Za expanzí na Východ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Za expanzí na Východ

, Eva Jarešová,
Za expanzí na Východ
Zdroj: Euro.cz

Předseda britské advokátní kanceláře Norton Rose sází na vzestup Asie

Do Prahy nedávno zavítal Stephen Parish, nejvýše postavený muž britské advokátní kanceláře Norton Rose. Byl zde navštívit českou pobočku sítě, jejíž prvopočátky se v Anglii datují do 18. století. Při té příležitosti se devětapadesátiletý právník, který má zkušenosti s prací v Bahrajnu nebo v Číně, setkal s týdeníkem EURO a podělil se s ním o plány v Česku a pohovořil o dopadech krize, saturovaném londýnském trhu advokátních služeb a širokých možnostech, které se dnes otevírají v Asii.

Lukrativní fotovoltaika
Pražská kancelář je z Parishova pohledu velmi úspěšná a v brzké budoucnosti by se měla dočkat personálního rozšíření asi o třetinu. „Do roka bychom v Praze chtěli mít zhruba 30 právníků,“ říká muž, který ve firmě Norton Rose pracuje už 36 let. Kromě české metropole má kancelář v regionu střední a východní Evropy pobočky i ve Varšavě a v Moskvě. Praha se ale podle šéfa společnosti Norton Rose čím dál více stává jakýmsi přirozeným ekonomickým jádrem celé oblasti. Po skončení privatizačních procesů, které byly až donedávna důležitou „potravou“ pro řadu velkých advokátních kanceláří v tuzemsku, dnes dle Parishe přichází práce z mnoha různých zdrojů. A nedá se říct, že by její objem poklesl. Firma Norton Rose byla například jednou z kanceláří, které radily jihokorejským strojírnám Doosan Heavy Industries & Construction při nedávné akvizici Škody Power. Hodnota transakce převýšila jedenáct miliard korun. Segmentem, v němž se cítí silní, je i fotovoltaika a právní poradenství okolo obnovitelných zdrojů energie obecně. S ním mají plné ruce práce nejen kanceláře Norton Rose v Evropě, ale i v Asii. Nejde jen o bublinu přifukovanou státními podporami, která za několik let splaskne? „Doufám, že není, ale otázku chápu. V obnovitelných zdrojích energie je budoucnost. Problém ale je, že jsou pořád značně nákladné. A řada zemí dnes hledá spíše levnější než dražší způsob fungování,“ přemýšlí Parish.

Asijská nota
Právníci, kteří chtějí udělat díru do světa, by si neměli kupovat letenky do Londýna, ale na opačnou světovou stranu. Absolvent birminghamské univerzity je přesvědčen, že na britském trhu právních služeb, soustředěném převážně do ostrovní metropole, už mnoho prostoru k růstu není. I kvůli velmi ostré konkurenci, která zde existuje. Nedávná finanční krize, jejíž následky podle některých názorů stále přetrvávají, donutila řadu právních firem ve Velké Británii razantně osekat náklady. Nevyhnula se tomu ani kancelář Norton Rose. Na rozdíl od některých konkurentů nepropouštěla lidi. Naordinovala jim ale kratší pracovní týden nebo dočasná volna. „Jedno z poučení z předešlých krizí je, že když propad odezní, trh se nastartuje značně rychle. Nevím, jestli to tak bude i nyní. Ale pokud ano, neměli bychom v případě propouštění dostatek lidí na práci, která by najednou mohla přijít,“ zdůvodňuje Parish své manažerské rozhodnutí. Pozitivnější budoucnost než Londýnu předvídá trhům právních služeb ve střední a východní Evropě a především v Asii a pacifické oblasti. Britská kancelář je na Střední a Dálný východ dlouhodobě orientována; pobočku v Bahrajnu například otevřela už před zhruba třiceti lety, hongkongská kancelář je ještě starší. Mimoto má pobočky dále v Jakartě, Tokiu, Ho Či Minově Městě, Bangkoku nebo Číně. Loni se kancelář Norton Rose rozhodla pevněji uchytit v Austrálii, kde sfúzovala s australskou advokátní kanceláří Deacons. Jednou z největších hodnot, které fúze Britům přinesla, jsou noví právníci, kulturně naladění na „asijskou notu“. „Třetím největším byznysem v Austrálii je vzdělávání. Hodně asijských studentů přijíždí za studiem právě tam. A pak se buď vrátí domů, nebo v Austrálii zůstanou,“ vysvětluje Parish význam vzdáleného kontinentu. V asijsko-pacifické oblasti má dnes společnost přes 700 právníků.

Číňané se učí platit
Samostatnou kapitolou je Čína, která se díky své rozloze a ekonomické expanzi stala v poslední době jakýmsi právnickým eldorádem. Stephen Parish si nemyslí, že už brzy vzejde doba, kdy budou čínské advokátní kanceláře expandovat z domácího trhu do světa, jak tvrdí někteří experti. Aktuálnější záležitostí je z jeho pohledu čínská chuť k akvizicím ve světě, hlavně v Africe, Indonésii nebo Austrálii. Zejména v oblasti nerostných surovin, ale i jinde. Čínský právní trh má podle Parishova názoru velký potenciál, daný zejména vzrůstajícím bohatstvím čínské střední třídy. V tuto chvíli je prý ale pro západní kanceláře obtížné v nejlidnatější zemi světa vydělávat peníze. Ne tak kvůli byrokratickým překážkám, jako spíše proto, že si čínští klienti ještě nenavykli platit za odborné právní služby částky obvyklé na Západě. A budou v tomto ohledu ještě potřebovat jakousi „osvětu“. „My teď spíše investujeme, abychom pochopili, jak fungují místní regulační orgány, jak se navazují kontakty a dělá byznys. Ale v budoucnu to dividendy přinese,“ popisuje Parish. Stejné to prý bylo, když před pár desítkami let zakořenila kancelář na Středním východě. Kdo čeká, že mu příchod na nový trh přinese okamžitě peníze, ten se plete.

Do USA s rozvahou
Důležitou zemí, v níž byste dnes kancelář Norton Rose nenašli, jsou ale překvapivě USA. I na opačnou stranu Atlantiku se britští právníci chystají, ale s velkým rozmyslem. Kdyby o to moc stáli, najdou prý amerického zájemce o sňatek třeba zítra. Parish se svými kolegy ale postupuje ostražitě kvůli odlišné firemní kultuře, kterou se americké advokátní kanceláře obvykle vyznačují. V čem je rozdíl? „Měl bych teď být opatrný v tom, co řeknu,“ neskrývá s úsměvem právnickou obezřetnost. V podstatě jde o to, že americké advokátní kanceláře v průměru zacházejí se svými lidmi tvrději než britské. A jsou velmi konkurenční. Což je vlastnost, kterou mají britští advokáti také, prý ale vyváženěji než hlavně newyorské právní firmy. A třebaže je jisté, že k dohodě s některou z amerických advokátních kanceláří v horizontu pár let dojde, je podle Parishe klíčové, aby se Norton Rose fúzí nevzdala své vnitřní kultury na úkor někoho jiného.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze