Z TOHO BY JEDEN ZEŠEDIVĚL - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Z TOHO BY JEDEN ZEŠEDIVĚL

, David Shorf,
Z TOHO BY JEDEN ZEŠEDIVĚL
Zdroj: Euro.cz

Skoro jako Kamčatská republika

Je první červen. Jednání s českými ministry skončilo. Šéf traderské společnosti s ocelí Duferco Bruno Bolfo nasedá do svého soukromého letadla a odlétá z ruzyňského letiště. Nabídka, kterou zde učinil, se zdála být jasná: „Mám zájem o Novou huť a Vítkovice. Začněme jednat. Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr údajně souhlasil s měsíčním „due diligence“ (EURO 24/2000). Bolfo byl poté připraven vyřknout nabídku.
Čeští státní úředníci začali o zájemci přirozeně shánět informace. Kabinet se totiž začátkem letošního června rozhodl Novou huť privatizovat a firma Duferco byla jedinou, kdo se přihlásil. Osud třinácti tisíc zaměstnanců ostravské hutě představitelům státu nebyl lhostejný.

Špatná ročenka.
Kdo ale o Dufercu něco ví? Zeptáme se české ambasády ve Švýcarsku, zněla odpověď ministerstva financí. „Pan Mertlík dal zadání ministerstvu zahraničí a my jsme vypracovali o firmě Duferco materiál, řekl týdeníku EURO český velvyslanec v Bernu Jaroslav Šedivý.
Obchodní rada Ivo Petřík nahlédl do švýcarského obchodního rejstříku a zjistil, že luganská centrála světového holdingu Duferco má sedmdesát zaměstnanců a základní kapitál 2,1 milionu švýcarských franků. Navíc přišel na to, že v ocelářské ročence tato společnost nefiguruje mezi deseti největšími švýcarskými obchodníky s ocelí a není ani členem svazu obchodníků s ocelí Stahlhandelszentrale. Svědomitě zpracovanou rešerši přidal k dopisu velvyslance Šedivého, který byl poslán do Prahy 15. 6. 2000. Nicméně Šedivý o jeho obsahu informoval ministerstvo financí již dříve. Tyto „kompletní informace obdržel ministr financí Mertlík. V uvozovkách proto, že Duferco není pouze švýcarská společnost. V Luganu má jen centrálu. Uspořádání firmy je holdingové se sídlem na ostrově Guernsey. Tato adresa je z hlediska daňových úlev pro obchodní společnost podobného typu nejvhodnější.
Na schématu skupiny Duferco převyšuje jen počet společností po celém světě sedmdesátku. V ročence obchodníků s ocelí se její jméno neobjevuje, protože Duferco je trader. Ten na rozdíl od obchodníků s ocelí, jakým je například česká Ferona, neprodává drobným koncovým odběratelům. Nemá velkosklady, ale kanceláře s počítači a ty provádějí přesuny ocelářských výrobků po celém světě.

Tak je slabé, nebo ne?
Šéfredaktor renomovaného časopisu o ocelářství Metal Bulletin Brian Nolk byl telefonátem týdeníku EURO upřímně šokován. „Jak to myslíte, jestli je významný trader. Který ze stovek článků, jež jsme o nich napsali, vám mám poslat? Třeba před pár dny koupili od kanadské vlády krachující huť za dvacet pět milionů kanadských dolarů, dodal. Na otázku, zda Duferco může mít nedostatek financí na nákup Nové huti, Nolk odvětil, že je to nesmysl. Nejde podle jeho slov o to, zda má společnost peníze na účtu, ale o to, jestli jí investiční banka dá na operaci úvěr.
Relevantní informace o Dufercu by pro ministerstvo financí byla schopna za pár dní shromáždit kterákoliv respektovaná auditorská, konzultační či investiční společnost. Například Goldman Sachs, která Duferco úvěruje, či Ernst & Young, která kanadské vládě Duferco doporučila.

Kamčatská rozvědka.
Nejvhodnější se jeví následující příměr. Vláda Kamčatské republiky chce prodat továrnu. Jediný zájemce je kamčatským ministrům neznámý – jmenuje se Deutsche Bank a je z Prahy. Zeptají se kamčatského velvyslance v České republice. Ten nahlédne do obchodního rejstříku a má informace o pobočce Deutsche Bank Praha. Zjistí, že firma má relativně málo zaměstnanců, navíc se neobjevuje mezi prvními deseti českými bankami. Podá hlášení. Kamčatský ministr financí pak na tiskové konferenci prohlásí, že Deutsche Bank je kapitálově slabá společnost, která si nemůže dovolit koupit jejich továrnu.
Byl to totiž právě ministr Mertlík, který na brífingu po zasedání vlády (EURO 24/2000) označil Duferco za kapitálově slabou firmu, která není dost silná na to, aby vstoupila do Nové huti. Nezbývá než doufat, že zpráva z Bernu nebyla jedinou informací, na základě níž ministr ještě před začátkem jednání zájemce deklasoval.
Stínový ministr průmyslu a obchodu Miroslav Topolánek (ODS), o jehož výrocích se Šedivý v dopise rovněž zmiňuje, situaci nechápe. „Je to absurdní. Aniž bych komukoliv stranil, neexistuje přebytek zájemců o Novou huť. Každý, kdo se podívá na internet, zjistí, že Duferco je velká traderská společnost off–shoreového typu. Ministr Mertlík by se možná měl podívat lépe na své poradce.
Bývalý ministr zahraničí Šedivý práci své ambasády hájí. „My jsme zjistili vše o firmě Duferco Švýcarsko, tvrdil. Nepopíral, že je to významná světová společnost. To však podle něj nebylo předmětem zadání. V něm se hovořilo jen o aktivitách jmenované firmy ve Švýcarsku.
Topolánek považuje tuto záležitost za další hru, jejímž pravidlům není lehké rozumět. „Snad je zadáním likvidace hutního průmyslu v Čechách, tvrdí. V každém případě ale podle něj nelze vybrat kupce pro Novou huť bez řádné soutěže. „Pokud jedním z kandidátů bude dosud neznechucené Duferco, bude to jen dobře, uvedl Topolánek.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze