Z horníka trafikant

22. září 2003, 00:00 - JAN ŠMÍD, politolog
22. září 2003, 00:00

CYRIL ZAPLETAL, DO NYNĚJŠKA NEJVYŠŠÍ BOSS HORNICKÝCH ODBORŮ, ODCHÁZÍ. PRÝ MÁ VE SVÝCH ČTYŘIAPADESÁTI LETECH POSLEDNÍ ŠANCI VYZKOUŠET NĚCO NOVÉHO.

CYRIL ZAPLETAL, DO NYNĚJŠKA NEJVYŠŠÍ BOSS HORNICKÝCH ODBORŮ, ODCHÁZÍ. PRÝ MÁ VE SVÝCH ČTYŘIAPADESÁTI LETECH POSLEDNÍ ŠANCI VYZKOUŠET NĚCO NOVÉHO.

Pro své „kluky“ hornické toho vydobyl málo, říká. Přehnaná skromnost mu však nesluší. Byl to on, kdo jim vymohl vysoké odstupné. Bývalí havíři si užívají výhod, které, podtrženy a sečteny, vyjdou státní pokladnu na čtyřicet pět miliard. I sám Zapletal se nakonec rád pochlubí - bez odborů by prý polovina národa chodila o žebrácké holi. Zkusme se však na tu zásluhu podívat i z obrácené strany: bez odborů bychom byli o čtyřicet pět miliard bohatší. O tom, co jsou to odbory, se naposledy přesvědčil i druhý největší výrobce aut v USA, firma Chrysler. Od srpna už není druhá, ale třetí, předběhly ji filiálky japonské Toyoty; tamní manažeři si totiž drží odborové předáky hezky od těla, a přece jejich dělníci nechodí o žebrácké holi. Spíš naopak - firma prosperuje, nepropouští a nesnaží se přenášet veškerou výrobu kamsi do Mexika. Cyril Zapletal sice ekonomice moc nerozumí, ale přesto odchází z odborů do byznysu - chce si totiž vyzkoušet manažerskou práci. Není ovšem známo, že by soukromé společnosti toužily zaměstnávat zrovna odborové předáky, se kterými mají jindy tolik potíží. Pan Zapletal se také nehodlá usídlit v soukromé, nýbrž v zatím nejmenované státní firmě. To je dnes taková móda. Styl udává Jaroslav Tvrdík, který si našel trafiku snad ze všech nejlepší - řídí České aerolinie. Jsou to vůbec skvělé posty - státem dosazení manažeři si v klidu a stranou zájmu novinářů vydělají mnohem více než vrcholní politici. Jejich ekonomické představy sice bývají zmatené jak pubertální sen, ale na tom nesejde. Důležité jsou hlavně jejich vztahy s těmi správnými politiky, nějaké excelentní ekonomické výsledky se od nich ani nečekají. Alespoň něco málo by však umět měli. O Cyrilu Zapletalovi to platí dvojnásob - jako odborář už napáchal škod až dost, nemusel by k nim ještě přidávat svá manažerská selhání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít