádost vyplnit tam.

Každý žadatel si ale může objednat externí firmu, která za něho žádost zpracuje. Nebo mu s tím alespoň pomůže. CzechInvest vytvořil Národní registr poradců. To znamená, že za jejich služby ručíte?

My je doporučujeme, nikomu spolupráci s těmito poradci nenařizujeme. Ti poradci procházejí náročným schvalovacím procesem a my potom garantujeme jejich kvalitu v daných oblastech působení. Jedinou výjimkou je program Poradenství. Tam od žadatelů požadujeme, aby využívali služby právě poradců z registru. Jinak je naší snahou udělat schvalovací proces žádostí tak jednoduchý, aby nutnost používat poradenských služeb byla co nejmenší.

Jak ještě jim to lze ulehčit?

Třeba tím, že po nich nechceme všechny dokumenty hned na začátku. Když se ukáže, že pro určitou firmu není vybraný program vhodný nebo nesplňuje kritéria poskytnutí dotace, tak se to dozví hned na začátku a tím ušetří čas, energii i peníze. Umožňuje to i on-line systém na internetu, kde žadatel jasně vidí, co už odevzdal a co ještě musí dodat.

Staré programy skončily, nové ještě nezačaly. Lze připravené, ale neschválené projekty „překlopit“?

Principiálně ano. Formálně je nutné počítat s tím, že formulář vypadá trochu jinak a podává se elektronicky. Tomu musí firma žádost přizpůsobit. Jestli je ale projekt dobrý a firma už má všechny dokumenty k dispozici, může se o dotace jistě ucházet znovu. Portfolio dotačních programů se naopak rozšířilo, takže šance se nezmenšily. Právě naopak.

O který program očekáváte největší zájem? V tomto období to byl, myslím, Rozvoj.

Ano, ten byl velmi populární a vyčerpal se poměrně rychle. Já osobně doufám, že z nových programů bude největší zájem o ty, které nesou největší přidanou hodnotu. Tedy Inovace nebo Potenciál. Snad se ani program Patent nestane nějakou popelkou. Asi nebude nijak masově rozšířen, ale pomůže pokrýt firmám ochranu jejich duševního vlastnictví. Pro spoustu malých firem jsou náklady na pokrytí patentových práv těžko překročitelná bariéra a my je naopak chceme podporovat v tom, aby vyvíjely nové postupy a produkty, a především aby jim jejich inovativnost přinášela zisk.

V nových programech nechybí podpora klastrů. Mohou o dotace žádat i cizí firmy, které se zapojí například do příhraniční spolupráce?

Ne, projekt se musí uskutečnit stoprocentně v České republice. Může jít klidně o zahraničního vlastníka, sídlo firmy ale musí být u nás. Nezkoumáme, kolik procent akcií má cizí vlastník. Jde o podporu podnikání na českém území.

Klastry podporovaly i původní programy -proč se nečerpaly tak vydatně? To je dáno logikou toho programu. Samozřejmě dát dohromady uskupení více firem vyžaduje poměrně velkou energii i více času. Něco jiného je, když se firma sama rozhodne, že si v rámci svého rozvoje nebo inovace koupí novou výrobní linku nebo technologii. Přesto se ten program nakonec rozběhl velmi dobře a nebude problém vyčerpat prostředky, které na něj byly alokovány. Co když některé dotace už nebude možné vyčerpat, firmy nebudou mít další projekty? Slíbené dotace propadnou? Uvnitř těch programů máme určitou volnost přesouvat alokované prostředky. Mimo rámec priorit či rezortu bychom museli žádat o schválení Brusel. Ale to nevidím jako zásadní problém, je to řešitelné. Přesuny už jsme dělali i v tomto období a umíme se s tím vypořádat. PORADENSKÁ MÍSTA PRO PODNIKATELE**

http://www.czechinvest.cz

http://suppliers.czechinvest.org

http://www.businessinfo.cz

Dotace z evropských fondů začnou od příštího roku fungovat podle nových pravidel. Změny by měly přinést více prostředků a menší byrokracii, slibuje stát.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít