Vyždímané soláry. Na nové podpoře obnovitelných zdrojů vydělají majitelé bioplynek - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vyždímané soláry. Na nové podpoře obnovitelných zdrojů vydělají majitelé bioplynek

,
Vyždímané soláry. Na nové podpoře obnovitelných zdrojů vydělají majitelé bioplynek
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Z provozovatelů fotovoltaických elektráren jsou definitivně nepřátelé státu. Z nových pravidel poskytování podpory naopak budou těžit majitelé bioplynek, například Agrofert.

Vláda a prezident je popisuje jako barony, kteří přišli bezpracně ke gigantickým ziskům a teď se povalují na plážích někde v Karibiku. Jenže realita je mnohdy odlišná. „Vedle zadlužení v rodině a u kamarádů jsem musel podepsat směnku v bance na 30 milionů. Riskoval jsem tehdy všechno s vědomím, že v případě neúspěchu budu splácet své dluhy zřejmě po celý zbytek života,“ vzpomíná dnes jeden z vlastníků solární elektrárny, který si nepřál být jmenován. Na podnikání v energetice se vrhl v roce 2010, dodnes považovaném za rok, kdy došlo k jednomu z největších porevolučních tunelů.

Solární boom, který tehdy vláda umožnila svým laxním přístupem, logicky přitáhl kromě spekulantů a „tunelářů“ pozornost i běžných investorů, kteří se tehdy rozhodovali, zda své peníze neinvestují třeba do realit.

„Kdybych tehdy investoval deset milionů korun do koupě nemovitosti, dnes by měla hodnotu 18 milionů a navíc bych získal další čtyři miliony na nájmu. To je v průměru dvanáctiprocentní výnos ročně. Je tedy každý vlastník nemovitostní baron?“ ptá se vlastník solární elektrárny.

\"\"

Jenže solární daň, zavedení povinných příspěvků do fondu na recyklaci fotovoltaických panelů nebo retroaktivní nastavení míry návratnosti solárních elektráren (tedy regulace výdělku ze soukromého podnikání) český byznys s fotovoltaikou zásadně poškodily.

Poslední kládou přiloženou na bedra provozovatelů fotovoltaik je novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou vláda na konci dubna odeslala…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?