Vzhůru do ráje

25. června 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
25. června 2007, 00:00

DAŇOVĚ ATRAKTIVNÍ DESTINACE Uvažujete o přestěhování kvůli nižším daním? Pořídit si firmu na Seychelách zabere jen pár hodin. Společnost bude mít ředitele i akcionáře, a že patří právě vám, se nikdo nikdy nemusí dozvědět. Pokud si ovšem zakládáte na serióznosti, zvolte pro daňovou optimalizaci raději Nizozemsko.

DAŇOVĚ ATRAKTIVNÍ DESTINACE Uvažujete o přestěhování kvůli nižším daním? Pořídit si firmu na Seychelách zabere jen pár hodin. Společnost bude mít ředitele i akcionáře, a že patří právě vám, se nikdo nikdy nemusí dozvědět. Pokud si ovšem zakládáte na serióznosti, zvolte pro daňovou optimalizaci raději Nizozemsko.

Ten, kdo svoji firmu přestěhoval do některé z „daňově vstřícných“ zemí, se do Česka hned tak nevrátí. Tuzemské daně by prý musely klesnout minimálně na deset procent. Jenže o tom česká vláda neuvažuje. Daň z příjmu právnických osob by se podle předkládané reformy měla ustálit na 19 procentech. Takto vysoká sazba ovšem žádným lákadlem není.

„Pod pojmem daňový ráj („tax heaven“ – termín spíše populární než právní) si lze představit lokalitu, kde je – hovoříme-li o dani z příjmů – uplatňován pouze systém správních či vládních poplatků za založení a provoz obchodní společnosti namísto běžného daňového režimu. Charakteristickým rysem je také vysoká anonymita vlastnických vztahů,“ vysvětluje Michal Sailer, daňový konzultant společnosti Apogeo Tax.

Mezi nejoblíbenější daňově vstřícné destinace ale u českých podnikatelů nepatří karibský ráj, nýbrž daňově vstřícná část Evropy – Nizozemsko, Lucembursko, v poslední době pak Malta a Kypr. V nabídce specializovaných poradců mezi zeměmi s nízkým zdaněním figuruje i Slovensko, Maďarsko nebo Švýcarsko.

DRŽÍME SE V EVROPĚ

Daňově výhodné destinace lze totiž rozdělit do dvou základních oblastí: na země se zvýhodněným daňovým režimem a na daňové ráje. „Zatímco země se zvýhodněným daňovým režimem jsou používány ke standardnímu ekonomickému a daňovému plánování a využívají je hlavně velké nadnárodní firmy, daňové ráje jsou především využívány menšími firmami a podnikateli,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Atlantik Asset Management Dalibor Mátl.

„Po vstupu do Evropské unie je patrný trend příklonu k využívání spíše členských zemí s příznivým daňovým a právním režimem jako je Nizozemsko, Kypr či Malta, oproti mimoevropským lokalitám jako jsou Britské Panenské ostrovy či Kajmanské ostrovy,“ potvrzuje Daniel Weinhold, partner právnické firmy Weinhold Legal.

„Záměrem investora přitom v žádném případě není ošidit stát na daních tím, že by si fakturoval nevykonané služby ze zahraniční společnosti na svůj český subjekt nebo jinak obejít zákon, jak se mnozí domnívají. Jde o využití výhodnějších daňových podmínek v rámci mezinárodního obchodu, ale také třeba transparentnějšího právního systému, mezinárodní smlouvou zajištěné ochrany investic, efektivnější distribuce dividend v rámci holdingu nebo výhodnější správy ochranných známek a průmyslových vzorů,“ vysvětluje Sailer.

NA SKRYTÍ IDENTITY Založit si společnost například na Seychelách je možné během několika hodin. U řady poradenských firem celou proceduru dokonce zvládnete i prostřednictvím internetu. Nabídnou vám firmu vlastněnou akcionáři a řízenou jmenovaným ředitelem. Osoba skutečného vlastníka tak může zůstat v utajení pro jakoukoli třetí osobu mimo společnost. Vlastnická práva se pak v tomto případě vykonávají na základě plné moci. Ta skutečnému majiteli společnosti umožní jednat jejím jménem nebo například otevírat a spravovat bankovní účty vedené na její jméno. To vše pořídíte řádově za stovky eur.

A k čemu je taková společnost dobrá? „Český podnikatel se může dostat do situace, kdy je jeho majetek ohrožen,“ nastiňují poradci v oboru. Zmiňují například riziko okradení společníkem, úskalí spojené s nepřiměřenými pokutami, ale i třeba problémy, které vyplývají z nedokonalosti tuzemské legislativy. Samostatnou kapitolou je pak problematika rozvodových či dědických řízení.

LÁKAVÁ NULA

Hlavní výhodou daňových rájů je především nulové zdanění. Mezi ty zprofanovanější patří Seychely, Bahamy a Kajmanské ostrovy. Naopak za hlavní nevýhodu se považují nízké požadavky na transparentnost: Není nutné podávat daňové přiznání a není vyžadováno auditované účetnictví. Z toho vyplývá menší důvěryhodnost společností založených v takovéto destinaci.

„Seychely patří k velmi mladým daňovým rájům snažícím stát se jakýmsi africkým daňovým Karibikem,“ vysvětluje Mátl. Využívají se především pro zakládání nebo spíše registrování společností a trustů. Sídlo zde mají také některé banky či pojišťovny. Jestliže jsou Seychely mediálně nerozlučně spojeny se jménem Radovana Krejčíře, lze totéž říci o spojení Baham a Viktora Koženého.

Tato karibská země známá donedávna jako „mořské sídlo“ řady hollywodských hvězd, získala svou proslulost zejména ve spojení s privatizačními kauzami Česka a Ázerbájdžánu. Z čistě obchodního pohledu jsou Bahamy v rámci daňových rájů jakýmsi Lucemburskem, protože se jedná o jeden z nejstarších vůbec.

„Bahamská jurisdikce nabízí bezpočet možností při zakládání či registraci společností a je známá svou benevolencí při zveřejňování údajů o společnostech či jejich vlastnících,“ upozorňuje Mátl. Bahamy jsou rovněž známy jako země, kde je relativně jednoduché získání státního občanství. To pak umožní ještě větší využití výhod, které tato destinace nabízí.

V UNII VEDE NIZOZEMSKO

Držme se ale evropských možností daňové optimalizace, stejně jako tak činí většina českých podnikatelů. Mezi země s příznivými daněmi patří zejména Nizozemsko, Lucembursko, Kypr a Malta. Pokud svoji firmu chcete přestěhovat do některé z těchto zemí, musíte v první řadě splnit požadavky na minimální výši základního kapitálu. Ten zpravidla začíná na 18 tisících až 70 tisících eur. Vyžadováno je samozřejmě pravidelné podávání daňového přiznání a většinou je nutní mít i auditované účetnictví. Za to ale kromě úlevy na daních získáte i důvěryhodnou adresu.

K nejoblíbenějším daňově výhodným destinacím patří Nizozemsko, které představuje především dobrou adresu pro mezinárodní obchod a investování. Holdingům majícím příjem pouze z dividend či kapitálových příjmů nabízí možnost redukovat či zcela eliminovat daň z příjmů, platí zde rovněž nulová srážková daň.

Nehodí se ale příliš pro malé firmy, protože má vysoké požadavky na výši základního kapitálu a dražší účetní, právní a auditorské služby. Vlivem vysoké poptávky po zakládání společností zde místní oficiální orgány nevykazují přílišnou pružnost.

Jednou z nejstarších zemí využívaných pro daňové plánování je Lucembursko. „Kromě celé řady obchodních firem je pověstné především výhodným daňovým režimem pro velké a renomované finanční instituce – především globální banky, které na lucemburském území zakládají investiční společnosti a investiční fondy,“ vysvětluje Mátl. Založit zde společnost ovšem opět představuje finančně náročnější variantu s relativně drahými službami spojenými s provozem společnosti na lucemburském území.

HITEM LETOŠNÍ SEZONY MALTA A KYPR

Naopak jedněmi z novějších daňově vstřícných destinací jsou Malta a Kypr. Jejich vlády totiž s přistoupením k Evropské unii začaly velmi silně podporovat příliv zahraničních investic. Obě země se stávají velice oblíbeným a respektovaným místem pro vznik mezinárodních společností ať holdingového typu, tak klasických akciových společností. Daňová optimalizace funguje tak, že mateřská akciová společnosti z maltského či kyperského území řídí své dceřiné firmy a příjem od nich daní podle místních daňových zákonů.

Společnosti registrované na Kypru, jejichž akcie vlastní cizinci, platí daň z příjmu pouze ve výši 4,25 procenta. Při dědictví akcií společnosti není aplikována dědická daň. Zahraniční investoři najdou podle poradenské firmy AronInvest na Kypru také vysokou míru diskrétnosti, která se váže k registraci i činnosti firem. Skuteční vlastníci mohou zůstat v anonymitě. Fungování takovýchto společností není na Kypru upraveno zvláštní legislativou, což je může v očích potenciálních partnerů částečně diskreditovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít