Z producenta „lovcem“ boháčů. K oběti Michaela Švába navedl i inzerát

13. července 2014, 11:40 - Václav Drchal, Euro
13. července 2014, 11:40

Být boháčem je příjemné a zároveň nebezpečné. Michael Šváb – hlava vyděračského gangu, který za sebou podle obžaloby nechal dva mrtvé – si své oběti většinou hledal v médiích a na internetu. Stačilo najít inzerát, ve kterém třeba někdo prodával jachtu. Pak už to bylo snadné a vlastně vždycky stejné. Od začátku do konce si vystačil s jedním trikem, pečlivou přípravou, velkou představivostí a e-mailem.

Podle stejného scénáře se rozjel i případ, o kterém neměla policie tušení až do 20. června, kdy o něm sám Šváb promluvil u soudu, před nímž se zodpovídá z šesti jiných skutků. Šváb tehdy přiznal, že měl „rozpracované“ ještě tři další multimilionáře a jednoho z nich jmenoval. Jde o bývalého státního úředníka (jméno obětí zveřejňovat nebudeme), který byl před několika lety hlavní postavou miliardového skandálu na pozemkovém úřadě. Nyní tento muž žije v Jihoafrické republice, má farmu a bohaté klientele zprostředkovává lov zvěře.

Státní zástupce Vladimír Mužík lovce oslovil, ten sice odmítl přijet k soudu, poslal však e-maily, kterými se Šváb předloni pokoušel ulovit jeho. Minulou středu u soudu zazněly.

Šváb jako vždy vystupoval pod jménem svého zločineckého alter ega – Roberta Kelnera. Tentokrát tvrdil, že zastupuje jistého arabského prince, který by si rád zastřílel. Od začátku přitom byla věc nastavena tak, že zprostředkovatel odletí do Dubaje a vše potřebné tam dohodne. Právě v Dubaji přitom gang jen o pár měsíců později zavraždil jiného muže.

Do tuhého začalo jít v polovině července 2012, kdy zprostředkovatel psal, že by bylo možné odstřelit „obrovského“ lva: „Jedná se o nejsilnější trofej lva na světě, španělský klient nezaplatil zálohu.“ V jiném e-mailu na Kelnera-Švába tlačil, aby potvrdil objednávku na nosorožce: „Afričani chtějí vědět, jestli lov bude na 100 procent. Sezóna je v plném proudu.“
Blížila se i cesta do Dubaje. „Dobré ráno, ve středu odlétáte, budete mít placený servis, vyzvedne vás řidič,“ upřesňoval Šváb. Zprostředkovatel měl již koupené letenky, ale Šváb 18. července 2012 dohodu zrušil. U soudu to vysvětlil tak, že se v něm hnulo svědomí.

Nadějný projekt

Jestli bude Šváb někdy obžalován i za toto „lovení lovce“, nelze zatím říci. Faktem je, že dospělo dál než jeden z případů, za které mu aktuálně hrozí doživotí – pokus nalákat na fiktivní soukromý turnaj do Cannes profesionálního hráče pokeru, který v listopadu 2011 nečekaně vyhrál skoro 100 milionů korun.

Dnes je Šváb symbolem brutálního mafiánství. Ještě před 15 lety se přitom zdálo, že prorazí legálně. V únoru 1999 se do kin rozletěl ambiciózní anglicky mluvený film Panství, který Šváb produkoval se svým švagrem Martinem Dejdarem. Zdálo se, že to bude úspěch a všichni vydělají.

O Švába se tehdy dokonce začal zajímat bulvár. Dotáhl to až na stranu 27 v časopise Story, který o jeho životních peripetiích napsal článek „Šváb se topil, ale neutopil“. Ještě ne dvacetiletý rodák z pražských Modřan Šváb utekl podle článku (a jeho advokátka to potvrzuje) v roce 1988 do USA, na Aljašce se coby ctitel Jacka Londona nechal najmout na moře a živil se lovem krabů a halibutů. Později prý studoval v Los Angeles filmovou produkci.

Rodina obviněním nevěří

Zpět do roku 1999. Panství bylo jedním z největších finančních propadáků v dějinách českého filmu. Dejdarovi trvalo splácení dluhů 10 let a Švábův život se změnil ve volný pád. Jeho advokátka Jindra Čiháková i přítelkyně Štěpánka Bartáková (ta mimochodem za svým partnerem – stejně jako jeho rodina – neochvějně stojí a odmítá věřit, že plánoval vraždy) líčí Švába jako sportovce, milovníka zvířat a hlavně muže, který „chtěl mít dobrý život“ a být bohatý. „Tady ho to nebavilo, chtěl žít u moře a mít jachtu,“ vypráví Čiháková.

Jenže poctivě to nešlo. Poprvé zákon přestoupil v závěru roku 1999. Tvůrcům televizního filmu Bídníci slíbil, že zajistí herce Johna Malkoviche. Vzal si na to více než 11 milionů korun a podle soudu, který ho poslal na 6,5 roku do vězení, je zpronevěřil.

Celý článek najdete v pondělním Euru


Čtěte také:

Drábkův náměstek Šiška dostal za vydírání šest let vězení

Soud poslal členy Toflova gangu do vězení až na 9 let. Strukturu organizace neodhalil

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít