Vzdorovat protekcionismu? Země MMF dřívější závazek nepotvrdily - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vzdorovat protekcionismu? Země MMF dřívější závazek nepotvrdily

, čtk,
Vzdorovat protekcionismu? Země MMF dřívější závazek nepotvrdily
Zdroj: čtk

Členské země Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes slíbily, že budou usilovat o snížení ekonomických nerovnováh ve světě. Jejich prohlášení nicméně neobsahuje dřívější závazek, že budou vzdorovat všem formám protekcionismu. Informovala o tom agentura Reuters.

Řada zemí se v poslední době obává protekcionistických tendencí nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten prohlašuje, že ochrání americký průmysl před zahraniční konkurencí, zejména před přílivem levného zboží z Mexika a z Číny. Snaží se přimět firmy k výrobě ve Spojených státech a hrozí zavedením vysokých dovozních cel.

Členové MMF se nadále zavazují, že se zdrží devalvací domácích měn s cílem získat konkurenční výhodu na mezinárodním trhu. „Budeme rovněž spolupracovat na snížení globálních nerovnováh,“ píše se v dnešním prohlášení Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC), který určuje strategii MMF.

„Používání slova protekcionismus je velmi nejednoznačné,“ řekl předseda IMFC Agustin Carstens na otázku, proč prohlášení neobsahuje dřívější závazek vzdorovat všem formám protekcionismu.


Přečtěte si:

Paradox protekcionismu: politici jej hlásají, sami v něj neveří. Bude Trump jiný?

 Ilustrační foto


Dnešní komuniké IMFC se do značné míry podobá březnovému prohlášení skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20. Americký ministr financí Steven Mnuchin tehdy uvedl, že závazek namířený proti protekcionismu již není relevantní.

Podle Carstense se nicméně všichni shodují na potřebě volného a spravedlivého obchodu. Komuniké IMFC rovněž upozorňuje, že ačkoli oživení světové ekonomiky nabírá na síle, tempo hospodářského je stále pouze mírné. Poukazuje také na zvýšenou politickou nejistotu.

Měnový fond tento týden předpověděl, že tempo růstu světové ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,5 procenta z loňských 3,1 procenta. Zároveň ale varoval, že hospodářské oživení ohrožují protekcionistické tendence v mezinárodním obchodě. „Nejvýznamnější hrozbou je obrat směrem k protekcionismu, který by vedl k obchodní válce,“ uvedl hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld.


O politice MMF čtěte více:

Globální ekonomika roste. MMF varuje před obchodní válkou

MMF varuje před daňovou reformou v USA, může zhoršit globální finanční stabilitu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze