Vzniká registr přestupků

08. listopadu 2004, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
08. listopadu 2004, 00:00

DROBNÉ DELIKTYMinisterstvo spravedlnosti připravuje zákon o registru přestupků. Evidence drobných deliktů hrozí zatím jen fyzickým osobám. Uvažuje se ale iobdobném registru firem.

Mezi sledované přestupky bude patřit i „nesprávné nakládání s legálně drženou zbraní“. foto: Profit - Martin Siebert

DROBNÉ DELIKTY

Ministerstvo spravedlnosti připravuje zákon o registru přestupků. Evidence drobných deliktů hrozí zatím jen fyzickým osobám. Uvažuje se ale iobdobném registru firem.

Krádež v samoobsluze, drobné ublížení na těle, nesprávné nakládání s legálně drženou zbraní. To jsou příklady menších přestupků, které by měl sledovat chystaný registr. „Evidovat se budou zejména přestupky, u nichž se zavádí trestnost recidivy,“ říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Kdo se dopustí deliktu, bude mít záznam v registru. Při opakovaní přestupku už může být delikvent trestně stíhán. V registru mají být přestupky zapsány pět let. Informace o tom, že se jich osoba dopustila, bude obsažena ive výpisu z trestního rejstříku. „Předpokládáme evidenci přestupků také v oblastech, kde dochází ke korupci. Například při zadávání státních zakázek nebo udělování podpor,“ upřesňuje Dimun.

DALŠÍ NA ŘADĚ JSOU SPOLEČNOSTI

Ministerstvo spravedlnosti zatím zpracovává věcný návrh zákona. Hotov má být nejpozději v březnu 2005. „Zákon o evidenci přestupků fyzických osob je jen prvním krokem,“ dodává ale Milena Bačkovská z ministerstva vnitra, které zpracovávalo věcný záměr zákona. Ve druhé fázi bude podle ní možné zaměřit se i na evidenci deliktů právnických osob. Po takové evidenci volá například organizace Transparency International, která se zabývá sledováním korupce. Organizace usiluje o zavedení takzvané „černé listiny firem“. Podle zástupce Transparency International Michala Štičky by měla být na tento seznam zapsána firma, která se dopustí nějakého deliktu nebo korupce. „Neměla by pak několik let přístup ke státním zakázkám,“ říká Štička. Podle něj by to pomohlo snížit korupci. Podobná černá listina již funguje v N ěmecku, Velké Británii nebo Nizozemsku. Podle ministerstva vnitra je ale problémem, jak definovat korupci jako správní delikt. „Je to nedodržení zákona o finanční kontrole? Nebo zákona o lesích? Jsou správním deliktem daňové nedoplatky?“ ptá se řečnicky Bačkovská. Skepticky se na zřízení registru delikventních firem dívá právnička Helena Prášková z P rávnické fakulty UK v Praze. „Zkušenosti ze zahraničí jsou rozporuplné. V N ěmecku i jinde se ukázalo, že není jasné, jakou má vlastně listina právní závaznost.“ Korupční jednání podle ní navíc prý není ani tak problémem soukromých firem. „V praxi vidíme, že problémy jsou spíš na straně zadavatelů veřejných zakázek, než na straně firem. A to černá listina stejně nevyřeší,“ domnívá se Prášková.

NEJDŘÍV TRESTNÍ ODPOVĚDNOST FIREM

Registr přestupků firem každopádně hned tak nevznikne. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna je to předčasná otázka. „Evidence bude řešena až ve vztahu k navrhovanému zákonu o trestní odpovědnosti právnických osob,“ upřesňuje. Ten ale poslanecká sněmovna minulý týden smetla ze stolu hned při prvním čtení. Proti vládnímu návrhu se postavila ODS a komunisté. Zamítnutý zákon by dával soudu právo firmu zrušit, zabavit její majetek nebo jí uložit pokutu. Trestem mělo být i zveřejnění odsuzujícího rozsudku v médiích.

Podle stínového ministra spravedlnosti ODS Jiřího Pospíšila obsahoval návrh takové absurdity, jako že právnická osoba může spáchat znásilnění nebo sexuální nátlak. „V e výčtu trestných činů nejsou jen daňové a hospodářské delikty, ale i trestné činy, které vždy spáchá konkrétní osoba a s právnickou osobou nijak nesouvisí,“ řekl ve sněmovně Pospíšil. Pochybnosti ohledně zavedení trestní odpovědnost právnických osob mají i policisté a státní zástupci. Podle nich může být plánovaná úprava zneužita pro nekalý konkurenční boj. Vyšetřovatelé se bojí, že je zavalí trestní oznámení na firmy, kterých se chce zbavit jejich konkurence. Ministr spravedlnosti Pavel N ěmec sdělil, že zamítnutý zákon vláda už znovu nepředloží. Jeho principy se prý ale pokusí prosadit v rámci nového trestního zákona, který již projednávají sněmovní výbory. Na nutnosti zavedení trestní odpovědnosti firem každopádně vládní poslanci i nadále trvají. Dokud ji ale neprosadí, nevznikne pravděpodobně ani registr firemních přestupků. n

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít