Vyšumělé audity

22. června 2012, 13:05 - Táňa Králová
22. června 2012, 13:05

Ministerstvo zemědělství

Skandální odhalení se nekoná. Oznámení výsledků hloubkové kontroly, kterou v lednu poslal ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) do Budějovického Budvaru, se stále odsouvá. Původně se tak mělo stát v březnu, kontrolní závěry ale nebudou ani v červnu, dokdy se měla prověrka hospodaření národního pivovaru protáhnout. „Kontrola probíhá a výsledky lze očekávat začátkem července,“ sdělil minulý týden mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. Nejdříve je dostane ředitel Budvaru Jiří Boček, pak se s nimi seznámí dozorčí rada. Na zasedání, které se koná poslední červnové pondělí, to ale každopádně nebude.
Do ztracena míří podle všeho audit na Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu (PGRLF), který Bendl, reprezentující jediného akcionáře fondu, nařídil loni před Vánocemi. „Ministr požádal o audit dozorčí radu. Ten dosud nebyl radou uskutečněn,“ uvádí mluvčí Bendlova úřadu. Šéfovi Agrární komory Janu Velebovi, který dozorčí radě předsedá, se ministrův příkaz nezamlouval. „Každý rok je hospodaření fondu auditované. Nevím, proč má být znovu,“ reagoval dříve Veleba. Požadavek na hloubkovou kontrolu převelel dál, uložil ji řediteli PGRLF Martinu Karbanovi.
Kontrolory poslal Bendl také do státního podniku Povodí Labe a do Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Závažné chyby nenašli, víc ministerstvo neprozradilo. „Závěry kontrol předkládáme ministerstvu financí a finančnímu úřadu. Více informací sdělovat nemůžeme, podle zákona o státní kontrole jsme povinni zachovávat mlčenlivost,“ uvedl mluvčí Žáček. Bendl si na kontroly potrpí. „Vždy jsem je považoval za samozřejmou součást běžné činnosti úřadu. Věnoval jsem jim velkou pozornost v jakékoli funkci. O to důležitější je hledání úspor v dnešní době, kdy se stát potýká s deficity financí. Kontrolami proto projdou všechny podřízené organizace v resortu,“ prohlásil Bendl v únoru. Jeho úřad teď nechce upřesnit, na koho dalšího se zaměřil. „Další kontroly jsou prováděny v souladu s plánem kontrol,“ odpověděl pouze mluvčí. Naopak obloukem se Bendlův úřad i jiné nezávislé kontrolní orgány vyhýbají Vinařskému fondu, kterým protékají veřejné prostředky k soukromým firmám, přitom nikoli vinařským. Ministerstvo tvrdí, že není oprávněno tento fond prověřovat. „Kontrolním orgánem je dozorčí rada, jejíž členy volí poslanci. Úředníci nemohou do činnosti Vinařského fondu zasahovat ani jej kontrolovat,“ konstatuje Žáček. Dozorčí rady mají ovšem i jiné podniky, kam Bendl kontroly posílá. Pro mimořádný dohled nad Pozemkovým fondem, kde rovněž členy dozorčí rady jmenuje Parlament, dokonce zřídil krizový tým. Vinařského fondu se nedotkne ani reorganizace, již mají kvůli úsporám projít různé instituce v agrárním resortu. Neprůhledné rozdělování peněz z fondu dlouhodobě kritizuje část vinařů, kteří si letos založili Vinařskou asociaci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít