Welšský basbaryton v Repre

09. ledna 2009, 14:23 - Ingeborg Radok Žádná Euronews, a.s.
09. ledna 2009, 14:23

Obdivovaný Bryn Terfel se poprvé představí českému publiku

Je jedním z nejžádanějších interpretů basbarytonového oboru, ale manýry některých slavných operních hvězd si neosvojil. Bryn Terfel se v rodném Walesu věnuje charitativní činnosti. Zapojil se do petiční akce na podporu stavby místní železniční stanice, kterou zčásti i financoval, a od roku 2000 organizuje nedaleko od místa, kde žije, Faenol Festival. Toho se účastní jak známí operní zpěváci, tak i populární velšští umělci. Minulý rok si z rodinných důvodů „dovolil“ odříct po zahájení zkoušek své angažmá v Královské opeře Covent Garden kvůli zranění jednoho ze svých tří synů. Po této události se Bryn Terfel rozhodl zvolnit pracovní tempo, věnovat se více rodině a přijímat jen takové nabídky, kterým může vyhovět na sto procent.
Bryn Terfel se narodil v roce 1965. Před vážnou hudbou dával nejprve přednost jazzu a rocku. Vystudoval londýnskou Guildhall School of Drama. V roce 1988 získal stipendium Kathleen Ferrierové, o rok později vyhrál první místo v písňové kategorii pěvecké soutěže v Cardiffu. Operním debutem Bryna Terfela byl Guglielmo v Mozartově opeře Cosi fan tutte ve Welsh National Opera. Poté přišly nabídky ze zahraničí. V roce 1992 byl pozván na salcburský festival, kde debutoval jako Jochanaan ve Straussově Salome. Objevuje se na pódiích všech nejvýznamnějších operních domů a jeho repertoár zahrnuje díla Pucciniho, Stravinského, Wagnera, Brittena a Verdiho. Je uznávaným interpretem takových rolí, jako je například Holanďan v Bludném Holanďanovi, Mefistofeles ve Faustovi, Leporello v Donu Giovannim nebo Scarpia v Tosce. Kritika ho hodnotí jako jednoho z nejlepších současných interpretů Wotana ve Wagnerově Prstenu. Kromě operního repertoáru se Terfel věnuje i písňové tvorbě autorů, jako jsou Robert Schumann či Franz Schubert, nahrál několik CD písní anglických skladatelů. Nahrává a zpívá také velšské písně. Za svou kariéru nasbíral významná ocenění. V roce 2003 se stal důstojníkem Řádu Britského impéria, o tři roky později převzal ocenění za přínos na poli vážné hudby od anglické královny. Jeho nahrávky získaly také mnohé ceny. V roce 1996 dostal cenu Grammy za nejlepší vokální počin ve vážné hudbě, cenu Zpěvák roku a cenu za Album roku obdržel v roce 2004. V Praze se Bryn Terfel představí poprvé, a to 13. ledna při koncertu ve Smetanově síni Obecního domu. Doprovodí ho Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Paola Olmiho. Hostem koncertu bude sopranistka Simona Houda Šaturová. Program je složený z předeher k operám Nabucco, Figarova svatba a Candide a z árií z Mozartových, Gounodových a Donizettiho oper. Kromě klasického repertoáru zazní i melodie z Gershwinovy Porgy a Bess a závěr večera bude patřit velšským národním písním. Několik dní po pražské premiéře vystoupí Bryn Terfel společně s Rolandem Villazónem na koncertě v pařížském Théâtre des Champs-Elysées s Pražskou komorní filharmonií, v únoru a březnu ho čekají představení Bludného Holanďana v Královské opeře Covent Garden.

Box
Host od Dunaje, dirigent z Lorraine
Simona Houda Šaturová, sopranistka slovenského původu, je držitelkou mnoha ocenění a žádanou mozartovskou interpretkou. K jejím nejčastějším operním rolím patří Gilda (Rigoletto), Lucia (Lucia di Lammermoor), Rosina (Lazebník sevillský), Pamina (Kouzelná flétna), Oscar (Maškarní ples) … Vystupuje na světových scénách a spolupracuje na koncertních a operních projektech s dirigenty Rillingem, Hagerem, Eschenbachem, Marinerem, Camberlingem, Bělohlávkem, Netopilem, Fiorem či Hogwoodem.
Italský dirigent Paolo Olmi nastudoval a provedl řadu oper především verdiovského a rossiniovského repertoáru v předních operních domech. V současné době je hudebním ředitelem v Opéra de Nancy et de Lorraine, má čestná angažmá v Bordeaux, Marseille, Lyonu a Štrasburku. Mezi jeho poslední úspěšné operní projekty patří nové nastudování Lucie di Lammermoor v Novém národním divadle v Tokiu a Andrea Chénier v divadle La Fenice v Benátkách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít