Z Plzně na dovolenou? Letiště v Líních usiluje o charterové lety - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Z Plzně na dovolenou? Letiště v Líních usiluje o charterové lety

,
Z Plzně na dovolenou? Letiště v Líních usiluje o charterové lety
Zdroj: Martin Siebert, Euro

Z mezinárodního letiště v Líních u Plzně se možná už příští rok stane další vzdušný přístav pro české dovolenkáře. Provozovatel letiště, firma PlaneStation Pilsen, jedná s Českými aeroliniemi o zahájení charterových letů, které by využívaly jak plzeňské sportovní kluby, tak i klienti cestovních kanceláří.

„Pokud se dohodneme, mohly by být první charterové lety odbaveny z Plzně už příští sezónu,” řekl ředitel letiště Lubomír Hrudička. Provozovatel letiště už připravuje podklady, které si vyžádal Úřad pro civilní letectví tak, aby do Plzně mohly létat dvoumotorové turbovrtulové letouny typu ATR určené pro kratší regionální tratě.

Přitom ještě před třemi lety to vypadalo na letišti v těsném sousedství dálnice D5 na zavření. Firma PlaneStation Pilsen měla existenční potíže a navíc se začala soudit s ministerstvem obrany, které areál dodnes vlastní. Teď ale spor s armádou spěje k dohodě. „Vypadá to nadějně,” glosuje možné rozuzlení sporu Hrudička. Ve hře je i převod letiště na Plzeňský kraj, který má o jeho zisk dlouhodobě zájem. Plzeňské letiště je už dnes největší v kraji, přistávat a vzlétat tam může jakýkoliv let z Česka i Evropské unie.

Letiště Líně
Letiště v Líních u Plzně (foto: PlaneStation Pilsen)

Potenciál letiště je však mnohem větší, a to nejen u přepravy pasažérů, ale i nákladu. Přímo u letiště se nachází jeden z nevyužitých brownfieldů na Plzeňsku a k letištní ploše dokonce vede železnice z plzeňského hlavního nádraží. Uvažuje se i o prodloužení přistávací a vzletové dráhy, což by na západ Čech přilákalo i větší stroje. Kvůli tomu by bylo nutné pokácet okolní porosty, které jsou v majetku obcí. S nimi už provozovatel letiště začal jednat.

Bývalé vojenské letiště v Líních u Plzně opustila armáda v roce 1997, znovu ho zprovoznila v roce 2000 společnost PlaneStation Pilsen. Letiště kromě civilních letů využívá i plzeňský aeroklub a letecká záchranná služba.

Letiště Líně
Letiště v Líních u Plzně (foto: PlaneStation Pilsen)

Čtěte:

Istanbul otevřel gigantické letiště. Do deseti let má být nejrušnější na světě

10 nejhorších letišť na světě. Podívejte se, odkud pravděpodobně neodletíte včas

10 nejnebezpečnějších aerolinek světa. Těmhle se raději vyhněte