Významnými vývozci jsou i menší firmy

16. února 2004, 00:00 - (dr)
16. února 2004, 00:00

NA CELKOVÉM VÝVOZU SE PODÍLEJÍ TISÍCE TUZEMSKÝCH FIREM. OBJEMY JEDNOTLIVÝCH OBCHODŮ SE NEPOČÍTAJÍ VE VELKÝCH ČÍSLECH, ALE PRO MENŠÍ PODNIKY JE PRONIKÁNÍ NA ZAHRANIČNÍ TRHY STEJNĚ DŮLEŽITÉ JAKO PRO VELKÉ.

NA CELKOVÉM VÝVOZU SE PODÍLEJÍ TISÍCE TUZEMSKÝCH FIREM. OBJEMY JEDNOTLIVÝCH OBCHODŮ SE NEPOČÍTAJÍ VE VELKÝCH ČÍSLECH, ALE PRO MENŠÍ PODNIKY JE PRONIKÁNÍ NA ZAHRANIČNÍ TRHY STEJNĚ DŮLEŽITÉ JAKO PRO VELKÉ.

Níže uvedené firmy mají jedno společné - využily při vstupu na zahraniční trhy a při získávání obchodních kontaktů některou ze služeb agentury pro podporu vývozu CzechTrade.

ITALOVÉ BUDOU SVÍTIT ČESKÝMI ŽÁROVKAMI

Zakázku na první dodávku 210 tisíc kusů elektrických žárovek italské firmě La Filometallica z Milána získala východočeská společnost Novalamp. Celková hodnota obchodu je zhruba 750 tisíc korun. „Myslím, že se jedná o velmi perspektivní spolupráci. Italská společnost totiž zvažuje utlumení vlastní výroby, což představuje deset až dvanáct milionů kusů žárovek ročně. Proto hledá stabilního zahraničního partnera pro svěření podstatné části své výroby,“ uvedl vedoucí prodeje společnosti Novalamp Radek Kalous. Pro nově vzniklou firmu z Pardubicka se díky kontraktu otevírá v Itálii cesta k dlouhodobé spolupráci, která by v budoucnu měla vytížit až třetinu celkové výroby firmy. Společnost Novalamp navázala na výrobu žárovek a osvětlovacích zdrojů po tradičním českém výrobci Teslamp Holešovice, který vloni na podzim zkrachoval. Při své expanzi se výrazně orientuje na zahraniční trhy. Velká část produkce míří na náročné trhy Německa, Francie a V elké Británie.

NOVITEX OBLÉKNE ŠPANĚLSKÉ VOJÁKY Společnost Novitex (člen skupiny Sukno) získala zakázku od španělského oděvního obra, firmy Induyco, na dodávku vlněných tkanin pro výrobu vojenských uniforem. Španělé začali uvažovat o možnosti dodávek z Česka již v polovině roku 2001. Teprve na počátku roku 2002 však navštívili nákupčí Induyka veletrh Styl a vytipovaným firmám poslali technické specifikace požadovaných látek. Z Česka pak dostali čtyři nabídky. Firma Novitex se rozhodla podpořit svou nabídku iosobním jednáním a vydala se do Španělska. Byla také schopna přizpůsobit se náročným technickým požadavkům a zakázku dostala. Pro Novitex to znamená otevření dveří k velmi významnému zákazníkovi. Induyco je ve Španělsku se skupinou Inditex (Zara) největší oděvní firmou, která provozuje několik franchisových firem na distribuci oděvů. Induyco je akciově propojena s největší sítí obchodních domů ve Španělsku, společností El Corte Inglés. Španělská firma má dnes zájem nakupovat od společnosti Novitex nejen tkaniny pro vojenské uniformy, ale i pro módní konfekci. VÝCHODNÍ TRHY PŘITAHUJÍ**

Exportní přínos zaznamenala také pardubická firma Prokop Invest. Po téměř ročním projednávání, vyjasňování specifikace požadavků a zajišťování finančních prostředků podepsala kontrakt na dodávku velkokapacitního obilního sila pro ukrajinského zákazníka za 5,2 milionu eur (asi 168 milionů korun). Vloni měla firma tržby přibližně 120 milionů korun. „Tato zakázka znamená v naší jeden a půl roční historii doposud největší kontrakt,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Prokop Invest Ladislav Pék. Společnost Orpa z Lanškrouna se zabývá hlavně papírenskou a strojírenskou výrobou a zpracováním plastických hmot. Podnik se při vývozu orientuje na východní trhy. Orpa například získala odbyt do jedné z největších textilek v Lotyšsku, společnosti Lauma. Také se soustřeďuje na polský a litevský trh, jedná s potenciálními maďarskými a ruskými klienty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít