Vysoké náklady? Snižte spotřebu!

26. listopadu 2007, 00:00 - Jiří Němeček
26. listopadu 2007, 00:00

„Nechceme jen dodávat plyn nebo elektřinu. Hledáme i nejlepší řešení pro své klienty,“ říkají zástupci velkých energetických firem. Samy tak překvapivě platí experty, kteří vymýšlejí, jak na spotřebě energií ušetřit.

Úspora energií „Nechceme jen dodávat plyn nebo elektřinu. Hledáme i nejlepší řešení pro své klienty,“ říkají zástupci velkých energetických firem. Samy tak překvapivě platí experty, kteří vymýšlejí, jak na spotřebě energií ušetřit. Energetická náročnost tuzemské ekonomiky je až o tři čtvrtiny vyšší než průměr zemí Evropské unie. Jinými slovy: pro zabezpečení stejných potřeb spotřebují tuzemští podnikatelé výrazně více energie než jejich konkurenti z okolních zemí. Evropská komise odhaduje, že největší potenciál úspor se nabízí u administrativních budov (30 procent), v dopravě (26 procent) a ve výrobním průmyslu (25 procent). Stranou nestojí ani domácnosti. „Vysoká spotřeba energií v Česku není dlouhodobě udržitelná. Investice do lepší účinnosti jsou proto naprosto nezbytné,“ říká evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs. Dodavatelé se úsporám nebrání Jako jeden z prvních se v tuzemsku k plnění konceptu energetické efektivnosti otevřeně přihlásili možná překvapivě největší energetičtí hráči na trhu: ČEZ a skupina RWE. „Vytvořili jsme komplexní nabídku služeb, které umožní firmám, městům i domácnostem efektivněji využívat energii, za kterou platí. O zákazníky chceme pečovat nejen zabezpečením spolehlivých dodávek zemního plynu, ale také vytvářením nástrojů a předáváním zkušeností, díky nimž skutečně ušetří,“ vysvětluje Martin Herrmann, předseda představenstva RWE Transgas. „Zachování konkurenceschopnosti bude motorem poptávky většiny firem po službách zvyšujících energetickou efektivitu. Pokles spotřeby energie povede k poklesu našich prodejů jen na první pohled, protože služby spojené s touto oblastí mají významný obchodní potenciál,“ dodává Herrmann. Velkým zákazníkům nabízí skupina RWE služby jako energetický controlling, AVE Internet či energetický audit. Díky nim mohou nejen podrobně sledovat využívání energie, ale také odhalit důvody energetických ztrát a ušetřit. Ekonomické i ekologické řešení vytápění Náklady na energie ale musí řešit stále více podnikatelů. Výrobu tepla z uhlí navíc od Nového roku výrazněji zatíží ekologická daň. Řadu zastaralých kotelen také bude nutné rekonstruovat, aby vyhovovaly novým emisním limitům. „Zaznamenáváme zájem zákazníků, kteří provozují střední a malé teplárny, přejít od uhlí k alternativním zdrojům tepla. Nabízíme jim pomoc s plánováním, výstavbou a provozem decentralizovaných zdrojů tepla na zemní plyn,“ upozorňuje Jan Ruml, předseda představenstva RWE Plynoprojekt, který řídí projekt Teplo. „Vytápění zemním plynem je daňově zvýhodněné. Ušetřit lze také na pronájmu a mzdách, protože při vytápění zemním plynem nemusíte, na rozdíl od uhlí, nic skladovat, převážet ani fyzicky doplňovat do kotle,“ vysvětluje Ruml. Tip na levnější využití elektřiny a tepla**

Přechod na nový způsob vytápění nemusí být ani finančně náročný. Zákazníci mají možnost využít nabídky RWE na financování vstupní investice do energetického zařízení. V takovém případě by cena energie (tepla) zahrnovala i leasingové splátky za pořízení investice. Po ukončení platnosti smlouvy může být energetický zdroj buď odprodán za zůstatkovou cenu, nebo lze dohodnout pokračování služby. RWE je tímto způsobem rovněž schopna financovat všechny náklady na údržbu a provoz. Důležité je, že vzhledem k nové situaci na trhu bude cena dodávaného tepla i poté stále konkurenceschopná.

U větších objektů, jako jsou například nemocnice nebo obytné komplexy, mohou dodavatelé nabídnout takzvanou kogeneraci či trigeneraci. „Jde o systém, který nejprve využije zemní plyn k výrobě elektrické energie a teplo je v podstatě vedlejším produktem. Trigenerací se dá zajistit navíc klimatizace objektu v letním období,“ říká Ruml.

Zavedení nejnovějších technologií pro vytápění zemním plynem má ale i jiné efekty. Kromě snížení energetické spotřeby dochází také k ekologizaci provozu. Zejména pro města a obce z oblastí s výrazně znečištěným ovzduším by mělo jít o zásadní argument pro změnu současného stavu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít