VZESTUP ZATÍM BEZ PÁDU - Euro.cz

Přihlášení

VZESTUP ZATÍM BEZ PÁDU

, Ondřej Lér,
VZESTUP ZATÍM BEZ PÁDU
Zdroj: Euro.cz

J o s e f     K o t r b a

Byla to tenkrát v roce 1994 krásná svatba. Nadějný ekonom Josef Kotrba si bral nadějnou političku Petru Buzkovou. Na rožni se opékalo prasátko, všichni se radovali. Petra Buzková je pořád nadějnou političkou, její nynější manžel se však mezitím transformoval v manažerskou, ale stále dobře placenou černou ovci.

Příběh o Josefu Kotrbovi je tak trochu příběhem o české transformaci. Ač mlád, neb se narodil až 31. května 1965, stihl toho hodně. Jeho poslední politické členství bylo v Občanské demokratické straně. Dokud tato strana hrála nějakou podstatnější roli, což bylo do parlamentních voleb v červnu 1997, měla politicky a personálně pod palcem dvě významné sféry – hospodářství, respektive privatizaci, a významnou část médií, včetně veřejnoprávní České televize. Dnes ale Kotrba v žádné politické straně není, protože, jak sám zdůrazňuje, to nejde dohromady s jeho podnikatelskými aktivitami. Dodejme, že na neslučitelnost politiky s byznysem ho upozornil sám jeho nynější šéf Jaroslav Klapal, generální ředitel polostátní České spořitelny.

Ještě předtím, než Kotrba vstoupil alespoň pasivně do polistopadové politiky, zdolal zdárně gymnázium a pak Vysokou školu ekonomickou, obor ekonomika průmyslu. Další etapou byl Ekonomický ústav ČSAV. Jednou z rozhodujících událostí v jeho životě se stalo stipendium na Pittsburské univerzitě ve Spojených státech, které mu přineslo atraktivní formální vzdělání a také první peníze ve formě uspořených dolarů. Díky svým známostem se špičkami v ODA se dostal v roce 1993 do dozorčí rady akciové společnosti Lidové noviny. Pravděpodobně tehdy se začal formovat Kotrba manažer.

Od dozorčí rady původně disidentských Lidových novin to byl jenom kousek do dozorčí rady Komerční banky, do představenstva SPT Telecom a do funkcí ve statutárních orgánech mnoha dalších společností. Kdo by si nechtěl snadno vydělat nějakou tu korunu a zabydlet se ve svém na pěkném místě v Praze, navíc když plánuje rodinu? O nadějné kádry posvěcené Amerikou mělo v polovině 90. let zájem mnoho podniků, zvlášť když šlo o manžela perspektivní a také žensky atraktivní sociálnědemokratické političky Petry Buzkové. Pronést v té či oné dozorčí radě pár záslužných chytrých slov není pro člověka s maturitou problém dodneška, pokud se tam ovšem dostane.

„Pobyt v Americe je tím nejlepším způsobem, jak se zbavit provinciálního pohledu, který u nás tak kvete, říká dnes Kotrba. Své manželství s populární političkou Petrou Buzkovou však vidí spíše jako profesní přítěž. „Přináší to problémy, které bych jinak neměl, tvrdí. Fakt je, že předseda ČSSD Miloš Zeman svou mladou rivalku Petru Buzkovou v lásce nemá, ani nemluvě o jejím manželovi, dnes z hospodářských důvodů již bývalém členu proprivatizační ODA.

Na Pittsburské univerzitě se Kotrba zabýval hlavně teorií her. Do odborné literatury přispěl, jak říká, několika články. Akademická dráha mu však očividně neseděla, a tak raději se nechal na jaře 1997 jmenovat do vedení České spořitelny, kde dnes jako náměstek generálního ředitele zodpovídá za obchody na kapitálovém a peněžním trhu. Občas ho můžete vidět, jak se snaží zaparkovat v centru Prahy svou služební černou audinu.

„Přestože práce v Národohospodářském ústavu byla nesmírně zajímavá, postupně jsem se stále více stával akademickým úředníkem. Měl jsem proto na výběr, jestli zůstanu špatně placeným akademickým, nebo dobře placeným bankovním úředníkem, vysvětlil Kotrba v roce 1997 důvod změny zaměstnání. „Česká spořitelna navíc nepochybně patří k velmi solidním institucím, dodal. Spojení s akademickým světem si po-dle svých tehdejších slov hodlal i nadále podržet například formou přednášek pro studenty Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání (CERGE). Dnes to ale vidí pragmatičtěji. „Na dvou židlích sedět nelze, říká a dodává: „Jsem manažerem a chci jím zůstat.

To ale možná až tak jednoduché nebude. Zřejmě v únoru proběhne mimořádná valná hromada České spořitelny a na ní by bezpochyby měly padat něčí hlavy. Jednou z obětí by logicky vzato měl být také Josef Kotrba, protože svou funkcí zodpovídá za asi sedmimiliardovou ztrátu, kterou ČS utrpěla loni v létě na ruském a ukrajinském kapitálovém trhu. Žádným excelentním protiziskem se vykázat nemůže. Sám Kotrba ty peníze na proklatém ruském trhu, kde utrpěl loni v létě superztrátu i spekulační génius George Soros, neprodělal. Prodělalo je ale oddělení, kterému velí. Kotrba dnes přiznává, že udělal chybu alespoň v tom smyslu, že na práci svých lidí řádně nedohlédl.

Největší radostí Josefa Kotrby je v dnešních dnech, před mimořádnou valnou hromadou České spořitelny, asi jeho dcera Anna, která se narodila v prosinci 1996. „Je to nádherná holka, říká a bafá doutník, který se v poslední době stal, zřejmě i v důsledku vypjaté situace ve spořitelně, jeho symbolickou součástí. Na stěnách jeho kanceláře stále visí několik historických map, které jsou jeho koníčkem, i když jich je o poznání méně než na bývalém Kotrbově akademickém pracovišti. Až přijde čas, určitě si je odnese s sebou do nové velké kanceláře.