Z bankrotáře kamarád

11. února 2011, 15:38 - Vadim Fojtík
11. února 2011, 15:38

Pořádná legrace teprve začne, tvrdí realitní magnát Vítek

Penta může za naše současné problémy. Snaží se o nepřátelské převzetí, znělo v posledních dnech na zasedáních vrcholných orgánů loterijní společnosti Sazka. A ostatní slova, jimiž aktivity investiční firmy komentovala, neměla se slušným chováním nic společného. Obdobně ostrá prohlášení však putovala i opačným směrem, na adresu Sazky. Třeba když partner Penty Marek Dospiva koncem roku označil šéfa Sazky Aleše Hušáka za osobu, která firmu dovedla na pokraj bankrotu. „Dohodě o vstupu Penty do Sazky dávám stejnou percentuální šanci jako sloučení fotbalových klubů Sparty a Slavie,“ komentoval před týdnem dění zdroj blízký jednání.

To je mazec

Jenže zdroj se mýlil. Stačilo několik dní usilovného jednání a situace se dramaticky změnila. Usměvavý šéf Sazky Hušák, jeho pomocník v nouzi Martin Ulčák a partner společnosti Penta Marek Dospiva na mimořádné tiskové konferenci oznamují: „Penta a firma E-Invest společně pomohou při záchraně Sazky.“ Společnost E-Invest ovládá podnikatel Ulčák. „Ty vole, to je mazec,“ ulétlo při ohlášení záchranného plánu jednomu z přihlížejících novinářů. Hušák komentoval smír následovně: „V zájmu Sazky jsme se rozhodli na naše předchozí spory zapomenout a začít spolupracovat.“ Záchranný plán počítá s tím, že Penta spolu s E-Investem poskytnou Sazce dohromady až 2,5 miliardy korun, každý ze zúčastněných polovinu. Výměnou za pomoc získají na dalších patnáct let podíl na firemním zisku. „Dohodli jsme se, že jeho výši nesdělíme,“ konstatoval Ulčák. Souběžně s tím akcionáři, tedy sportovní svazy, navýší základní jmění loterijní firmy o 1,5 miliardy korun, respektive je o uvedenou částku navýší investoři. Vlastníci pak sumu budou postupně splácet. Dohoda současně garantuje vlastníkům Sazky roční příjem v souhrnné výši 200 milionů korun.
Majitelé loterijní firmy v čele s největším akcionářem ČSTV, který drží takřka sedmdesátiprocentní podíl, nebudou ručit za poskytnutí půjčky svým majetkem, ale „pouze“ akciemi Sazky. „Dohoda není nic jiného než pouhá změna věřitelů Sazky,“ tvrdí předseda svazu jachtingu Karel Bauer. Ještě ostřeji komentoval dohodu místopředseda olympioniků Jiří Kejval, který se obává, že akcionáři nebudou schopni půjčku na navýšení kapitálu Sazky schopni uhradit a že akcie stejně nakonec skončí v majetku Penty a E-Investu. „Do roka má Penta v Sazce většinu,“ řekl Kejval v rozhovoru pro Lidové noviny.

Hušák zůstává

Součástí záchranného plánu je Hušákovo setrvání ve vedení firmy. „Ano, platí, že jsem generálním ředitelem Sazky,“ reagoval na otázku týdeníku EURO. Hušák ale přijde o takřka neomezenou svobodu, kterou měl v předchozích letech při rozhodování o dění ve firmě. Záchranný plán totiž počítá s ustavením tříčlenného kontrolního výboru, který bude na dění v loterijní firmě dohlížet. V něm zasedne po jednom zástupci z Penty, E-Investu a představenstva Sazky. Penta s Ulčákem tak bude disponovat kontrolní většinou.
„Sazka bude muset nyní vyplatit všechny své závazky po splatnosti, včetně těch, které drží Vítek,“ naznačil další kroky v Sazce Ulčák. Současně dodal, že po splacení aktuálních závazků získá firma klid na restrukturalizaci. Část potřebných financí již Sazce od jejích zachránců údajně přistálo na účtu. „Dlouhodobým cílem nově vzniklého partnerství je vytvoření národního šampiona v oblasti herního průmyslu,“ prohlašuje Hušák.
Některé zdroje hovoří o tom, že Penta počítá s tím, že Sazku postupně začlení do skupiny s Fortunou, kde ovládá majoritní podíl. „Obě značky budou fungovat odděleně,“ tvrdí však mluvčí Sazky Jan Tuna. Šéf Penty Dospiva k tomu současně dodává, že Fortuna nadále pojede podle svých původních plánů bez ohledu na dění kolem Sazky. To znamená, že spustí minimálně dva projekty, které budou Sazce přímo konkurovat. Letos na jaře chce Fortuna začít s prodejem výherních stíracích losů, po letních prázdninách hodlá spustit vlastní číselnou loterii zhruba se dvěma tisíci terminály. Ta bude přímým konkurentem Sportky.

Brněnská komplikace

Spojení E-Investu a Penty ještě automaticky neznamená záchranu Sazky. „Ta správná legrace teprve začne,“ sdělil týdeníku EURO podnikatel a největší věřitel loterijní firmy Radovan Vítek. Další podrobnosti neuvedl s tím, že odjíždí na hory a vrací se až počátkem března. Dle informací týdeníku EURO jeho tvrzení může souviset s rozhodnutím brněnského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten totiž v polovině minulého týdne oznámil, že se bude zabývat vstupem Penty a E-Investu do loterijní společnosti.
„Od firem si vyžádáme informace,“ konstatoval šéf úřadu Petr Rafaj. Podle něj může jít o fúzi, nebo dokonce o kartel. „Jestliže popsané jednání povede k tomu, že jak Sazka, tak společnosti ze skupiny Penta, tedy zejména Fortuna, případně další subjekty, budou kontrolovány stejnými osobami, může být taková transakce posuzována jako fúze, případně jako zakázaná dohoda,“ uvedl Rafaj pro agenturu ČTK. Jak Penta, tak Sazka ale takové tvrzení odmítají, firmy jsou přesvědčeny, že je dohoda v souladu s pravidly hospodářské soutěže.
Dokdy antimonopolní úřad transakci posoudí, ovšem není jasné. A v tom může být problém, který ohrožuje záchrannou misi Penty a E-Investu. Dle zdroje blízkého těmto firmám totiž žádná z nich neposkytne větší finanční pomoc, aniž by o tom měly se Sazkou uzavřeny nějaké písemné dohody. Ty ale nelze dle zdrojů obeznámených se situací uzavřít dříve, než finanční pomoc odsouhlasí ÚOHS. V opačném případě by totiž antimonopolní úřad mohl uzavření smluv posoudit jako kartelovou dohodu.
Při záchraně Sazky hraje čas velmi podstatnou roli. Sazka čelí návrhu na insolvenční řízení, které podala Vítkem ovládaná společnost Moranda u městského soudu v Praze. K žádosti o zahájení insolvenčního řízení se krom několika menších věřitelů přihlásila koncem minulého týdne i společnost KKCG ovládaná Karlem Komárkem mladším. „Ano, připojili jsme se k návrhu,“ reagoval bez dalšího komentáře mluvčí KKCG Dan Plovajko.
Podle informací týdeníku EURO přihlásila společnost KKCG svoje pohledávky ve výši zhruba 408 milionů korun. Sazka se ale proti návrhu na insolvenční řízení brání. Soud požádala o jeho zamítnutí, považuje jej za účelový a šikanózní. KKCG se ucházela o vstup do Sazky spolu s holdingem Synot, jehož šéf Ivo Valenta před časem tvrdil: „Počkáme si, jak se situace bude dále vyvíjet. Bylo tu již tolik zvratů, že ani současné řešení nemusí být definitivní.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít