Z technologií pro postižené se stává hlavní proud

30. září 2009, 18:05 - Reena Jana
30. září 2009, 18:05

Projekty pro handicapované, ...

Celý podtitul: Projekty pro handicapované, například hlasové povely pro osobní počítače, často vedou k výrobkům pro masy

Firma Apple je vychvalovaná za to, že vyrábí přístroje, které se snadno používají a zároveň mají elegantní design. Zákazníci patrně nevědí, že některé z těchto funkcí nejsou tak úplně nové – vyvinuly se ze softwaru, který společnost Apple vytvořila, aby pomohla postiženým lidem používat osobní počítače. Patří mezi ně nové ovládání u iPhonu, jež uživatelům umožňuje dát prostřednictvím hlasu podnět k nějaké akci, například zavolat matce nebo získat mluvenou odpověď na otázky typu „Jaká píseň se právě přehrává?“.
A nástroje pro postižené se šíří stále více do hlavního proudu. Například softwarová vývojářská společnost Nuance Communications vymyslela technologii hlasových povelů na pomoc lidem, kteří nemohou psát na počítači. Algoritmy této firmy se dnes používají v nejrůznějších výrobcích, od nejnovější elektronické čtečky Kindle firmy Amazon.com až po automobily značky Ford. Mezitím společnost Mattel začíná používat ve hře ovládané mozkovými vlnami hráčů, která má brzy přijít na trh, technologii, jež byla původně určena na pomoc paraplegikům. O následování těchto průkopníků by měly uvažovat další společnosti, například ty, které se věnují poradenství v inovacích. „Firmy by se mohly zabývat designem pro zlepšení přístupnosti jako odbytovou příležitostí. Většina prvků, které jsou přístupné postiženým lidem, mají obrovskou hodnotu pro každého,“ prohlašuje Donald A. Norman, bývalý viceprezident Applu pro pokročilou technologii, který vede jeden společný podnikatelský a technický program na Severozápadní univerzitě.

VÝHODY PRO NEVIDOMÉ Šíření poznatků a výstupů speciálních projektů do hlavního proudu, takzvaný mainstreaming, má dlouhou historii. Thomas Edison považoval svůj vynález fonografu za cestu, jak otevřít tištěný svět nevidomým tak, že se bude nahrávat četba knih. V nedávnější době měl software na prediktivní psaní - algoritmy, jež dokončují slova, která lidé píší do vyhledávacích strojů nebo e-mailů - své kořeny v technologii zaměřené na zdravotně postižené lidi, jak je patrné z patentů přihlášených na související programy.
Funkci VoiceOver Applu lze stopovat na konec 80. let, říká Norman, když se výrobce softwaru rozhodl vybavit svou řadu osobních počítačů Macintosh „univerzálním přístupem“. Tento termín se používá v technických a designérských kruzích k popisu různých druhů zboží, počínaje nůžkami a konče mobilními telefony, které jsou vyrobeny tak, že je mohou používat lidé jakéhokoli věku nebo s jakoukoli fyzickou schopností. VoiceOver se stal standardní funkcí počítačů Apple v roce 2006. Když je aktivována, počítač Mac čte všechno, co je zvýrazněno kurzorem, od textu na webové stránce až po čísla v databázi, a to přirozeně znějícím hlasem.
Funkce VoiceOver pomohla rozšířit záběr Applu na nevidomé, ale stala se rovněž ministrojem pro inovace ve firmě. „Když nás napadlo vytvořit funkci VoiceOver a koncepci pro počítač Mac, uvědomili jsme si také, že bychom ji mohli využít tak, že ji rozšíříme do hlavního proudu,“ uvádí Greg Joswiak, viceprezident Applu pro marketing iPodu a iPhonu.
Teď se tato technologie dostala do přehrávače iPod Shuffle. Na rozdíl od svých větších bratří je Shuffle příliš malý na to, aby měl displej na zobrazování informací o svém hudebním obsahu. Nejnovější model, představený letos v březnu, tento nedostatek překonává softwarem, který dovede říct, jaká píseň se právě přehrává. V prvním týdnu byl odbyt nového Shufflu o 51 procent vyšší než u debutu předcházejícího modelu, říká Benjamin Reitzes, analytik společnosti Barclays Capital. Důvodem byla nepochybně mimo jiné cena 79 dolarů. Avšak mnozí uživatelé se rozplývali v on-line diskusi nad hlasovým rozhraním, což naznačovalo, že popularitě hudebního přehrávače pomohla i tato funkce. Opačnou verzí funkce VoiceOver vybavil Apple svůj iPhone třetí generace, uvedený na trh v červnu. Uživatelé mohou říkat telefonu, aby prováděl určité funkce, a nemusejí psát příkazy. To dovoluje bezdotykové ovládání chytrého telefonu, jehož funkcí tak mohou využívat lidé se zrakovou nebo tělesnou vadou a také motoristé. „Někteří zákazníci potřebují asistivní technologie a jiní lidé chtějí pohodlí,“ uvádí Joswiak. „Snažíme se řešit problémy pro komunitu zdravotně postižených, potom řešení přenášíme do hlavního proudu, aby je mohl využívat každý.“
Pro společnost Nuance Communications z Burlingtonu ve státě Massachusetts byla rostoucí poptávka po přístrojích, které dovedou mluvit a reagovat na hlas, požehnáním. Firma dodává software pro hlasové ovládání do rostoucího počtu výrobků, počínaje svým softwarem Dragon NaturallySpeaking určeným k rozeznávání hlasu pro osobní počítače a konče bezdotykovou hlasovou volbou čísel pro různé telefony od společností Nokia, Samsung, LG Electronics a Research in Motion, která vyrábí BlackBerry. Prostřednictvím společného podniku Fordu a Microsoftu zvaného Sync vybavuje společnost Nuance funkcemi hlasového ovládání rovněž nejprodávanější navigační zařízení GPS jako Garmin a TomTom a dále přístroje ve vozidlech Ford, Lincoln a Mercury.
„I když zdravotně postižení netvoří v současnosti významné procento našich uživatelů, využívají naši sílu nejvíce,“ prohlašuje Peter Mahoney, generální ředitel divize společnosti Nuance vyrábějící software Dragon. „Pomáhají nám zvyšovat laťku“, pokud jde o zlepšování výrobků pro zákazníky na masovém trhu.
Jiné společnosti používají technologii, která pomáhá neslyšícím. Technik Ken Harrenstein, jenž se v Googlu zabývá softwarem pro neslyšící, stál v čele tvorby titulkovacího nástroje pro videa umisťovaná na stránkách YouTube. Jeho původním záměrem bylo pomoci neslyšícím uživatelům. Společnost však brzy přišla na to, že software by mohl pomáhat také při překládání z jazyka do jazyka. Plodem této myšlenky byl koncem roku 2008 samopřekládací nástroj, který lidem umožňuje okamžitě přidávat titulky v 50 jazycích ke stahovaným videím na YouTube. Tím se zvyšuje počet lidí, kteří mohou klipy sledovat a rozumět jim.

OVLÁDÁNÍ MYSLÍ Firma Mattel z kalifornského El Segunda šíří poznatky a výstupy projektů na trhu s hračkami. Plánuje, že v říjnu uvede na trh hru Mindflex za 80 dolarů, která přebírá technologii používanou těžce postiženými lidmi k ovládání elektronických přístrojů tak, že se mozkové vlny směrují přes senzory. Firma Mattel získala pro tuto hračku licenci na technologii snímající mozkové vlny od společnosti NeuroSky se sídlem v San Jose. Uživatelé mají při hře čelenku se senzory. Když soustředí své myšlenky na pohyb, mohou vyvolat to, že motor bude pohánět malé plastové kuličky po dráze s překážkami na desce stolu. Když odpočívají, předměty se přestávají pohybovat. Mattel sází na to, že se tato technologie stane základem pro řadu fyzikálních her ovládaných myslí, jako je Mindflex, čímž se pro průmysl hraček otevře nová kategorie, předpovídá Geoff Walker, který v Mattelu zastává funkci senior viceprezidenta pro marketing. Protože průkopníci zvyšují odbyt tím, že využívají technologii, jež byla dříve omezena na výrobky pro handicapované, určitě je budou následovat další společnosti. Mohly by být úspěšné, domnívá se Tim Bajarin, prezident technologické poradenské firmy Creative Strategies z kalifornského Campbellu. „Je to prozíravé, protože stárnoucí populace bude potřebovat snáze použitelnou technologii. Ještě prozíravější je následovat vzor Applu – a pak na tyto funkce hlasitě upozorňovat a přitahovat pozornost lidí. Pak se to stane konkurenční výhodou.“

Tabulka:
Více aplikací, než se zprvu zdálo Společnost
Produkt, datum uvedení na trh
Technologie pro postižené
Hromadné tržní využití

Google Titulkovací nástroj YouTube (říjen 2008)
Videotitulky na obrazovce pro neslyšící
Text na obrazovce umožňuje okamžitý překlad

Amazon Kindle: druhá generace čtečky elektronických knih (únor 2009)
Syntetický hlas převádí text do mluveného slova pro nevidomé
Proměňuje elektronické knihy v audioknihy při jízdě autem

Apple MP3 přehrávač iPod Shufle 3. generace (březen 2009)
Čtečka obrazovky umožňuje nevidomým používat počítač
Pouhé hlasové zařízení eliminuje potřebu displeje

Mattel Hra Mindflex (říjen 2009)
Čtečka snímající mozkové vlny pomáhá ochrnutým lidem pohybovat s předměty
Bezdotykový pohyb fyzikálních hraček

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít