Z krize nám pomohou jen nové volby

17. července 2006, 00:00 - JIŘÍ BIGAS
17. července 2006, 00:00

Znáte to: Dvě družstva tahají za lano, každé na jednom konci, a snaží se přetáhnout soupeře. Když jsou síly v rovnováze, může zápolení skončit tím, že toho obě strany nechají, anebo jedna zláká přeběhlíka z druhé - a vyhraje. O to se teď snaží Mirek Topolánek i Jiří Paroubek. Důvod je jasný, oba chtějí vládnout.

Zatímco Topolánek žádného přeběhlíka zleva nezískal, Paroubek mu nechce dát důvěru v naději, že vládu sestaví sám a přeběhlíka zprava najde. Jeden trojkoaliční poslanec, který už dvakrát nehlasoval pro vlastního kandidáta na předsedu sněmovny, mění tuto šanci v příležitost.

Volby naši politickou scénu zablokovaly. Poslanci nejsou schopni zvolit vedení sněmovny. Bez toho Paroubek nemůže podat demisi, což znamená, že prezident nesmí jmenovat Topolánkovu vládu, a ta nemůže požádat sněmovnu o důvěru. Výsledkem je, že nám vládne kabinet bez mandátu, kabinet, který se nemá pouštět do zásadních rozhodnutí a sněmovna není schopna hlasovat o ničem jiném než o svém předsedovi. Česká republika tak připomíná firmu, která sice vyrábí, ale neví, kdo za ni bude vyjednávat a rozhodovat. Dlouhodobě je tento stav neudržitelný

Uplynulých pět týdnů připomíná pokračování předvolební kampaně. Nehraje se o vládu, ale o veřejné mínění. Politici nevyjednávají o reálných možnostech. Vždyť Topolánek ví, že disponuje jen stovkou hlasů, a to stovkou velmi nejistou, zatímco Paroubek nemá ani sto poslanců, protože komunisté mu nepodepsali žádný bianco šek, a zatím ani nekomentují jeho kupecké počty.

Seriózní jednání o vládě nezačala, a kdo bude vládnout, je ve hvězdách. Ani sami politici netuší, jak zvolit vedení Poslanecké sněmovny, a kdo sestaví vládu, která získá její důvěru. Karty jsou rozdány tak, že ODS to navzdory svému vítězství nebude, pokud Paroubek neustoupí. A ten žádný důvod k ústupu nemá. K uzavření opoziční smlouvy chybějí oběma stranám dvě osobnosti - Miloš Zeman a Václav Klaus, a k duhové koalici dobrá vůle. Do koalice všech s výjimkou komunistů Paroubek nevstoupí, vždyť by ho tak jeho partneři izolovali od jediného spojence, KSČM. A trojkoalici ODS s lidovci a zelenými nedá důvěru jednoduše proto, že chce oddělit ODS od jejích spojenců.

Paroubek stále spoléhá na přeběhlíka z trojkoalice, který může dát zelenou jeho vládě, pokud Topolánek ztroskotá. Až potud je to jasné. Co ale jasné není, a co zavání revanšem za ponížení v předvolební kampani, je fakt, že Paroubek už dvakrát znemožnil zvolení předsedy Poslanecké sněmovny, a přitom se nesnaží prosadit do této funkce vlastního kandidáta. Zablokoval tak nejen vládu, ale i sněmovnu. Jediným skutečným východiskem se tak jeví dočasný kabinet, kterému Paroubek říká vláda odborníků, a nové podzimní volby. Těch se ale všichni bojí: kde je totiž záruka, že získají aspoň tolik co v létě!

Předčasných voleb se strany bojí, nemají záruku, že získají aspoň tolik co v létě

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí…
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Technologie
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít