Z tenisty elitním bankéřem

16. června 2010, 15:43 - Petra Pelantová
16. června 2010, 15:43

Pracoval u Morgan Stanley, od února láká bohaté klienty pro UniCredit Bank

Americká banka Morgan Stanley dostala loni od státu tučnou pomoc na boj s finanční krizí ve výši deseti miliard amerických dolarů a na oplátku musela tvrdě šetřit, mimo jiné i na platech svých zaměstnanců. Mezi lidmi, kteří o své bonusy přišli, byl rovněž Karel Nováček, bývalý tenisový reprezentant, který na konci devadesátých let, po ukončení své sportovní kariéry, začal pracovat pro Morgan Stanley (MS) jako finanční poradce. „Neřeším to, bylo to rozhodnutí, jež vycházelo od americké vlády, nebyl jsem jediný,“ říká Nováček k neproplaceným bonusům.
Loni v srpnu po deseti letech americkou banku opustil a od února je elitním privátním bankéřem tuzemské UniCredit Bank. „Chtěl jsem se posunout někam dál, kde bych mohl uplatnit své zkušenosti,“ vysvětluje příchod do tohoto bankovního domu pětačtyřicetiletý Nováček.

Ničeho nelituji

O svých zkušenostech v Morgan Stanley příliš podrobně mluvit nechce, neboť je vázán mlčenlivostí. U banky zažil období, kdy trhy válcovala finanční krize. Toxická aktiva byla téměř v každé bance a nevyhnula se ani účetním knihám Morgan Stanley. „Chci se vyvarovat jakýchkoli hodnocení, a to i proto, že když se bavím o firmě, tak se bavím hlavně o sobě,“ říká Nováček. Osekání platů však nebylo jediné opatření, které banka výměnou za státní pomoc musela přijmout. „Nejtěžší bylo vysvětlovat klientům, že když nemají americké občanství, nemohou dostat ty samé úrokové sazby jako rodilí Američané,“ vzpomíná Nováček. Už od 11. září 2001 se prý na cizince, kteří nemají v Americe trvalý pobyt, dívali trochu jinak a finanční krize tento pohled ještě umocnila. Karel Nováček sestavoval svým klientům u Morgan Stanley finanční plán a pomáhal ho naplňovat. Tato práce prý pro něj měla obrovský přínos. Svého odchodu však nelituje. Připouští, jak těžké, ale zároveň velmi cenné pro kariéru bylo pracovat ve finančním sektoru právě v době, kdy krize semlela i zdánlivě nezničitelný kolos, jakým byla společnost Lehman Brothers. „Každá krize přináší starosti, ale také možnosti nového působení. Absolutně nelituji toho, co jsem udělal. Teď už jenom využívám svých zkušeností a soustředím se na to, co dělám tady. Zkušenosti, které jsem nabyl u Morgan Stanley, využívám každý den,“ konstatuje.

Zpět domů

Po svém angažmá u MS ještě do ledna letošního roku krátce pracoval u Merrill Lynch, ale pak padlo definitivní rozhodnutí vrátit se zpět do České republiky. „Když přišla nabídka od společnosti UniCredit Bank, bylo vše jasné,“ popisuje Nováček. Důvodů prý bylo několik. Kromě hledání posunu v bankovní kariéře sehrála významnou roli i rodina. Nováček má tři děti, kterým se prý v Česku líbí, a v rodném Prostějově stále bydlí jeho osmdesátiletá maminka. V únoru proto vyměnil floridský Boca Raton, jenž byl do té doby jeho domovem, za Prahu.
V bance UniCredit se už ale nesoustředí na vytváření portfolia pro své klienty. „Chtěl jsem se od finančního správcovství přesunout k akvizičnímu bankovnictví. Vidím v tom větší potenciál, a to i z hlediska toho, co mě baví a kde jsou moje možnosti,“ vysvětluje.
Kolik má bance přivést klientů a kolik jich už získal, ovšem nechce prozradit. Pro českou dceru italské skupiny UniCredit sice nepracuje ani půl roku, avšak cíle, jež vyplývají z jeho pracovní smlouvy, prý plní nad rámec. „Každý jsme vázaný nějakým plánem, který bychom chtěli splnit. To číslo je lepší, než jsem čekal. Cíle jsou ale spíše v objemu spravovaného portfolia,“ prozrazuje. A dodává, že spousta jeho klientů přešla s ním. „Na začátku kariéry byl největší počet mých klientů právě z řad sportovců. Nyní je to tak padesát na padesát,“ odhaduje. Zájem má ale o klienty ze všech oborů. Sportovci, na něž se soustředil především v začátcích své bankéřské kariéry, už nemají prioritu. V Česku do jeho portfolia patří lidé, jejichž majetek začíná v řádech milionů korun. „Není to tak, že když má někdo majetek pod deset milionů korun, tak nás nezajímá. Záleží, jak je klient perspektivní. Na začátku může jít i o mnohem méně peněz,“ upřesňuje. U Morgan Stanley přitom spravoval v časech, kdy byl trh na vrcholu, stovky milionů dolarů a spolu se dvěma kolegy se starali o zhruba tři stovky klientů.
Tvrdí, že odlišit od konkurence se lze pouze vztahem s klienty a péčí o ně, neboť finanční produkty jsou všude stejné nebo se dají alespoň okopírovat. Svůj přínos pro UniCredit vidí právě ve způsobu péče o klienta a v rozsáhlých kontaktech, jež má nejen z oblasti sportu. „Přestože jsem šestnáct let žil v zahraničí, vazby s lidmi z České republiky jsem nikdy neztratil,“ zdůrazňuje.

Od nuly

Vyhoupnout se na tak vysokou kariérní příčku ovšem nebylo pro Nováčka vůbec jednoduché. Začínal v podstatě od nuly a fakt, že se do té doby živil výhradně tenisem, ho zpočátku spíše diskriminoval. „Finance mě vždy zajímaly, jako tenistovi mi kolikrát někdo nabízel finanční služby, jenže vždy to skončilo tak, že mi někdo ukázal finanční plán a já tomu vůbec nerozuměl. Z toho tenkrát vznikl i nápad v Morgan Stanley, jak se starat o pole neorané, kterým byla většina sportovců a jejich výdělky,“ vzpomíná. Po roce 1996, kdy ukončil tenisovou kariéru, „zalehl do knih“ a v roce 2000 už měl všechny potřebné licence. „V Americe potřebujete pro každý stát samostatnou licenci. Já ji měl pro sedmnáct zemí a nakonec jsem je ani všechny nevyužil,“ vysvětluje Nováček. Pokud jde o investování, je velmi konzervativní. „V podstatě to, co radím svým klientům – být konzervativní – dělám i se svými penězi,“ prohlašuje. Kromě propadu akcií Morgan Stanley, jež nakupoval coby zaměstnanec banky, se finanční krize jeho portfolia nijak výrazně nedotkla. Svého bankéře, který spravuje jeho majetek, má zatím stále v USA. Zatím totiž nemá jasno, jak dlouho chce vlastně v České republice zůstat. „Určitě nelze říct, že bych zde hostoval. Projekt s bankou UniCredit, který mám v hlavě, je na několik let, takže teď spíše řešíme školy pro děti a bydlení,“ prozrazuje Nováček.

* BOX
Karel Nováček (45) **
Rodák z Prostějova vzal tenisovou raketu poprvé do ruky v šesti letech. V roce 1991 se stal osmým nejlepším hráčem světa a byl na vrcholu své tenisové kariéry. Tehdy se mu podařilo vyhrát tři antukové turnaje za sebou a shodou okolností ve finále vždy porazil švédského tenistu Magnuse Gustaffsona. „To byly nejhezčí a nejúspěšnější momenty mého tenisového života,“ vzpomíná Nováček. V roce 1994 se dostal do semifinále US Open a dvakrát si zahrál čtvrtfinále Frech Open. Celkem se mu podařilo vyhrát třináct turnajů ATP. Tenis stále hraje na veteránských turnajích, vedle svého současného zaměstnání bankéře. Je ženatý a má tři děti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít