Vysokorychlostní internet byl realitou roku 2002

06. ledna 2003, 00:00 - Dvoustranu připravil Aleš Vokál vokal@profit.cz
06. ledna 2003, 00:00

Budoucnost kabelové televize je v její digitalizaci, říkají odborníci Kabelové televize částečně suplují neschopnost telekomunikačních operátorů dohodnout se na jednotném postupu v oblasti ADSL technologie. Společnosti jako TESmedia a UPC již standardně nabízejí vysokorychlostní internet.

Budoucnost kabelové televize je v její digitalizaci, říkají odborníci

Kabelové televize částečně suplují neschopnost telekomunikačních operátorů dohodnout se na jednotném postupu v oblasti ADSL technologie.

Společnosti jako TESmedia a UPC již standardně nabízejí vysokorychlostní internet. Domácnostem nabízejí rychlost připojení až 10Mbps a další služby se připravují. Generální ředitel UPC Václav Bartoň v této souvislosti prohlásil: „Co mnozí telekomunikační operátoři slibují do budoucnosti a jiní nabízejí výhradně business klientele, kabelové společnosti standardně poskytují rezidentním zákazníkům. Ten, kdo jednou ochutnal širokopásmový internet, už se nikdy nevrátí k vytáčenému spojení.“ Společnost TESmedia zaznamenává obrovský nárůst zákazníků vysokorychlostního internetu po kabelu. V současné době jde až o 20procentní čtvrtletní nárůst počtu zákazníků. „Pokud jde o poměr cena/výkon, internet po kabelu nemá v současnosti konkurenta,“ říká Dušan Jelínek, obchodní a marketingový ředitel TESmedia. Vysoký standard přenosu zajišťují optické kabelové sítě, které z jediné kabelové zásuvky umožňují nabízet řadu telekomunikačních služeb, jako jsou TV vysílání (analogové i digitální), vysokorychlostní přístup k internetu i telefonní služby. Vzhledem k tomu, že jsou všechny telekomunikační služby přenášeny najednou, jejich cena se tím snižuje. Cena kombinovaných služeb vychází levněji, než kdyby byly kupovány separátně od různých provozovatelů.

Vysokorychlostní internet po kabelu v ČR v budoucnu

Budoucnost zaručuje současná dynamika rozvoje kabelového internetu, která je velmi vysoká a činí cca 14 % ročně ve vyspělých zemích. Je to důsledek toho, že internet po kabelu je vedle ADSL jedinou technologií, která umožňuje vysokorychlostní přístup k internetu v masovém měřítku. To znamená, že typickým zákazníkem jsou domácnosti. V západní Evropě a Severní Americe je dnes standardní rychlostí vysokorychlostního internetu 512 až 1024 kbps. Tyto rychlosti umožňují přenos i kvalitního internetového televizního vysílání. Začíná se také masivně nasazovat a rozšiřovat VoCM (Voice over Cable Modem - hlasová služba přes kabelový modem).

Technologie, které kabelové společnosti používají pro vysokorychlostní internet, umožňují poskytovat i další služby:

vysílání videa (Video Broadcast)

video na přání (Video on Demand)

video-telefonní služby telefonní služby virtuální privátní sítě (VPN)

interaktivní aplikace

Výhody kabelového připojení k internetu:

Vysoká rychlost - běžná rychlost připojení je 200 kbps, což je až 6x rychlejší připojení než po telefonní lince. Kromě rychlejší práce je to kapacita dostatečná například pro stahování videa, hudby, hraní síťových her a sledování živého internetového televizního nebo radiového vysílání.

Virtuální privátní sítě (VPN) - VPN služby lze využít například, pokud chcete mít přístup do firemní sítě z domova, kde máte nainstalovánu přípojku kabelové televize s nabídkou internetu.

Žádné poplatky za telefon - zákazníci jsou připojeni neustále, tj. 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, a neplatí poplatky za telefon.

Trvalé připojení (pevná linka) - připojením přes kabelovou přípojku není blokována telefonní linka a samozřejmě ani příjem kabelové televize; zákazníci jsou připojeni permanentně a nemusí čekat na připojení.

Kvalita připojení - připojení přes síť kabelové televize je velmi spolehlivé a zaručuje stálou a vysokou kvalitu přenosu.

Porovnání technologií

Vysokorychlostní internet běžně dostupný domácím uživatelům za měsíční paušál je v současnosti k dispozici pouze přes připojení kabelové televize. Je možné sice využít bezdrátového či satelitního připojení, ale obě varianty jsou o mnoho dražší a mají řadu limitujících faktorů (např. nižší stabilita a rychlost, instalace). Jediným možným konkurentem kabelového internetu je technologie ADSL, která by měla být v budoucnu přístupná přes běžné telefonické sítě. Zatím však ADSL přístupné není a nebylo ještě ani stanoveno, kdy budou moci domácnosti této služby využít. Vysokorychlostní internet přes sítě kabelové televize je však běžně dostupný již nyní a zaručuje několikanásobně vyšší přenosové rychlosti a stabilní provoz (viz tabulka).

Rychlost a vzdálenost od „datového centra“:

Kabel: Plná rychlost do vzdálenosti více než 100 kilometrů. Kvalita a rychlost je zaručena všude, kde jsou instalovány zásuvky kabelové TV.

ADSL: Rychlost závisí na délce (jednotky km) - do vzdálených míst se tato služba ani nedostane (doslova tam „nedoteče“). Tím může být dostupnost ADSL limitována pouze v okolí telefonních ústředen a vysunutých bloků těchto ústředen.

Shrnutí situace

„Budoucnost kabelové televize je v její digitalizaci,“ prohlásil Zdeněk Vaníček, prezident České asociace kompetitivních komunikací. V praxi to bude znamenat posun od poskytovatelů jednotlivých služeb k poskytování celých balíků, které budou zahrnovat televizní vysílání, telefonní služby a vysokorychlostní připojení k internetu.

Max. přenosová rychlost dostupná pro jednoho klienta

Typ připojení Příchozí Odchozí Technologie

Kabel 38 Mbps 10 Mbps DOCSIS 1.1

ADSL 7 Mbps 0.640 Mbps ITU G.992.1

Pramen: CAKK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít