Vytváření harmonie pomocí pěti prvků

08. září 2003, 00:00 - MICHAL ZACHAR, info@imageaudit.info
08. září 2003, 00:00

JAKÉ MÍSTO SI PRO ŽIVOT VYTVOŘÍME, ZÁLEŽÍ VĚTŠINOU JEN A POUZE NA NÁS. MŮŽE TO BÝT KDEKOLIV. POMOCI NÁM PŘITOM MOHOU SYMBOLY TZV. PĚTI PRVKŮ: DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV A VODA.

PROSTOR KOLEM NÁS

JAKÉ MÍSTO SI PRO ŽIVOT VYTVOŘÍME, ZÁLEŽÍ VĚTŠINOU JEN A POUZE NA NÁS. MŮŽE TO BÝT KDEKOLIV. POMOCI NÁM PŘITOM MOHOU SYMBOLY TZV. PĚTI PRVKŮ: DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV A VODA.

Se symboly pěti prvků se v přírodě potkáváme v přirozené podobě. Ve filozofii feng-shui (technika analyzující životní prostředí člověka za účelem jeho zlepšení) reprezentují vše včetně toho, co okem nevidíme. Přírodní útvary jsou klasifikovány podle nejvýraznějšího prvku. Je-li například v okolí vašeho obydlí jezero či řeka, žijete v prostředí vody. Každý prvek má svou roli při vytváření harmonie. Zelené rostliny naplňují zemi kyslíkem. Oheň slunce nás ohřívá. Země poskytuje ochranu, kov vytváří gravitaci a voda je zdrojem potravy pro život. Staří Číňané si pro svou filozofii přisvojili rytmus slunce, které začíná svou pouť na ranní obloze, aby s večerem ulehlo do tmy. Vše se tedy skládá ze čtyř fází: začátek, střed, pokles a konec. V naší řeči jaro, léto, podzim, zima. Jaru je přiřčen prvek dřevo. Charakterizují jej všechny druhy dřeva, přírodní vlákna a tkaniny. Ale také zelenina, ovoce, byliny, květiny (živé či umělé) - i zobrazené v uměleckých dílech. Typickými pro tento symbol jsou obdélníkové a podlouhlé tvary. Prvek dřevo stimuluje tvořivost a je vhodný pro umělecké ateliéry, restaurace, kavárny, ale také pro nemocnice a sanatoria. Léto je charakteristické dvěma prvky: ohněm a zemí. Oheň je představován sluncem. Také energií, trojúhelníkem a pyramidami. Je prvkem světla a života. Nacházíme jej ve všem, co vyrábí světlo, teplo, lesk. Oheň dodává odvahu, rozum, moudrost a víru. Hodí se do míst spojených se vzděláváním a náboženstvím, ale také módou a designem. Najít ho můžeme v knihovnách, veterinárních klinikách apod. Země je spíše babí - pozdní léto. Je stabilním prvkem přinášejícím klid a rovnováhu. Charakterizují ho stavební materiály pocházející ze země: jíl, cihly, beton, mramor, porcelán, křišťál, písek. Typický je jednoduchý čtvercový vzhled. Země symbolizuje soucit, čest, spolehlivost. Proto se hodí pro nemocnice, vládní budovy nebo sídla, která chtějí být vnímána jako solidní a trvalá. Prvek země najdeme v keramických předmětech, dolech, zemědělství. Kov je prvkem podzimu. Reprezentován je hliníkem, železobetonem, ocelí, mědí, cínem a především obloukovitými tvary. Symbolizuje morální zásady, etiku, spravedlnost. Je vhodný pro finanční či občanské instituce - má v sobě příslib spousty peněz. Zbývá zima, tedy voda, která je krví života. Bez ní nelze žít. Základním prvkem je sklo. Vytváří dojem komunikace, dobročinnosti a hodí se pro budovy s přenosem myšlenek - vydavatelství, galerie, muzea, reklamní agentury, média.

Příště: Barvy a prostor (Autor je vizážista a specialista na firemní image. Je členem sdružení PEI-Vašeinspirace, www.imageaudit.info)

Budova patří tvarem mezi typ země, což je přímo ideální prvek pro finanční instituce. Ovšem přemíra zrcadlových skleněných ploch vytváří dojem vodní stěny, za kterou není vidět, a tak se nedaří navazovat s klientem pozitivní první dojem. * Budova patří v základu mezi stavby typu dřeva. Je umístěna na kopci, slunci blíže a vystavuje svůj oheň na obdiv. Výborné místo pro energické firmy, působící ve sféře obchodní, personální nebo komunikační.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít