Z toho by se jeden podojil

17. září 2008, 18:08 - David Kasl
17. září 2008, 18:08

Kterak Kuba s Kozou k penězům přišli

V podkrovním Art And Animation (AAA) studiu je většina monitorů vypnutá, jen 3D animátor Pavel Ondrašík dolaďuje reklamní plakáty. Deset počítačů v předsíni odpočívá. „Dva roky jely nonstop a počítaly,“ usmívá se třicetiletý Jan Tománek.
První český, ale i východoevropský celovečerní film, počítačově animovaný v 3D programu Maya, který používají i velká hollywoodská studia (vznikl v něm například Shrek, Doba ledová či Pán prstenů), se ale začal rodit ještě o tři roky dříve. „V roce 2003 jsem se přihlásil do programu Media od Evropské unie,“ popisuje Tománek, autor scénáře, režisér a producent, prvotní impuls pro práci na Kozím příběhu. Dvacet tisíc eur na přípravné práce a napsání scénáře rozjelo vlak, jenž po pěti letech práce přiveze animované pověsti staré Prahy 16. října do českých kin.

Trnka, Švankmajer, Tománek?

Zatímco na českých diskusních fórech 3D „machrů“ se objevuje řada škodolibých poznámek o tom, že Koza z dílny AAA studia se s takovým americkým Shrekem nemůže měřit, prestižní americký Animation Magazine neváhal zařadit dílo českého tvůrce na titulní stránku. „Skalní příznivci animované tvorby po celém světě chovají patřičný respekt před díly umělců jako Jiří Trnka nebo Jan Švankmajer. A díky Kozímu příběhu se k těmto jménům nejspíš připojí i Jan Tománek,“ napsal pro tento list Ramin Zahed.
Tománkovi nešlo o maximální líbivost, ale naopak o stylizaci. Odborníci z ciziny podle něj oceňují právě to, že je jeho film jiný, než na co jsou zvyklí od pixarovských Shreků a Nemů. „Co máme opravdu vymakané, jsou například textury povrchů, tedy fasády na domech nebo kameny na dláždění,“ říká Tománek.

Kozo, nezlob se!

Zatímco po technické stránce Tománkův animovaný celovečerní debut za výsledky amerických gigantů nezaostává, podivují se nejen v zahraničí nad jeho rozpočtem. Zhruba 35 milionů korun totiž představuje asi padesátinu běžných nákladů hollywoodských producentů. „Třikrát jsme sice žádali o grant z fondu kinematografie, ale od státu jsme nedostali ani korunu,“ popisuje Tománek jednu z nejtěžších fází přípravy - shánění peněz.
Kromě grantu z EU se mu podařilo naplnit rozpočet ze soukromých zdrojů. „Je to docela rarita nejen mezi animovanými, ale i hranými filmy,“ říká mladý režisér, „jako koproducent se připojila až Česká televize, ale to už byl spíš prodej hotového filmu.“ Tománek to nicméně vnímá spíše pozitivně. „Když máte v projektu vlastní peníze, něco od sponzorů a od investorů, kteří čekají, že se jim pravděpodobně vrátí, šetříte každou korunu a snažíte se odvést maximálně kvalitní práci,“ říká.
Mezi partnery filmu jsou například společnost Czech Computer, která pomohla studio vybavit technikou, nebo firma Alltoys. Díky licenčním smlouvám se na trhu objeví filmem inspirované plyšované hračky, polštáře nebo hra Kozo, nezlob se či Ďábelský Petr. Tománkovu týmu se tak podařilo rozjet i v Česku stále ještě ojedinělý filmový merchandising, který doplní například trička od firmy LicenceUp či kniha na motivy filmu od vydavatelství Daranus.
„Zkoušeli jsme oslovit například i mlékárny, ale lidé zatím nejsou příliš důvěřiví,“ věří režisér případnému dalšímu zájmu třetích stran po prvních týdnech od uvedení filmu. Další příležitosti přinese i uvedení filmu na DVD, jejichž atraktivitu chtějí producenti zvýšit i přibalováním již zmíněných plyšáků.

Kdo si počká...

Kompletní film byl dokončen teprve před týdnem a premiéru si odbude v polovině října. Již nyní o něj ale projevila zájem španělská distribuční společnost Filmax. „Chtějí Kozí příběh koupit do celosvětové distribuce, ale pro nás není zatím strategické prodávat distribuční práva na 18 let dopředu,“ domnívá se Tománek s tím, že pokud bude mít jeho film úspěch i na zahraničních festivalech, mohou přijít další stejně dobré nabídky.
První ukázky z filmu dávají tušit, že to bude skvělá rodinná podívaná. A zatímco dabér Kubovy Kozy Jiří Lábus by se nad výslednou podobou své postavy „hned podojil“, teprve divácký ohlas ukáže, kolik se z pověstí staré Prahy podaří následně „vydojit“ na další projekty i jejich tvůrcům.

(info boxik)
Kozí příběh - Pověsti staré Prahy
premiéra: 16. října
distribuce v ČR: Bontonfilm
více info: www.kozipribeh.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít