Vysočanský face-lift - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vysočanský face-lift

, Hana Boříková,
Vysočanský face-lift
Zdroj: Euro.cz

Z bývalé průmyslové zóny má vzniknout místo pro bydlení a relaxaci

V dobách socialismu směřovalo každý den do vysočanských továren přibližně dvanáct tisíc pracovníků. V 90. letech ale mizela jedna chátrající továrna po druhé. Dnes je již většina hal stržená, zmizely lokomotivka, závod Elektrotechnika, slévárna i spalovna. Průmyslová výroba zůstala zachována přibližně na pěti procentech území. Neutěšený pohled na téměř pusté Vysočany se ale začíná pomalu měnit. Tradiční „dělnická“ pražská čtvrť by mohla být v budoucnu místem s moderními byty, kancelářemi, i sportovním a relaxačním vyžitím. Práci a bydlení by v ní mohlo nalézt více než 45 tisíc lidí.

Bohatá minulost.

Vysočany toho mají za sebou skutečně hodně. Na přelomu 19. a 20. století se staly jedním z center průmyslového a technického rozvoje a chloubou českého průmyslu. Mezi nejdůležitější a nejznámější vysočanské závody patřily Českomoravská továrna na stroje, Kolbenova elektrotechnická továrna a závod firmy Breitfeld-Daněk, později spojené ve světoznámou ČKD, dále Avia Aero, Praga nebo Pekárna Odkolek. Dnes z původního lesku zbyly jen zbořeniště nebo chátrající opuštěné haly, navíc zčásti kontaminované. O pozemky pod nimi je ale mezi developery zájem.
Jedním z největších majitelů vysočanských parcel je společnost Creviston, za kterou údajně stojí irský investor, firma Ziptrex Limited. Ta vlastní více než dvacetihektarový pozemek zkrachovalé společnosti Prag Real Vysočany, která vlastnila společnost Praga a její pozemky. Irové získali pozemky koncem minulého roku od realitní kanceláře Neura, která je prodávala na žádost Karla Miči, konkurzního správce společnosti Prag Real Vysočany. Miča tvrdí, že Creviston nabídl za parcely více než 300 milionů korun.
Další transakcí, podstatnou pro proměnu vysočanské zóny, bude prodej čtrnácti hektarů po zkrachovalém podniku ČKD Slévárny. Vlastní je společnosti Tesla a Kavero. Tesla, která si pozemky, jak vyplývá z vyjádření jejího zástupce Zdeňka Krejčího, cení na téměř půl miliardy korun, dočasně pronajala prostory firmě Interconcerts pro pořádání koncertů. Loni na nich vystoupili například Paul McCartney či Lenny Kravitz.
Developerské záměry už uskutečňuje ve Vysočanech společnost Ablon. Na místě bývalých továrních hal Elektrotechnických závodů ČKD vyrůstá víceúčelový komplex Kolben Business Park, který nabídne zhruba 100 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, více než deset tisíc metrů čtverečních obchodních prostor a 1500 parkovacích míst.

Zájem o další pozemky.

Na revitalizaci dalšího vysočanského areálu začala pracovat také developerská společnost Codeco, která z přibližně 250 hektarů bývalé průmyslové zóny vlastní šestnáct hektarů v centru lokality. Konkrétně jde o bývalý areál společnosti Kolbenka, který lemují ulice Kolbenova a říčka Rokytka. Firma se netají tím, že chce další sousedící pozemky odkoupit, nebo s jejich vlastníky spolupracovat. Například vedení společnosti ČKD Praha DIZ již spolupráci přislíbilo.
V současné době platí pro bývalou průmyslovou zónu, která je ohraničena ulicemi Freyova, Poděbradská, Kbelská a Kolbenova stavební uzávěra. Ta potrvá do doby, než bude schválena změna územního plánu, která se očekává v průběhu letošního roku. Všichni významní vlastníci pozemků v zóně chtějí shodně vybudovat novou obytnou čtvrť. Je ale zřejmé, že jednotlivé projekty se neuskuteční současně, takže přeměna Vysočan může trvat i po desetiletí.

Codeco a radnice.

Developerská společnost Codeco v lednu letošního roku vyzvala několik architektonických ateliérů ke zpracování studií budoucího využití bývalé vysočanské průmyslové zóny. Návrhy předložily ateliéry Atelier 8000, A.B.D., Casua, Omicron-K a SIA Architects. Vedení Codeka předpokládá, že bývalé průmyslové haly nahradí moderní administrativní plochy, byty, restaurace, kavárny a obchody. Postaven by měl být také výškový objekt, který by plnil funkci orientačního bodu.
„Codeco přináší svůj pohled na budoucnost rozvojového území. My jsme nechali zpracovat vlastní urbanistickou studii, která ukáže, co by tu mohlo vyrůst,“ říká starosta Prahy 9 Vladimír Řihák. „Každopádně tu chceme živé město s administrativou a bydlením. Nemyslím si, že by ve Vysočanech mělo vzniknout obří obchodní centrum. Ta fungují nedaleko na Černém mostě nebo v Letňanech,“ dodává.

Atelier 8000
Pro nábytek do Vysočan

Návrh Atelieru 8000 počítá s tím, že některé z původních budov Vysočan budou rekonstruovány, aby zůstal zachován průmyslový odkaz území.
Dnes šedivá a prašná Kolbenova ulice by se měla změnit v rušný městský bulvár. V rekonstruovaných objektech by vznikly obchody zaměřené na vše, co se týká bydlení. Zákazníci by do Vysočan chodili nakupovat hlavně nábytek a bytové doplňky. Vyrůst má také tržnice. Tvůrci návrhu předpokládají, že v nových kancelářích by měly sídlit architektonické ateliéry, designérská studia, reklamní agentury, módní návrháři nebo redakce novin.

A.B.D.
Naučnou stezkou

Především na vytvoření podmínek pro bydlení se soustřeďuje návrh architektonického ateliéru A.B.D. Pokud by byl ve Vysočanech i nadále zachován průmysl, šlo by pouze o okolí nerušící výrobu.
Architekti z ateliéru A.B.D. vidí budoucí Vysočany jako místo, v němž lidé bydlí a kam chodí sportovat a relaxovat. Také v tomto projektu se má Kolbenova ulice změnit v městský bulvár, na který navazuje síť menších kolmých ulic. Ty by lemovaly obchody a nově vysázené stromy. Bytová výstavba by se měla soustředit u říčky Rokytky. V sousedství bytového komplexu by vznikl sportovní areál, jehož součástí budou altány, dětská hřiště, stěny na lezení a bruslařská dráha. Architekti též navrhují vybudovat malý rybník.
Některé z původních průmyslových objektů by měly být zachovány. Návrh předpokládá, že by ve Vysočanech mohlo být otevřeno muzeum průmyslu a původní stavby by se mohly stát součástí naučné stezky.

Casua
Vysočanský vláček

Architektonický ateliér Causa navrhl projekt, který nabízí dostatečný prostor pro rekreaci. Relaxační část by měla být koncipovaná podél říčky Rokytky. Architekti rozdělili území do tří zón. První by tvořily administrativní objekty, obchody a služby, druhou rezidenční prostory a třetí místa určená pro rekreaci.
Administrativní budovy by měly být výrazné a pestré, využít by se na nich mohly i motivy strojů, které by reflektovaly původní zaměření Vysočan. Architekti chtějí z původních staveb zachovat pouze památkově chráněné budovy, které není možné zbourat. Ostatní tovární haly v projektu využity nejsou. Architekti nicméně počítají s tím, že z některých objektů by se mohly zachovat obvodové zdi. „Ponechali jsme také dva tovární komíny jako memento historie oblasti. Také železniční vlečka, která protíná území, by mohla zůstat a být rekonstruována jako atrakce podobná lanovce na Petřín. Představoval bych si vláček, který by obsluhoval novou čtvrť,“ tvrdí ředitel ateliéru Causa Oleg Haman.

SIA Architects
V zeleni

Také základem návrhu ateliéru SIA Architects jsou obytné prostory. Nové bydlení si architekti představují umístěné uprostřed zahrad a relaxačních ploch, součástí obytných domů mají být zimní zahrady. Obytný komplex by měl také nabízet možnosti pro pasivní i aktivní relaxaci od chytání ryb až po adrenalinové sporty. V kancelářích, které by byly také umístěny do zeleně, by sídlily firmy kreativních dynamických oborů, jako jsou reklamní a umělecké agentury¨, ale také Software house, architektonické a designerské ateliery, konstrukční kanceláře, Call centra nebo fitness a wellness studia.

Omicron – K
Nové centrum

Část staveb bývalé průmyslové zóny hodlá rekonstruovat a nově využít ateliér Omicron – K. Administrativní prostory by mohly například vzniknout ve funkcionalistickém výrobním objektu ČKD Trakce. Dalšími stavbami, které by měly být zakomponovány do nové zástavby, jsou komín a kotelny areálu ČKD a komín areálu Praga. Architekti navrhli vytvořit nové centrum v bývalé Kolbence, kde by vznikly prostory pro relaxaci, kulturní akce, obchody a služby. Vedoucí ateliéru Martin Kotík tvrdí, že polovina území někdejší průmyslové zóny by měla být využita pro rezidenční zástavbu. Navrhuje obytné domy s polosoukromými vnitrobloky osázenými zelení i samostatné domy s předzahrádkami. První fáze přeměny Vysočan by měla zahrnovat rekonstrukci bývalých průmyslových objektů. Druhá etapa počítá s výstavbou polyfunkčních bloků podél ulice Kolbenova. Obytná část má vzniknout ve třetí etapě.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze