VYSOCE ATRAKTIVNÍ EVROPA - Euro.cz

Přihlášení

VYSOCE ATRAKTIVNÍ EVROPA

, Moneco Fond Shop,
VYSOCE ATRAKTIVNÍ EVROPA
Zdroj: Euro.cz

Strukturální změny podporují růst akcií

Mnoho analytiků a stratégů se shoduje v tom, že evropské akcie jsou ze střednědobé i dlouhodobé perspektivy atraktivnější než například americké. Často se používá příměr, že Evropa je ve fázi, v níž byla Amerika před deseti lety. Zaved ení eura, reformy penzijních systémů k fondovému financování a změna stylu myšlení evropských firem ve prospěch akcionářů hovoří pro dlouhodobý růst akcií.

Loni dosáhly na starém kontinentu nejlepšího zhodnocení ty fondy, které investují do akcií menších firem, zejména na takzvaných nových trzích. Zde se obchoduje s akciemi mladých a dynamických firem, které nedávno získaly kapitál pro svou expanzi emisí akcií. Jedná se zejména o společnosti podnikající v oborech , jako jsou technologie, telekomunikace, média, internet, biotechnologie, zábavní průmysl a podobně.

Každý investor by si měl uvědomit, že za atraktivními výsledky se skrývá i velká míra rizika. Například index německého nového trhu klesl od února 1999 do září 1999 o 32 procent. V následujících dvou měsících nabral plných 69 procent. Za velmi dobrými loňskými výsledky fondů se skrývá právě strmý růst posledních dvou měsíců roku na nových trzích. U těchto fondů je důležitý ještě jeden faktor – jsou velmi mladé (stejně jako trhy, na kterých investují) a nemají za sebou dlouhodob é výsledky. V žádném případě nelze doporučit do těchto fondů investovat větší část majetku a ten, kdo není připraven na poklesy v řádu desítek procent, by se jim měl raději vyhnout úplně.

Diskuze