Vzpomínka na hejtmana - Euro.cz

Přihlášení

Vzpomínka na hejtmana

, Pavel Hanslíček,
Vzpomínka na hejtmana
Zdroj: Euro.cz

Problémy banky by mohly vyústit v bankrot Korutan

Čtenáři rakouských novin mají v posledním roce jednu jistotu. Neuplyne týden, aby si nepřečetli nějakou zprávu o údajných podvodech v bance Hypo Alpe Adria (HAA), kterou musel vloni zachránit před krachem rakouský stát. V červenci se aféra kolem banky, jež financovala většinu pompézních projektů korutanského hejtmana Jörga Haidera, dočkala dalších dvou zajímavých odhalení. Nejprve poslala Evropská komise do Vídně dopis, jenž ostře napadá rakouský plán záchrany HAA, a následně se objevilo podezření, že někdejší management banky falšoval účetnictví a dopustil se rozsáhlých podvodů.

Jistých deset mega
Obvinění někdejšího managementu HAA v čele s bývalým předsedou představenstva Wolfgangem Kultererem ukazuje, jaké obchody se v bance v uplynulých deseti letech dělaly. Rakouská justice se zaměřila na emisi preferenčních akcií z roku 2004 v hodnotě sto milionů eur, které banka vydala k posílení kapitálu. Tyto akcie však neupsali akcionáři HAA, ale přímo členové představenstva a s nimi spřízněné osoby. Svůj nákup financovali z půjčky od lichtenštejnské dcery banky s ročním úrokem 4,5 procenta. Preferenční akcie však přinášely zajištěnou dividendu 6,25 procenta a HAA je po několika letech opět odkoupila. Výnos pro držitele akcií činil deset milionů eur. Ještě více šokující je, že management HAA dle zjištění televize ORF tuto operaci zamlčel i dozorčí radě, což ORF potvrdil i jeden z korutanských vyšetřovatelů. Také proto rakouská policie očekává, že se v nejbližších týdnech podá na někdejší management banky trestní oznámení. Těch mimochodem v souvislosti s problémy HAA padlo již přes sedmdesát.

Kritika z Bruselu
Problematická je ale nejen minulost, ale i další existence HAA. Počátkem července totiž Vídeň obdržela dopis od evropského komisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almunii, který zpochybňuje vládní restrukturalizační plán a schopnost HAA dlouhodobě fungovat bez státní podpory. Rakousko dosud korutanské bance poskytlo kapitál a záruky ve výši 4,5 miliardy eur a je pravděpodobné, že další miliarda bude potřeba na pokrytí úvěrových rizik ještě letos. Není se co divit, objem problematických půjček poskytnutých HAA nyní dosahuje osmi miliard eur a stále narůstá. V relativním vyjádření jde o pětinu všech úvěrů korutanského finančního domu. Pro srovnání, u ostatních rakouských bank se pohybuje podíl klasifikovaných půjček jen kolem pěti procent. Navíc existují i teritoria, kde HAA registruje problémy se splácením až třetiny úvěrů. Korutanská banka totiž většinu svých obchodů dělá za hranicemi mateřské země – z 320 poboček je jich jen 34 v Rakousku. To se má změnit. HAA opustí sedm zemí ze současných dvanácti a její bilanční suma se smrskne o polovinu. Zisk se očekává až v roce 2013.

Lov na kance
Podaří-li se Rakousku restrukturalizační plán HAA nakonec v Bruselu obhájit, je otázka. Jisté však je, že rakouští čtenáři se ještě dlouho nebudou nudit – odhalení unikající z vyšetřování problémů HAA jsou opravdu skandální. Například v únoru přinesl deník Die Presse informaci, že někdejší korutanský hejtman Haider prodal v roce 2007 HAA německé bance BayernLB jen pod podmínkou, že nový vlastník bude sponzorovat fotbalový klub SK Austria. Počátkem července zase magazín News přidal pikantní podrobnosti ze života korutanských finančníků zahrnující lov na kance v Chorvatsku za 60 tisíc eur či zájezd pro padesátku manažerů a obchodních partnerů HAA na slavný lyžařský závod v Kitzbühelu za půl milionu eur. Osudy banky obzvlášť pečlivě sleduje 560 tisíc obyvatel spolkové země Korutany. Ta ještě s Haiderem v čele poskytla HAA záruky za závazky přesahující 18 miliard eur, což představuje devítinásobek ročního rozpočtu Korutan. V případě jejich okamžité splatnosti by hrozil nejjižnější rakouské provincii okamžitý bankrot.

*

Graf
Hubená léta**
(v mil. eur)
2009* 2008* 2007
Bilanční suma* 41 078,7* 43 336,1* 37 938,5
Hospodářský výsledek* – 1 581,0* – 519,7* 3,1
Počet zaměstnanců* 7 733* 8 114* 7 542
Pramen: Hypo Alpe Adria

Diskuze