Vzhůru k velkým projektům - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vzhůru k velkým projektům

, Vladimír Piskáček,
Vzhůru k velkým projektům
Zdroj: Euro.cz

CitiLeasing prodal část portfolia a opustil segment malých a středních firem

Jednou z aktuálních transakcí na leasingovém trhu je prodej části portfolia CitiLeasingu společnosti SG Equipment Finance ČR, jež je stejně jako například Komerční banka součástí skupiny Société Générale. Šéf CitiLeasingu Rastislav Kereskeni uvádí, že firma se v žádném případě nestahuje z trhu, jen mění své zaměření. Od letošního roku se soustředí pouze na velké projekty.

EURO: CitiLeasing se zbavil části svého portfolia. Budete v prodejích smluv pokračovat, nebo byla tato tranše jediná?
KERESKENI: CitiLeasing v rámci optimalizace a zefektivnění svých aktivit opustil segment malých a středních podniků. Rozhodli jsme se pro prodej této části portfolia, který se úspěšně uskutečnil k začátku února letošního roku. Velikost prodaného portfolia z hlediska počtu smluv představovala přibližně 80 procent všech aktivních leasingovách smluv, nicméně z hlediska finančního pouze 20 procent hodnoty portfolia.

EURO: Jak velký objem smluv po prodeji spravujete?
KERESKENI: Velikost portfolia CitiLeasingu ke konci března 2006 činila 1,2 miliardy korun.

EURO: Co se týče dalšího zaměření CitiLeasingu, hodláte hlavně spolupracovat s velkými firmami, nebo se budete více orientovat na retail?
KERESKENI: CitiLeasing se bude v úzké spolupráci se sesterskou společností Citibank ČR nadále soustřeďovat na projekty většího jednorázového charakteru umožňující nejlépe využít mezinárodních odborných a profesionálních znalostí a zkušeností.

EURO: Které druhy leasingu nabízíte?
KERESKENI: V produktové nabídce CitiLeasingu jsou všechny finanční struktury počínaje finančním a operativním leasingem na základě českých účetních standardů a konče strukturami podle mezinárodních účetních standardů (IAS) anebo amerických účetních standardů (US GAAP). Společnost se plně věnuje finančnímu produktu a nenabízí k leasingu doprovodné služby, jako je pojištění anebo servis či údržba předmětů leasingu.

EURO: Můžete uvést některé významné zakázky, jež zůstaly ve vašem portfoliu?
KERESKENI: Největší jednorázovou zakázkou v historii CitiLeasingu v České republice je finanční leasing nákladních vagonů pro České dráhy. Velikost zakázky představuje 1,2 miliardy korun. Zakázka se ještě pořád realizuje a poslední vagony by měly být drahám předány k užívání do konce června 2006.