Výzkumníci po Alpami

06. června 2012, 13:16 - Pavel Hanslíček
06. června 2012, 13:16

Investice do výzkumu a vývoje v Rakousku loni poprvé překročily osm miliard eur

Že rakouské firmy expandují po celé střední Evropě a že země pod Alpami každoročně přiláká miliony turistů, je známá věc. Méně se však ví, že Rakousko se snaží etablovat i jako evropské centrum výzkumu a vývoje (R&D). A to poměrně úspěšně – země každoročně navyšuje podíl svého HDP investovaného do této oblasti. Jestliže ještě v roce 1998 odpovídaly výdaje na R&D 1,8 procenta HDP, tak vloni to bylo již 2,79 procenta. To je více, než v průměru vydává 27 zemí Evropské unie či Spojené státy. Pro srovnání Česko investuje do R&D jen 1,5 procenta HDP.

Žádané centrum

Díky nárůstu podílu na HDP se logicky zvyšuje i absolutní částka investic do R&D – ty vloni v Rakousku poprvé překročily hranici osm miliard eur. Téměř 39 procent uhradil stát, zbytek připadl na soukromé společnosti. „V privátní sféře dominují zahraniční firmy, které u nás vloni investovaly přes 2,6 miliardy eur,“ říká Hanni Grassauer, mluvčí Austria Business Agency, organizace zodpovědné za lákání zahraničních investorů. Přestože dosud většina rakouských firemních výdajů na R&D pochází z tradičních sektorů, jako je strojírenský průmysl či automobilový průmysl, postupně se zvyšuje i podíl progresivních oborů. „Kromě komunikačních technologií se Rakousko postupně stává poptávanou evropskou destinací pro výzkum v oblasti biotechnologií, zdravotnické techniky, výzkumu rakoviny či technologií pro životní prostředí,“ potvrzuje Grassauer. Laboratoře v alpské republice již mají světoví farmaceutičtí obři, jako je GlaxoSmithKline či Boehringer Ingelheim, společnost Ottobock zase ve Vídni vyvíjí inovace v oblasti zdravotních pomůcek.

Ambiciózní cíl

Mimo biologické vědy kvete v Rakousku i výzkum pro automobilový průmysl. Zájem automobilek se soustředí nedaleko Lince ve městě Steyr (Štýr), kde působí velké výrobní závody společností BMW, MAN a Magna. Například pro BMW je závod ve Steyru nejen největší továrnou na výrobu motorů, ale i zároveň kompetenčním centrem pro vývoj dieselových pohonů. Světový výrobce náklaďáků MAN zde zase vyvíjí lehké a středně těžké vozy. Co motivuje světové výrobce k přesunu výzkumu do Rakouska? Dle průzkumu EU Innovation Union Scoreboard především kvalita lidského kapitálu a výzkumných systémů. A také finanční podněty – kromě speciálních vládních programů jde i o uhrazení části nákladů na výzkum a vývoj. O tuto prémii ve výši deseti procent výdajů na R&D může na finančním úřadu požádat každá firma podnikající v Rakousku. Vloni se na této prémii vyplatilo 330 milionů eur, to je skoro třikrát tolik než při jejím zavedení v roce 2005. A > úsilí o lákání dalších výzkumných zakázek nese své ovoce – loni v listopadu se 22 mezinárodních firem (například společnosti Baxter, Infineon či NXP Semiconductors) s pobočkou v Rakousku zavázalo, že do roku 2015 navýší výdaje na R&D o 20 procent. I proto si může Rakousko dávat ambiciózní cíle včetně dalšího nárůstu podílu výdajů na R&D na HDP – podle plánů vlády by se měl v roce 2020 vyšplhat téměř na čtyři procenta. Pro srovnání: Izrael coby absolutní světový šampion v oblasti podílu výdajů na výzkum vzhledem k velikosti své ekonomiky nyní vykazuje hodnotu tohoto ukazatele 4,2 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít