Z krize se Japonsko rychle vzpamatovalo

21. února 2011, 05:16 - Jaroslav Vomastek
21. února 2011, 05:16

I když se hypoteční krize japonského bankovního sektoru přímo téměř nedotkla, následný chaos na mezinárodních finančních trzích negativně ovlivnil japonský finanční sektor a také reálnou ekonomiku.

Foto: archív Český export

Ta byla citelně poznamenána propadem mezinárodního obchodu, který nastal po pádu Lehman Brothers v září 2008. Průmyslová produkce se ve čtvrtého čtvrtletí 2008 oproti stejnému období předcházejícího roku snížila o 11,3 procenta a v prvním čtvrtletí 2009 dokonce o 20,1 procenta. Pokles ekonomiky se v Japonsku projevil nejsilněji ze všech zemí skupiny G7, když se jeho HDP v roce 2008 snížil o 1,2 procenta a v roce 2009 propadl dokonce o 5,2 procenta.

Po hluboké recesi, která trvala od druhého čtvrtletí 2008 do prvního kvartálu 2009, se však japonská ekonomika velmi rychle vzpamatovala. Pomohla ji poměrně přizpůsobivá fiskální a monetární politika a silný růst globální poptávky, zejména v rychle rostoucích asijských zemích. Nicméně příspěvek exportu k celkovému růstu se postupně snižoval na úkor domácí poptávky. Ta byla posílena poměrně štědrými stimulačními opatřeními zavedenými japonskou vládou: příspěvkem na koupi automobilu šetrnému k životnímu prostředí a také ekologických domácích spotřebičů.

Japonská ekonomika se dlouhodobě potýká se sílící měnou. Ta snižuje ziskovost exportních firem a zostřuje konkurenci na domácím trhu. Nedávný průzkum japonského ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu ukázal, že 39 procent firem uvažuje o přenesení svých výrobních kapacit nebo rozvojových center do zahraničí, 61 procent pak zvažuje navýšení svých zahraničních výrobních kapacit. Pro japonské firmy působící v zahraničí je totiž posilování jenu naopak prospěšné. Je však potřeba dodat, že v kontextu vzrůstajících cen komodit se silný jen stává pro japonskou ekonomiku, silně závislou na dovozu surovin, také výhodou.

Navzdory apreciaci jenu dosáhly japonské společnosti kotované na burze v loňském roce skvělých výsledků. Za první polovinu fiskálního roku 2010 (duben–září) jejich zisky vzrostly meziročně o 140 procent a byly pouze o 20 procent nižší než v rekordním fiskálním roce 2007. Za těmito skvělými výsledky stojí kromě oživení ekonomiky také úspěšné restrukturalizace provedené po vypuknutí finanční krize.

Díky vysoké flexibilitě mzdové politiky se Japonsku daří držet nezaměstnanost na poměrně nízkých úrovních kolem pěti procent. Japonští zaměstnanci dávají přednost udržení pracovních míst i za cenu nižších výdělků. To následně vede ke snižování cen, zejména v pracovně náročném odvětví služeb. Tím se z velké části vysvětluje, proč se japonská ekonomika řadu měsíců potýká s deflací. I když se jedná o poměrně mělkou deflaci a Japonsku nehrozí riziko deflační spirály, snižující se ceny znamenají další pokles ekonomické aktivity. Na druhé straně právě slabá inflace a silná měna dovolují udržovat nízké úrokové sazby, nejnižší ze zemí G 7, ze kterých japonská ekonomika naopak profituje.

Největším problémem japonské ekonomiky je ale obrovský veřejný dluh, který se blíží 200 procentům HDP. Vláda proto loni představila strategii ozdravení veřejných financí. Chce stabilizovat veřejný dluh na národní i lokální úrovni do roku 2020. Aby toho dosáhla, plánuje postupné snižování deficitu tak, aby v roce 2015 byl poloviční oproti roku 2010. Od roku 2021 by podle strategie měl být veřejný dluh snižován. Tím bude na dlouhou dobu omezen prostor pro jakoukoli expanzivní fiskální politiku. Japonská ekonomika se tedy bude muset spolehnout zejména na zahraniční poptávku po svém zboží.

Autor působí jako ředitel odboru ekonomických analýz na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít