Vždy ve střehu

19. března 2007, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
19. března 2007, 00:00

LEASINGI když spotřebitelské úvěry získávají stále na oblibě, suverénní postavení leasingu zatím příliš neohrožují. Obor totiž dokáže drobné výpadky kompenzovat novými produkty.Objem leasingu movitých věcí členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni meziročně stoupl o šest procent na 106,4 miliardy korun.

LEASING I když spotřebitelské úvěry získávají stále na oblibě, suverénní postavení leasingu zatím příliš neohrožují. Obor totiž dokáže drobné výpadky kompenzovat novými produkty.

Objem leasingu movitých věcí členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni meziročně stoupl o šest procent na 106,4 miliardy korun. Zároveň tyto společnosti poskytly spotřebitelské úvěry za 36,6 miliardy korun, což znamenalo nárůst o 13 procent.

Členové asociace přitom obsluhují zhruba 97 procent tuzemského trhu. „K rekordní hodnotě leasingu přispěl zejména růst české ekonomiky,“ míní místopředseda asociace Milan Gerža. Pokud se tento trend letos dramaticky nezhorší, dá se prý opět předpokládat mírný růst leasingu.

STOUPÁ LEASING OJETIN

V minulosti oblíbený leasing nových automobilů v současnosti čelí ostré konkurenci spotřebitelských úvěrů. Leasing se ovšem začíná prosazovat v oblasti ojetin.

Podíl leasingu nových osobních a užitkových vozidel je pod 50 procenty. Celkový podíl leasingu dopravní techniky je 70 procent, v oblasti strojů a zařízení 23 procent a pět procent v případě kancelářské a výpočetní techniky. Leasing nemovitostí v minulém roce klesl o desetinu na 11,2 miliardy korun. „Brzdou v tomto případě zůstává jeho dvojí zatížení daní z převodu nemovitostí a obtížná odhadnutelnost její kalkulace,“ upozorňuje předseda asociace Vratislav Válek.

TRH OVLÁDÁ PĚTICE FIREM

Z hlediska zákaznického zaměření leasingu opět dominoval sektor soukromých služeb (54 procent). Následoval leasing do průmyslu a stavebnictví (36 procent), leasing do veřejného sektoru služeb a leasing do zemědělství (po pěti procentech). Podíl operativního leasingu se na celkových objemech zvýšil na 14 procent, zatímco v roce 2005 představoval 12 procent. Podle Válka statistika za loňský rok jednoznačně potvrzuje rostoucí koncentraci trhu. Podíl pěti největších firem v oboru se zvýšil o jeden procentní bod na 53,3 procenta.

Český leasingový trh zaujímá v evropském měřítku čtrnácté místo. Mezi novými evropskými tržními ekonomikami je na prvním místě. Podíl leasingu na financování movitých investic se v Česku blíží 30 procentům, což je po Velké Británii v Evropě nejvíce. Za 16 let existence leasingu v Česku se zde tímto způsobem investovalo 1,1 bilionu korun.

NEJVĚTŠÍ HRÁČI NA TRHU

(podle objemu nově uzavřených obchodů)

firma 2005 2006

ČSOB Leasing 16,7 mld. Kč 17,6 mld. Kč

CAC Leasing 14,0 mld. Kč 14,0 mld. Kč

ŠkoFIN 10,8 mld. Kč 9,9 mld. Kč

SG Equipment 6,5 mld. Kč 8,5 mld. Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít